Son dakika: Anlaşma sağlandı! Rusların koronavirüs aşısını Türkiye’de Viscoran firması üretecek-haberi

Rusya ile Viscoran İlaç şirketi Sputnik V aşısının Türkiye’de imalatı amaciyla anlaşmaya vardı. Rusya direk Yatırım Fonu’ndan yapılan izahta “Türk Viscoran ilaç firması ile Sputnik V aşısını Türkiye’de üretmek amaciyla el sıkıştık” denildi.

Söz konusu İzah Sputnik V aşısı yerine Rus görevliler tarafından açılan resmi Twitter hesabından yapıldı. Aynı izahta üretimin tek sonraki aylarda başlanmasının hedeflendiği bilgilerine de yer verildi. Ayrı olarak Türk şirketinin, imalat kapasitesini artırmak yerine başka üreticiler ile ortaklık yapabileceği de belirtildi.

KORUYUCULUĞU YÜZDE KAÇ?

Sputnik V, toplamda üç milyardan çok nüfusa sahip 61 ülkede tescil edildi. Lancet dergisinde yayımlanan neticelere göre, Sputnik V’nin koruyuculuğu yüzde 91,6. Rusya ise Sputnik V’in her iki dozunun uygulandığı kişilerle aşılanmayanlar karşılaştırıldığında aşının yüzde 97,6’lık savunma sağladığını rapor etmişti.

BAKAN KOCA: SPUTNİK V YAKINDA dönem GİRECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı izahta Sputnik V’nin çok yakında devreye gireceğini belirterek, “İki aşı türü şu vakit etkin olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya baz alinarak çalışmalar da ayni ritimde devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim.” demişti.

SPUTNİK V VARYANTLARA KARŞI DA ETKİLİ Mİ?

İngiltere, cenup Afrika ve Brezilya’da alana çıkan üç ayrı varyant, yayılma hızının çok oluşu hasebiyle dünyayı tehdit ediyor. Hem de şu vakit Türkiye’de tertemiz vakaların yüzde 85’i varyant kaynaklı. Peki Sputnik V aşısı varyantlara karşı tesirli mi?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları anne bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, nihayet vakitlerde yaygın kullanılmakta var olan aşıların bu varyantlardan rastgele birine veyahut tümüne karşı faal savunma sağladığını söylemenin çok güç olduğunu belirtti. Balık, “Şunu unutmamak gerekir, aşılar virüslerın varyasyon göstermesi en güç var olan korunaklı bölgelerine göre hazırlanmaktadır. Bu kapsamda her ne civarindan Sputnik V’nin varyant virüslere tesirli olduğunu delil etmiş ilmi tek veri olmasa da aşının Kovid-19’un ölümcül etkilerini önleyebileceği öngörülebilir. Bununla birlikte cenup Afrika varyantının Bir takım aşıların tesirini zayıflattığı da gösterilmiştir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir