Son Dakika: Bakan Koca illere göre haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısını açıkladı-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, itinali olarak açıklanan “İllere Göre Haftalık Koronavirüs olay Sayısı”nı bulunan tabloyu paylaştı. 3- 9 Temmuz arasındaki çagi gösteren olay tablosunda, olay artış hızı maksimum üç ilimiz sırasıyla surat binde 231, 67 ile Siirt, surat binde 193, 86 ile Ağrı ve surat binde 119, 09 ile Bitlis oldu.

İllere göre haftalık koronavirüs olay sayısı, her surat bin kişide Ankara’da 59,10, İstanbul’da 56,75, İzmir’de 22,16 oldu.

KIRMIZI KATEGORİDEKİ dört İL ALARM VERİYOR

İlk 3’te bulunan Siirt, Ağrı ve Bitlis’in yanı sıra olay sayısı surat binde 100,41 var olan Van’ın da alarm verdiği görüldü. Bu alanda yaşayan vatandaşların tedbirlere riayet etmesi gerektiğinin altı çizildi.

EN DÜŞÜK üç İLİMİZ GÜNEY’DEN

Türkiye’nin haftalık olay tablosunda en düşük olay artış hızları Güney’de görüldü. Kilis’te surat binde 5,60 var olan olay artış hızı, sırasıyla Hatay’da surat binde 6,21, Osmaniye’de ise 6,56 olarak kayıtlara geçti.

DOĞU’DAKİ YÜKSEKLİK DİKKAT ÇEKTİ

Diğer istikametten haftalık olay artış tablosunda maksimum oranların Doğu’dan gelmesi dikkat çekti. Hakkari, Diyarbakır ve Erzurum’un ağırbaşlı seviyeye doğru ilerlediği görüldü.

KARADENİZ’DE TOPARLANMA

Geçtiğimiz aylarda olay artış hızındaki yükseklik korkutan boyutlara ulaşan Karadeniz’de ise toparlanma olduğu görüldü. Karadeniz’de maksimum olay artış hızı, 59, 82 ile Rize’de oldu.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “İllere Göre Haftalık Koronavirüs olay Sayısı”nı bulunan tabloyla alakalı izahta bulundu. bakanimiz Koca, “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen tek haftalık toplaminda olay sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Aşı ile umudumuz artıyor. Daha olmadıysanız aşınızı tek vakit evvel olun” dedi.

VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN İLLER

Son tek haftada olay sayısı en çok azalan sehirleri paylaşan bakanimiz Koca, “Kars, Erzurum, Isparta, Kütahya ve Çorum. Aşı ile umudumuz artıyor. Daha olmadıysanız aşınızı tek vakit evvel olun” ifadelerini kullandı.

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir