Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, tarihinde ilk kez NATO ve AB üyesi bir ülkeye SİHA ihraç edecek-haberi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile anlaşmaların imzasini merasimini sonrası müsterek medya toplantısında açıklamalarda bulundu. Polonya’ya Bayraktar TB2 SİHA ihracıyla alakalı konuşan Erdoğan, Türkiye’nin tarihinde evvel kez NATO ve su üyesi tek ülkeye SİHA ihraç edeceğini açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Polonya Cumhurbaşkanı Duda’yı ve heyetini Ankara’da konuk etmekten gurur duyuyorum. Dostumuz, müttefikimiz Polonya ile ilişkilerimizin tarihi 6 asır öncesine dayanıyor. Duda’nın ziyareti ülkelerimiz arasındaki köklü bağları dahada da güçlendirecektir. ülkemiz ve Polonya’nın başta ekonomi, ticaret olmak üzere Bir hayli alanda işbirliğine sahip olduğuna inanıyorum. Az evvel tarım ve spor alanında imza adan belgelerle birlikte işbirliğimizi dahada da ileri taşıyacağız. Toplantıda ilişkilerimizi bütün yönleriyle ele aldık. ülkemiz ve Polonya arasındaki geniş iş imkanlarını istişare ettik. 2017’deki Polonya ziyaretimde ikili ticaret hacmimizi 10 milyar dolara eriştirmek benzeri tek hedefimiz vardı. Bu amaç şuan 6.5 milyar dolar civarında. Bu hedefi bu erken yaptığımız görüşmelerle 10 milyar hedefine ulaştırma kararlılığımızı gösterdik.

“TÜRKİYE İLK sefer BİR NATO ÜLKESİNE SİHA SATIŞI YAPACAK”

Bu sene evvel çeyreği itibariyle iki milyar doları aşmış bulunuyoruz. 10 milyar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Müteahitlik şirketlerimiz Polonya’da dört milyar dolar meblağında 50’ye yakın proje sağladılar. nihayet 19 senede attığımız adımlarla Yalnızca senelerin ihmallerini gidermekte kalmadık bu manada ülkemizi devler ligine tamamladık. kendisinin harp gemisini yapan 10 memleket içinde yer alıyoruz. İHA’da dünyanın en iyi 3-4 ülkesinden biriyiz. Bu deney ve kabiliyetlerimizi NATO müttefikimiz Polonya ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Tarihte evvel kez Türkiye, NATO’da bulunan tek ülkeye SİHA satışı gerçekleştirecektir. bu erken turizm alanında imza adan müsterek bildiri iki memleket arasında emniyetli gezisi teşkil edecektir.

“NATO MİSYONU KAPSAMINDA F-16 UÇAKLARIMIZI POLONYA’YA GÖNDERECEĞİZ”

Kıymetli medya mensupları Polonya su azalik sürecimizi destekleyen, vizyonu geniştir. ülkemiz ve Polonya NATO çerçevesinde kuvvetli ve dayanıklı tek duruş sergiliyor. NATO geliştirilmiş sema misyonu kapsamında F-16 uçaklarımızı yakında Polonya’ya göndereceğiz. kıymetli Arkadaşım Duda’ya ziyareti ve dostluğumuz dahada da güçlendirilmesi amaciyla sarf ettiği çabalar amaciyla teşekkür ediyorum.

İKİ ÜLKE 10 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFLİYOR

Türkiye ve Polonya, 2014 seneninde ikili ilişkilerin 600. yılını kutlarken, karşılıklı olarak birbirlerinin NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyeliklerine destek veriyor, ikili ticaret hacminde 10 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHSEL İLİŞKİLER

İlk olarak 1414 seneninde Jakub Skarbek ve Grzegorz Ormianin isimli Polonyalı elçiler, 1. Mehmet tarafından Osmanlı Devleti’nin başkenti Bursa’da onay edilirken, bu ziyaret Bursa sarayına Batılı diplomatlar tarafından yapılan evvel ziyaret olarak tarihe geçti. İki ülkenin 1533’te yaptığı barış anlaşması tek Hıristiyan ve tek Müslüman hükümet arasında yapılan evvel barış anlaşması olurken Osmanlı her vakit Polonyalı siyasi göçmenler amaciyla emniyetli tek liman özelliği taşıdı. bu erken Polonezköy denilen Adampol, 1842’de Polonyalı siyasi göçmenler tarafından kurulurken köyde bu erken dahi takriben 30 Polonyalı aile hayatını sürdürüyor. Polonya, Türkiye’nin bağımsızlığını tanıyan evvel Avrupa ülkesi olurken iki memleket karşılıklı olarak 1924 seneninde birbirlerine büyükelçi atadı.

2. DÜNYA SAVAŞI’NDAKİ DESTEK

Cumhuriyet tarihi süresince Türkiye, İkinci hayat Savaşı esnasında işgale uğrayan Polonya’nın Ankara Büyükelçiliğinin çalışmalarına destek verirken işgal senelerinde Polonya ortada Bankasının tahliyesinin sağlanması da tekrar Türkiye’nin destekleriyle gerçekleşti. Türkiye, 1999’da Polonya’nın NATO üyeliğini destekleyenler arasında yer alırken Polonya ise Türkiye’nin su üyeliğine verdiği desteği her platformda dile getiriyor. Ayrı olarak 2018-2019 senelerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi belli tek süre üyeliğine 6. sefer seçilen Polonya’ya destek veren ülkeler arasında ülkemiz de yer aldı.

2009’DA STRATEJİK ORTAKLIK

İki ülke, Bir hayli ikili ve üçlü platformda iş birliği içinde çalışırken ikili ilişkilerin boyutu 2009 seneninde o asama Başbakan var olan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Polonya ziyaretinde imza adan bildiriyle stratejik ortaklık seviyesine taşındı. Avrupa ve dünyanın en uzunca diplomatik ilişkileri arasında sayılan Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. senesi var olan 2014’te de iki memleket arasında çeşitli müsterek etkinlikler düzen etti ve bu etkinlikler iki tarafın Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanlarının katılımlarıyla gerçekleşti. Erdoğan, 2017 seneninde bu sefer de Cumhurbaşkanı olarak Polonya’yı ziyaret etti ve bu ziyarette çeşitli alanlarda 5 anlaşma imzalandı. İki memleket arasında hükümet arşivleri alanında iş birliği, iki memleket müdafaa bakanlıkları arasında niyet beyanı, yasamsal güvenlik anlaşması ve eğitim, bilim, kültür alanında iş birliği imza adan anlaşmalar arasında yer aldı.

TÜRK ÖĞRENCİLER EN ÇOK POLONYA’YI TERCİH EDİYOR

Özellikle eğitim alanında yapılan anlaşmalar yanında iki ülke, AB’nin Erasmus öğrenci değişim projesinde de yer alıyor. Polonya, Türk öğrencilerin Erasmus programında en çok seçenek ettiği ülkeler arasında evvel sırada yer alıyor. Polonya’da Varşova Üniversitesi, Krakow Jagiellonian Üniversitesi ve Poznan erkek Mickiewicz Üniversiteleri’nde Türkoloji Bölümleri bulunurken Varşova’da Yunus buyruğa Enstitüsü’nün Türk Kültür Merkezi yer alıyor.

İKİLİ TİCARETTE İHA HAMLESİ

Polonya ile ülkemiz arası ticaret hacmi 2019 seneninde 6 milyar doları aşarken iki ülkenin karşılıklı ticarette 10 milyar dolar hedefi bulunuyor. ülkemiz Polonya’ya otomobil, kara yolları taşıtları amaciyla parçalar, traktör, toplu taşıma araçları, buzdolapları ve tekstil ürünleri satarken Polonya’dan taşıt parçaları, dizel ve yarı dizel motorlar, otomobiller ve sığır eti alıyor. İki memleket arasında Ayrı olarak ahenk gösteren ücret İstişareler Mekanizması bulunurken bu mekanizma kapsamında bu vakte civarindan dört defa toplantı yapıldı. Türkiye, Polonyalı turistler amaciyla de mühim tek turizm destinasyonu olma özelliği taşıyor. Türkiye’ye gelen Polonyalı ecnebi gezgin sayısı 2019’da tek evvelki seneye göre yüzde 36 çogalarak 880 binin üstüne çıktı. Polonya-Türkiye ticari ilişkilerine nihayet vakitte tek de müdafaa sanayii ürünleri kalemi eklendi. Polonya müdafaa Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkesinin Türkiye’den 24 Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız sema aracı (SİHA) alacağını duyurdu. ülkemiz bu satışla evvel kez tek NATO ve su üyesine SİHA sağlamış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.