Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tedbirleri açıkladı! Hafta sonu sokak kısıtlaması geri döndü-haberi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı‘nın derhal peşinden kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Güncel koronavirüs riziko haritasına göre al kategoride bulunan kent sayısı 58’e ulaştı. üç hatri sayilir büyüklükte kent al kategoriye çıktı. Türkiye’nin mühim bölümünün çok fazla riskli kategoriye dahil olması tertemiz tedbirleri de beraberinde getirdi.

KORONAVİRÜSE KARŞI 7 YENİ TEDBİR GETİRİLDİ

 • İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu al kategorideki 58 şehirde cumartesi kısıtlaması art geldi.
 • Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve erken 05.00 olarak haftanın her bugünü ayni ritimde devam edecek.
 • Ramazan ayı süresince bütün ülkede hafta sonları yol kısıtlaması uygulanacak.
 • Ramazan’da toplu iftar ve sahur programları yapılmayacak.
 • Kafe ve restoranlar, kısıtlama olmayan saatlerde renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasiteyle çalışacak.
 • Restoran ve kafe çalışanlarının sosyal güvenlik müessesesi primleri ödenecek, Ayrı olarak 1500 Lira nakdi destek verilecek.
 • Kafe ve restoranlar Ramazan ayında ise Yalnızca paket servisi yapacak.


YENİ RİSK HARİTASI

Yeni koronavirüs riziko haritası yayınlandı, 58 kent al kategoriye geçti. İstanbul, Ankara ve İzmir çok fazla riskli (kırmızı) kategoride yer aldı.

İLLERİN RİSK HARİTASINA GÖRE RENKLERİ

 • Şırnak (Mavi)
 • Bitlis, Van, Muş, Siirt, Batman, Diyarbakır, Şanlıufra, Mardin, Hakkari, Uşak, (Sarı)
 • Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa, Bingöl, Tunceli, Ağrı, Kars, Kırşehir. (Turuncu)
 • Adıyaman, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce (Kırmızı)

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

“Türkiye’nin bugüne civarindan ele geçirdiği kazanımların neticesinde değişimleri hep savunmuş olmasıdır. Salgın döneminde de bu çizgiden Katiyen kopmadık. Geçtiğimiz sene yargı reformu Strateji belgemizi hazırlamış derhal peşinden da bunun için ahenk gösteren hukuki adımlarımızı atmaya başlamıştık.

“TAKVİME ahenk gösteren ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

Bu ayın başında insan eylem hakları tasarınını kamuoyuna sunduk. takriben üç hafta öncede ahenk gösteren ücret reformlarımızı açıklamıştık. ülkemiz ekonomisinin potansiyelinin göstergesi ara ara alana çıkan temelsiz finans hareketleri değil işte bu reform gündemidir. Hukuktan ekonomiye civarindan uzanan ve milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanan reform programlarımızın takvimine ahenk gösteren ayni ritimde devam edeceğiz.

Türkiye’ye merkezinde milletin Başka bir deyişle insanın olduğu tertemiz tek anayasa kazandırmayı amaçlıyoruz. Darbelerin veyahut fevkalade dönemlerin ürünü olarak hazırlanan anayasaların milletimizin beklentilerine cevap veremediği kısa müddette alana çıkmıştır. Anayasalar yaşayan metinler olduğu amaciyla tabiki değiştirilebilir.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NİN YETENEĞİNİ SALGINDA GÖRDÜK”

Ülkemizin yönetim sistemini değiştirmek amaciyla en köklü değişimi gerçekleştirmemize karşın var anayasamızda bu arızayı gideremedik. tertemiz ve sivil tek anayasa konusunu tekrar gündeme getirmemizin nedeni budur. Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi’nin ülkemize kazandırdığı kabiliyetleri salgın sürecinde çok dahada gördük. Hızlı karar alma, faal şekilde uygulama mekanizmaları ülkemizin müspet istikamette ayrışmasını sağlamıştır.

YENİ ANAYASA

Hiç şüphesiz en mühim reform başlığımız, milletimize sözünü verdiğimiz sivil anayasadır. tertemiz tek anayasa kazandırmayı amaçlıyoruz. Geçmişte darbelerle hazırlanan yasaların, milletimizin beklentilerine cevap veremediği kısa müddette alana çıkmıştır. Türkiye’deki anayasa farklığı gayretleri asıl metnin hukukuna zerh edilmiş, beklenen neticelere ulaşamamıştır. var anayasamızdaki bu arızayı gideremedik. tertemiz ve sivil tek anayasa konusunu tekrar gündeme getirmemizin nedeni de işte budur. Sistemi artık 3. seneye yaklaşan tecrübeler ışığında geliştirmemizin de farkındayız.

“FABRİKALARDA MAKİNALAR HİÇ DURMADI”

Dünyanın en iyi kadim coğrafyasındaki bin senelik varlığımızı, siyasi ve ahenk gösteren ücret adımlarımızla birlikte devamlı güçlendiriyoruz. Bölgemizde 1990’lardan beri yaşanan insanı ve siyasi krizler milletimizin birlik ve beraberliğiyle devletimizin gücünün ne civarindan mühim olduğunu göstermiştir. Türkiye, çok partili siyasi yasama geçişle tek üst kademeye çıkardığı demokrasi mücadelesini Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi’yle dahada da yukarıya çıkarmıştır. tabiki salgın uygulamaya koyduğumuz tedbirlerden etkilenen kesimlerle birlikte hepimizin hayatında zorluklar açmıştır. Tedbirleri bazı vakit sıkılaştırarak bazı vakit esneterek, salgının tehditlerini asgari seviyede tutmaya çaba ettik. Fabrikalarda makinalar hiç durmadı, ihracata baz alinarak imalat yapan fabrikaların çoğu bu sene kapasitesini çoktan doldurdular. kara yollarımıza demir yollarımıza, limanlarımıza yaptığımız yatırımların ehemmiyeti tıpkı hastanelerde olduğu benzeri bu dönemde iyi anlaşıldı. Yıllarca bizi ülkenin kaynaklarını taşa toprağa gömmekle suçlayanlar, şimdi Niçin kuvvetli asagi yapı kurmadığımıza getirmeye başladılar.

“GELİN TÜRKİYE’YE mevduat YAPIN”

Türkiye 19 senede kazandırdığımız yatırımların mananını dahada da gösterecektir. bütün yatırımcılara tek sefer dahada sesleniyorum. Gelin Türkiye’ye yatırım yapın. bu erken yatırım yapanlar da çok kısa müddette aynı kazançları elde edeceklerdir. Artık ülkemize yapılan yatırımların küresel seviyede tasarlanması ve gerçekleştirilmesi gerekiyor. Türkiye, küresel tek ortada haline geliyor. Vatandaşlarımıza hanelerindeki tuttukları altınları ve dövizleri finans kuruluşları vasıtasıyla ekonomiye kazandırmalarını tek sefer dahada çağrısını yapıyorum. Türkiye’nin yatırımcılar amaciyla ahenk gösteren tek memleket haline geldiği sözümüz afaki tek sözden ibaret değildir, somut bilgilere dayanıyor. Ülkemizde 103’bin şirket açılırken, kapanan sayısı 16’yı dahi bulmadı. ülkemiz iş yapma kolaylığı endeksinde Önceden 175 memleket arasında 84. sıradayken artık 190 memleket arasında 33. sıraya çıkmış bulunuyor. Bu tablo, özellikle yatırımcıların ülkemize var olan inançlarının inşa ettiğimiz asagi yapı sayesinde gittikçe arttığına işaret ediyor.

“HAYIRLI GELİŞMELERİ YAŞAYACAK, GÖRECEĞİZ”

Türkiye’nin önünü başka türlü kesemeyeceklerini anlayanlar, şimdi de gözlerini milletimizin birliğine kardeşliğine dikmiştir. yolcu Olayları’ndan, 15 Temmuz’a civarindan milletimizi kendisinin içinde parçalayıp kırmak birbirine düşürmektir. şükürler olsun dünyanın Bir hayli yerinde başarıya ulaşan bölücülük oyunu Türkiye’de tutmamıştır, tutmayacaktır. Yaşadığımız olayların bundan sonrası amaciyla çok dahada titiz olmamız gerektiğini göstermektedir. müdafaa sanayinden enerji sektörüne, siyasi özgürlüklere civarindan sayısız yaşadığımız örneklere civarindan bu riyakarlıklara onay etmedik, etmeyeceğiz. Suriye’den Libya’ya Kıbrıs’tan Karadağ’a her yerdeki mücadelemizi başarıya ulaştırdık. Bize çok perdeden politika ve demokrasi dersi çalışanlar bu kararlı duruş karşısında eşit şartlarda münasebet tesis etmeye mecburi kalmışlardır. Önümüzdeki dönemde hayırlı gelişmeleri birlikte yaşayacak, göreceğiz. Bu hayırlı asama amaciyla çok dahada çok çalışacağız. İnşallah 2023’e varmadan bu başarıya ulaşacağımız inanıyoruz, tertemiz anayasamızla bunu taçlandıracağız.

ERDOĞAN YENİ RİSK HARİTASINI PAYLAŞTI

Salgın döneminde işleri azalan esnaflarımızın, öğrencilerimizin durumlarını yakından takip ediyoruz. Ülkemizin bütün imkanlarını sonuna civarindan zorluyoruz. Şartların el verdiği her adımda milletimize nefes aldırmaya, esnafımıza yollar açmaya çalışıyoruz. Dünyanın Bir hayli ülkesine göre tedbirleri en akılcı uygulayan ülkeler arasındayız. Vaka, hasta kisi ve vefat sayıları arttığında, tedbirleri güncellemek zorunda kalıyoruz. Vaka, hasta kisi ve vefat sayılarını münasebet içinde bulunduğumuz ülkelerden dahada aza düşüremezsek, küresel ticaretten art kalırız. Vatandaşlarımızı tamam diye ifade ettiğimiz kaidelere sıkı sıkıya riayet etmeye çağrı ediyorum. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşan sayıyla sahada görmeye başladık. çoklukla her ne civarindan olay sayıları artsa da yatan hasta kisi yoğun bakım hasta kisi sayıları aynı seviyede yükselmiyor. Bunun yanında vefat sayılarının artması bizi var uygulamaları gözden geçirmeye zorlamaktadır. İllerimizi düşük riskli ortada çok ve çok fazla riskli belirleyerek renklere ayırmıştık.

YENİ KARARLAR AÇIKLANDI

Çok çok riskli grubu temsil eden al kategorideki iller nüfusumuzun yüzde 80’ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her vakit ayni ritimde devam edecektir. al kategorideki illerde, sektör bugünü tatbik edilen kısıtlama artık cumartesi ve sektör olarak sürecektir. restoran ve kafe benzeri işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve yol kısıtlaması günlerindeki paket servisi ayni ritimde devam edecektir.

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Yalnızca Ramazan süresince restoran ve kafe benzeri işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. tekrar ramazan süresince toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

Kafe ve lokantalara Bir takım katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs ayında normalleşme, fiyatsız destur uygulaması kapsamında sigorta desteğinden yararlanamayan restoran kapsamında prim uygulamasını üstlenecek ve bunlara 1500 Lira nakdi yardım yapılacak.

Güncel riziko haritası yayınlandı! al kategorideki kent sayısı 58'e çıktı

Güncel riziko haritası yayınlandı! al kategorideki kent sayısı 58’e çıktı
Son Dakika: Türkiye'de 29 Mart bugünü koronavirüs hasebiyle 154 kişi vefat etti, 32 bin 404 tertemiz olay tespit edildi

Son Dakika: Türkiye’de 29 Mart bugünü koronavirüs hasebiyle 154 kişi vefat etti, 32 bin 404 tertemiz olay tespit edildi
Son Dakika: restoran ve kafeler Ramazan'a civarindan yüzde 50 kapasiteyle çalışacak, Ramazan'da Yalnızca paket servis yapılacak

Son Dakika: restoran ve kafeler Ramazan’a civarindan yüzde 50 kapasiteyle çalışacak, Ramazan’da Yalnızca paket servis yapılacak
Son Dakika: Ramazan ayında toplu iftar ve sahurlar koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı

Son Dakika: Ramazan ayında toplu iftar ve sahurlar koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir