Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi’ne hitap etti: Tüm dünya bilsin ki yanınızdayız-haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde düzen eden Belçika’daki NATO Zirvesi’nin derhal peşinden Azerbaycan’a gitti. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Fuzuli’de karşılandı. İki lider dahada ardindan birlikte Şuşa’ya devinim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı. İki lider, yaptıkları baş başa müzakerenin derhal peşinden Şuşa Beyannamesi’ni imzalandı.

MERHUM CUMHURBAŞKANI HAYDAR ALİYEV’İN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ulusal Meclisi’ne hitabından önce, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret etti. Ziyaretinin derhal peşinden ise Azerbaycan ulusal Meclisi’ne gelen Erdoğan, “Azeri kardeşlerim Karabağ’da 30 sene kendisinin evlerinden uzaktaydılar. Şimdi bu topraklar sahiplerine kavuştu. Kardeşlerimizin üzüntüsü kederimiz” sözlerine yer verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Kafkaslardaki barış ve huzurdan yalnız Azerbaycan değil Ermenistan da dahil olmak üzere bütün bölge ülkeleri, hayat kazançlı çıkacaktır. Kalıcı sulha giden yolun, bölgedeki bütün halkların, devletlerin karşılıklı güven temelinde geliştirecekleri iş birliklerinden geçtiğine inanıyoruz.

“AZERBAYCAN HALKINI TEBRİK EDİYORUM”

“Bahtiyarım, çünkü Karabağ’ı azad etmiş Azerbaycan’ın ulusal meclisinde sizlerle beraberim. 30 sene içinde kimlerin eline ne geçtiği, kimlerin kaybettiği gayet iyi biliniyor. Parasal ve içsel olarak kaybedenler Yalnızca Karabağ’da yaşayan insanlardır. basit değil, 30 yıl. Benim Azerbaycanlı kardeşlerim, kendisinin yerlerinden kaçkın vaziyete geldiler. 30 sene ardindan bu topraklar tekrar sahiplerine kavuştu. Karabağ’da 30 senedir süre gelen ihtilafın çözümsüz kalmasına seyirci olanlar ise hep galip gelen tarafta olmuşlardır. Bu zaferi ve barışı Azerbaycan’a kazandıran, ali başkomutan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, hürmetli kardeşim İlham Aliyev’i tek sefer dahada kutlama ediyorum. Liderlerin yanında, Karabağ’da zafere erişmek amaciyla tek yumruk, tek kalp olan, ulusal birlik ve beraberlik duygularını en yükseğe taşıyan Azerbaycan halkını kutlama ediyorum. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ni kutlama ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

“TÜM İMKANLARIMIZLA AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ”

Bütün hayat bilsin ki yarın da yanında yer alacağız. bu erken de bütün imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız, bütün hayat bilsin ki, yarın da yanında yer alacağız. Azerbaycan’ın aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, kaderi kaderimiz, üzüntüsü kederimizdir. Nuri Paşa’nın Kafkaslara geldiği dönemde Ermeniler 12 bin Türk’ü katletmiştir. Kıyım yaşanmıştır. Çamur atanlar, evvel buralara, Kafkaslara, Azerbaycan’a bakmalıdır. Karabağ’da, Hocalı’da yaşananlara bakmalıdır. Vicdanları el verirse sonra, oturup ithamları konuşuruz.

