Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı: ABD, PKK’ya desteğini sonlandırmalı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ile baş başa görüşmesinden ardindan Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO karargahında kameraların karşısına geçti. müspet ve içten tek sema içinde geçen görüşmede Erdoğan, “Terör probleminde örgütler arasında ayrım yapan çarpık anlayış mevcudiyeti ne yazık ki koruyor. bunun benzeri tek anlayış terörü yok edemeyeceği açıktır. DEAŞ tehdidinin tertemiz isimler altında varlığını sürdürmesi, çifte standardının olmadığını göstermiştir. ülkemiz DEAŞ’a karşı ugras etmiş, Suriye hududundan atılmasını sağlamış tek NATO ülkesidir. nihayet vakitlerde İdlib’e baz alinarak hemide rejim ayni vakitte da PKK’ya yoğunluklu saldırıların artması bu bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır. YPG örgütü 14 masumu katletmiştir. Bu örgütün kanlı çirkin yüzünü göstermeye kafidir. neden Zirve hitabımızda neden ikili görüşmelerimizde YPG/PKK’ya verilen hizmetin sona erdirilmesini açıkça ifade ettik” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“DÖNEM ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMA DÖNEMİDİR”

“Yaptığımız görüşmelerin bütün insanlık amaciyla hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki tesiri ağırlığı günden güne artıyor. nihayet 1,5 senedir insanlığın gündemini tespit eden korona salgını bu değişimi sağlamıştır. Salgın küresel sistemdeki açıkları ve yapısal problemleri tek sefer dahada gözler önüne sermiştir. Ekonomiden ticarete civarindan çok geniş yelpazede salgının artçı sarsıntılara maruz kalıyoruz. Demokrasi ve demokratik değerler yara alırken, mesele çözme mekanizmaları içtenliklerini kaybediyor. Salgınla birlikte ekonomileri iyice kötüleşen az gelişmiş ve gelişmekte var olan ülkelere var olan yardımların şarta bağlanması hakkaniyete var olan inancı aşındırıyor. Gelişmiş ülkelerin korumacı tedbirlere başvurması salgın kaynaklı ekonomilerin derinleşmesine neden oluyor. Dünyanın içinde bulunduğu bu görünüm bize ittifak ve dayanışma ruhunun ehemmiyetini göstermiştir. NATO’nun hemide belirleyici ayni vakitte da üstlenmesi koşul olan sorumluluklar artmıştır. asama sorumluluktan kaçma çagi değil elini taşın altına koyma dönemidir.

“HASSASİYETLERİMİZİ MÜTTEFİKLERİMİZİN DİKKATİNE SUNDUK”

Zirve vesilesiyle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’la az evvel tek araya geldim. NATO Brüksel Zirvesi’ni küresel ölçekte ağırbaşlı hadiselerin yaşandığı bunun benzeri tek atmosferde gerçekleştirdik. 2030 sürecine ait mühim kararların alındığı zirveyi tamamladık. Güvenliğin bölünmezliği, dayanışma başta olmak üzere ilkelerinden ödün vermemesi amaciyla vurguladık. Türkiye’nin önceliklerini, hassasiyetlerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.

SURİYE meselesi

Suriye’nin pkk terör kampı olmasının önüne de geçmeye çalıştık. Yakalayıp kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşabilmesi Hem de bazı ülkelerde eylem yapabilmesi zaafiyettir. ülkemiz yabancı savaşçıların engellemesine baz alinarak gayretlerinde tek başına bırakılmıştır. takriben 10 yıldır, 3.6 milyon Suriyeliye sahip çıkan Türkiye’ye verilen taahhütlerin çoğu adina getirilmemiştir. yasal hükümetin daveti üstüne sağladığımız eğitim ve danışmanlık hizmeti, Libya’nın dahil savaşa yönelmesini engelledi. dağlarla kaplı Karabağ’da 30 senelik gecikmiş de olsa hak tecelli etti. Husumetin adina Sulhun alabileceği tertemiz tek dönemin kapıları aralandı. Zirve vesilesiyle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’la az evvel tek araya geldik. uzunca senelere dayalı dostluğumuzun bulunduğu Biden’la kapsamı geniş tek görüşmede bulunduk. faal iş birliğine gereksinim duyduğumuz bölgelerde sayın Biden ve ekibiyle görüştük. direk diyalog kanallarını savunma ile alakalı mutabık kaldık.

“SAMİMİ BİR GÖRÜŞME OLDU”

Neticede nihayet derece faydalı ve içten tek müzakere oldu. Her alanda saygı ve çıkara dayalı randımanlı tek işbirliğini başlamasına baz alinarak olduğunu görüyoruz. Türkiye-ABD meselelerinde çözülemeyecek tek mevzunun olmadığını düşünüyoruz. Avrupa’nın barış ve güvenliğine hatri sayilir büyüklükte katkı yapmış Türkiye’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

“AVRUPA BİRLİĞİ ile alakalı GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK”

Salgın süresince video konferans marifetiyle Merkel’le bu sefer surat yüze görüştük. Sayın Miçotakis’le Müzakeremizde tekrar canlandırdığımız diyalog mekanizmasını kararlaştırdık. müspet gündemi destekleyecek adımların karşılıklı atılması ile alakalı düşünce birliğine vardık. Biz görüşmelerimizi hususi hattan uygulamak suretiyle aramıza kimseyi sokmama kararını vardık. Bu görüşmelerde de ikili ve bölgesel konularla birlikte Avrupa’daki gelişmeleri ele aldık. Bir gün evvel Litvanya ve Letonyalı mevkiidaşlarımla da müzakereler oldu. ülkemiz Avrupa Birliği ile alakalı görüş alışverişinde bulunduk. Bir gün evvel Ayrı olarak Macaristan Başbakanıyla randımanlı tek müzakere yaptık. Belçika hükümetine, Stoltenberg’e teşekkürlerimi sunuyorum. Zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

ABD İLE S-400 SORUNU: BAKANLARIMIZ GÖRÜŞECEK VE BİR neticeye BAĞLAYACAKTIR

Afganistan konusundaki düşüncelerimiz net olarak Biden’a ifade ettik. ülkemiz eğer Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa özellikle tespit edecek tek desteğin verilmesi isteniyorsa diplomatik mali konularda ABD’nin vereceği destek önem istek ediyor. Taliban gerçeğini kenara koymak mümkün değil. S-400 konusunu burada yapılacak tek konuda gündeme gelmemesi mümkün değil. Bizim dahada evvel düşüncemiz neyse aynısını ifade ettim sayın başkana. müdafaa endüstri ile alakalı olarak alıcı olarak yapacağımız adımlar neyse ifade ettim. Burada bitmiyor, Bakanlarımız bu konuları görüşecek tek neticeye allahın izniyle bağlayacaktır.

FRANSA’DAKİ İSLAM KARŞITLIĞI

Fransa’yla da bugünkü görüşmemizde. Macron, İslam karşıtı anlaşılmaların kendisi açısından yanlış olduğunu, İslam’a karşı olmasının mümkün olmadığını ve tek arkadaş olarak İslam’a karşı olmasının mümkün olmadığını söyledi. yurttaş olarak söylemiyorum ama yurttaş var olan olmayan Fransa’da bu erken 750 bin Müslüman var. Bunu Türklerin dışındakileri de katarsak rakam dahada da ileri gidebilir. Bu mevzu hakkinda olarak da kendisi hassasiyetini ifade etti. Suriye Libya ile alakalı ortak tek çalışmayı yapabilir miyiz diye üzerinde durdu. Biz yapabiliriz dedik. Bu mevzu hakkinda de görüşmelerimize ayni ritimde devam edeceğiz.

“MİÇOTAKİS’LE ARAMIZDA GÜZEL BİR GÖRÜŞME GEÇTİ”

Sayın Miçotakis’in ifadelerine aynen katılıyorum. ‘Sessiz sakin tek sene olacak’ düşüncesini paylaşıyorum. Aramızda iyi tek müzakere geçti. neden Ege’de olsun neden bölgelerde olsun şunu söyledim. 3. memleket veyahut kişileri karıştırmayalım. Bu tür sıkıntılı vaziyetler olduğunda sizi hususi hattan arayayım, siz de beni arayın. rastgele tek sıkıntı yaşamadan, Türkiye- Yunanistan olarak adımlarımızı atalım. Bir takım örnekler oldu. mesele dedim şu: Bu mevzu hakkinda olarak kararımızı verdiğimizde size verelim ve masanın üzerinden o meselesi kaldıralım. Ayrı olarak bizim sizden tek isteğimiz olduğunda siz onu masadan kaldırdığınızda, bu sehpa mesele masası olmaktan çıkıp çözüm masası haline gelmiş olacak. Ve bunu iki lider gerçekleştirmiş olacak.

ERDOĞAN’DAN BIDEN’A DAVET

Her şeyden evvel şu anda surat yüze Müzakeremiz NATO’daki bu zirveyle gerçekleşiyor. Bu zirveyle birlikte şahsen Biden’la müzakerem tertemiz değil. Çok çok eski. Bu görüşmelerle birlikte bizim Patriotlar konusundaki düşüncemiz biliniyor. bu konuyla alakali ABD’nin de tavrı belliydi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ne yaptı, Patriotları vermedi. Biz de S-400’leri almak zorunda kaldık. müdafaa sanayinde neler yapabiliriz, bakanlarımız görüşsünler dedik. Onların yapacakları görüşmelerden ardindan biz de adımlarımızı atalım kararına vardık. 350 milyar dolarlık tek hedefimiz vardı. bu konuyla alakali da kendisiyle mutabakatımız oldu. Aşı konusunu da Müzakeremiz oldu. Sayın Biden’le evvel randımanlı Müzakeremiz gerçekleşmiş oldu. İlişkilerin devamı açısından müspet olduğunu söylüyorum. Kendisini de Ayrı olarak Türkiye’ye çağrı ettim. Yoğunlukları aştıktan ardindan Türkiye’ye gelebileceğini söyledi.

“HAMDOLSUN HİÇ GÜNDEME GELMEDİ”

Erdoğan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Biden’ın 1915 Olayları ile alakalı sözde ‘soykırım’ kelimesini kullanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sualine “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Şu anda bütün olay bu Kovid meselesi. Hepsinde de sıkıntı. Bu aşılama sürecinin getirip götüreceği şeyler. Örneğin Almanya benzeri Bir takım ülkeler müspet yaklaşmaya başladı. Rusya heyet gönderdi. Rusya kurulunun Türkiye’de yapacağı görüşmelerden ardindan ne benzeri tavır takınacağını göreceğiz. ama bendeniz umutluyum. Bir takım ülkeler şu anda Kovid belası hasebiyle kapıyı açamıyor. Ama devamlı kapalı kalmaz. Zira biz de onlara göndereceğiz. İspanya’ya Niçin ecnebi gezgin göndermeyelim? İngiltere’yle kapılar açıldığı anda biz de göndereceğiz. Boris Johnson’la yaptığım görüşmede bendeniz umutluyum, oradan kapıların açılacağına olasılık veriyorum.

Önümüzde Bilinen tek genel heyet var. tek de bizim New York’ta Türk hanesi şu anda bitmek üzere. İnşallah onun da açılışını yapacağız, tam BM’nin karşısında. Biz kucaklaşma sürecini aşmış ve açmış olacağız.

Hepinize teşekkür ediyorum. Buradan Azerbaycan’a yolculuk var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.