Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kudüs teklifi: 3 dinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon yönetsin-haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar heyeti Toplantısının derhal peşinden başta koronavirüs salgını, terörle ugras ev ekonomi olmak üzere gündeme ait mühim açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’te İsrail’in Filistinlilere baz alinarak zulmüne ait de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kudüs’ün üç dinin temsilcilerinden oluşan tek komisyon tarafından yönetilmesinin en doğru ve tutarlı yollar olduğunu belirterek, “Osmanlı döneminde bütün inanç mensuplarının ibadetlerini rahatça yapabilmelerine imkan veren uygulamadan ilham alarak şu önerisi yapıyoruz; Kudüs’ün üç dinin temsilcilerinden oluşan tek komisyon tarafından yönetilmesi suanki şartlarında en doğru ve tutarlı yollar olacaktır.  ters halde bu kadim şehirde kalıcı barışı sağlamak basit ve mümkün görülmüyor” diye konuştu.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM HATIRLATMASI

Tüm beynelmilel kuruluşları Kudüs amaciyla harekete geçmeye çağırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevzu hakkinda şu açıklamalarda bulundu:

İsrail’in Kudüs’te yaptıklarına destek verenler tarihe, insanlığa karşı işledikleri bu suçun karasıyla anılacaklardır. ülkemiz tıpkı Kıbrıs’ta olduğu benzeri Filistin topraklarında iki devletli adil çözümden yana olduğunu her fırsatta ifade etmektedir. Başkenti Kudüs olan, 1967 hudutları temelinde bağımsız Filistin devletinin kurulması amaciyla her platformda çaba göstermeyi sürdüreceğiz.

“ÜÇ DİNİN TEMSİLCİLERİ için OLUŞTURULAN KOMİSYONLA YÖNETİLMELİ”

Müslümanların, Yahudilerin ve Hristiyanların dayanilmaz dini sembollerini içerisinde barındıran Kudüs amaciyla herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Bir gün evvel sayın Papa ile yaptığımız ile telefon görüşmesinde bu hissiyatımı kendisiyle de paylaştım. Osmanlı döneminde bütün inanç mensuplarının ibadetlerini rahatça yapabilmelerine imkan veren uygulamadan ilham alarak şu önerisi yapıyoruz; Kudüs’ün üç dinin temsilcilerinden oluşan tek komisyon tarafından yönetilmesi suanki şartlarında en doğru ve tutarlı yollar olacaktır.  ters halde bu kadim şehirde kalıcı barışı sağlamak basit ve mümkün görülmüyor.

Dünya tarihi Kudüs’te ateşlenen bombaların yollar açtığı devasa çatışma, yıkım ve oluk oluk akan kanların örnekleriyle doludur. Bu tehdidin önüne geçmede en faal yolu Kudüs’ü öneri ettiğimiz şekilde tertemiz tek yönetim statüsüne kavuşturmalıdır.

“ULUSLARARASI KURULUŞLARI BİR vakit ÖNCE HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Tüm beynelmilel kuruluşları tek vakit evvel harekete geçmeye çağırıyoruz. Perşembe bugünü BM genel Kurulu’nda mevzunun çözümüne baz alinarak kayda değe adım atılmasını temenni ediyorum. Bu toplantıyı önemsiyoruz. İsrail’in bombaları ve Mermileri altında öldürülen, hanelerinde atılan insanlara hiç değilse denizlerdeki balıklar, göklerdeki kuşlar, ormandaki ağaçlar civarindan hassaslik bekliyoruz.

ihtiyaç duyulacak her biçimde siyasi ve askeri desteği vereceğimizi buradan tek sefer dahada ifade ediyoruz. Bu millet de bu ümmet de bu insanlık da bizimdir. Medeniyetimizden ve ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz şekilde kendimiz ve kardeşlerimiz amaciyla en doğrusunu, en hayırlısını, en güzelini yapmayı sürdüreceğiz.

“BİDEN İSRAİL’E CİDDİ RAKAMLARDA SİLAH SATIŞININ ONAYINI VERDİ”

Bugün Biden’ın İsrail’e silah onayıyla alakalı imzasını gördük. Bakıyoruz ki, çok çok önemli. 850 bin silah onayı. Lafa geldiğinde silahsızlanma, şu bu vs. bunları konuşuyorlar. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Şimdi de ağırbaşlı manada orantısız tek hücum ile Gazze’ye saldıran ve yüzbinlerce insanın şehadetine vesile var olan bu olayda da ne yazık ki siz kanlı ellerinizle tek tarih yazıyorsunuz. Bunu söylemeye bizleri mecburi ettiniz. Biz bu konularda çok dahada çok duramayız, durmayacağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.