“İNSAN KENDİ VATANINI ATEŞE VERMEZ”

Karabağ’ı ve Azerbaycan toprakları 30 sene süresince yakıp yıkanları görmeyenler azadlık mücadelesini engellemek amaciyla seferber oldular. Gelsinler Füzuli’yi görsünler. Gelsinler Karabağ’ı görsünler. Her şey ortada. Bir gün evvel yollar süresince buraların halini gördük. Kelbecer’i gördük. Buraları nasıl bombalayıp yakıp yıkmışlar. Bunlar gelirken işgalci, giderken ise tarumar ediciydi. Azerbaycanlılar 30 sene evvel Karabağ’dan çıkmak mecburiyetinde kaldıklarında hiçbir hanesi yıkmadılar, ateşe vermediler. Zira insan, kendisinin vatanını yıkamaz, ateşe veremez. Karabağ onların vatanı olmadığı amaciyla yakıp yıkarak gittiler. Şimdi Azerbaycan tekrar inşa ediyor. Buraları allahın izniyle birlikte inşa edeceğiz, tertemiz tek Karabağ alana getireceğiz. uygarlık ile vandallık arasındaki farkı görmek isteyenler gelsin Karabağ’daki iki asama arasındaki farka baksın.

“GURURLA DALGALANAN BAYRAĞI GÖRDÜK”

Dün Şuşa’daydık. Azerbaycan bayrağının gururla dalgalandığını görmenin bahtiyarlığını kendisi yaşadık. Şuşa doğal tek zanaat akademisi gibi, müziğin, edebiyatın, sanatın maksimum seviyede yaşadığı ve yaşatıldığı kent olmuştur. Kartal yuvası benzeri kayalıkların üzerinde semaya yakın kurulmasından olacak, Şuşa’ya kültürün, sanatın ilhamları hep bolca gelmiştir. Bu şehir, dahi bestekar Üzeyir Hacıbeyli’nin, Hurşit Banu Natevan’ın ve dahada nice sanatçıların yurdudur. Şuşa’yı istikbal sene Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak görmekten gurur duyarız.

“ÇİZDİĞİMİZ TABLO ETE KEMİĞE BÜRÜNECEK”

Bu zaferin derhal peşinden yapılanlara baktığımızda çizdiğimiz tablonun nasıl ete kemiğe büründüğü görülecektir. Karabağ’ın her köşesine huzur, sükun ve umut hakim olmuştur. Evlerinden, yurtlarından ayrı var olan Azerbaycanlı kardeşlerimize yuvalarına dönme yolu açılmıştır. İnşallah tek sonraki gelişimizde insanların, hanelerine yerleştiğini görmenin de bahtiyarlığını yaşayacağız. Onlara da şimdiden bu çağrıyı Azerbaycan Parlamentosu’ndan yapıyorum. Evleriniz yapılacak, oralara yerleşmenizi bekliyoruz. Yollar süratle yapılıyor. Viyadükler yapılıyor. akım santralleri kuruluyor, açılıyor. Bunları gözlerimle gördüm, onun amaciyla söylüyorum.

“KARDEŞİMLE BİRLİKTE 6’LI PLATFORM TEKLİFİNİ YAPTIK”

Ermenistan amaciyla de tertemiz dönemin başlangıcıdır. Zengezur demiryolu ile Ermeniler de kolayca Rusya’ya ulaşabileceklerdir. Kardeşimle birlikte teklifimizi yaptık. Gelin 6 memleket platform oluşturalım. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Gürcistan. Artık alanda düşmanlıklar ortadan kalksın. Burada yaklasik olarak tek Gürcistan’ın Bir takım kendine has sualleri vardı, nihayet ülkemiz ziyaretinde sayın Başbakan ile konuştum. Bu Gürcistan’ın da lehine olacaktır dedim. Biz Ermenistan’la aramızdaki sıkıntıları biliyorsun, biz bunlara karşın Azerbaycanlı kardeşlerimin sıkıntılarının da giderilmesini istiyoruz. Sizin de Rusya ile sıkıntıları aşmanıza bu platform destek olacaktır. Çalışayım dedi, olur dedik. Ermenistan, Azerbaycan’la problemlerini çözdükçe ülkemiz olarak biz de adımları atacağız. bendeniz buraya NATO Zirvesi’nden geldim. Orada bunları konuştuk, müspet görüşmelerle döndük. Dünyanın problemleri bitmiyor. çok durursak, sağlam durursak Allah’ın desturu ile bunları çözeriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir