Skandala 10 hükümetin adı karıştı! İsrail’in casus yazılımı ile gazeteci, siyasi ve avukatları izlemişler-haberi

The Guardian’ın haberine göre, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group’a ait casus yazılımın küresel çapta yaygın ve perişan amaçlar amaciyla kullanıldığı ileri sürüldü.

10 HÜKÜMET için KULLANILIYOR

Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere asgari 10 hükümetin NSO Group’un müşterisi olduğu argüman edildi.

AVUKAT, GAZETECİ VE SİYASİLERİ amaç ALIYOR

Casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri amaç almak amaciyla kullanan hükümetlere satıldığı öne sürüldü.

The Guardian ve başka 16 medya uzuvunun iş birliğiyle alana konulan ve “Pegasus Project” isimi verilen bu veri sızıntısına göre, hayat genelinde 50 binden çok telefon numarasının bulunduğu liste, mevzubahis yazılımla amaç alındı.

İZİN ALMADAN TÜM TELEFON VERİLERİNE ULAŞABİLİYOR

Bir telefonu “gözetleme” cihazına dönüştürebilen bu casus yazılımla, kullanıcının bilgisi ve desturu olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber benzeri çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor. Araştırmayı yürüten The Guardian ve başka medya ortakları, ilerleyen günlerde listede bulunan kişilerin kimliklerini açıklayacaklarını duyurdu.

Şirket yöneticisi, inanç adamı, akademisyen, sivil cemiyet kuruluşu çalışanı, sendika yetkilisi, bakanlar, cumhurbaşkanları ve başbakanlar dahil çok sayıda hükümet yetkilisinin de listede bulunduğu bildirildi.

4 HÜKÜMET YALANLADI

Öte istikametten Ruanda, Fas, Hindistan ve Macaristan, 50 binden çok telefon numarasının olduğu listede isimi geçen kişilerin telefonlarını hacklemek amaciyla Pegasus’u kullandıkları iddialarını yalanladı. Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Suudi Arabistan, Meksika ve BAE hükümetleri ise söylentilere cevap vermekten kaçındı.

ŞİRKET, SUÇLAMALARI REDDETTİ

NSO Group da hakkındaki bütün suçlamaları reddederek, “terörizm ve ağırbaşlı suçlarla ugras etmelerine muavin olmak amaciyla ülkelere veyahut kolluk kuvvetlerine teknoloji hizmeti verdiğini” ileri sürüyor. yasamsal iletişim ağı WhatsApp da NSO Group hakkında, şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamı geniş casusluk amaciyla kullandığını, 20 ülkede aralarında 100 medya mensubu ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400’den çok kişiyi izlediğini öne sürerek dava açmıştı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Zuhal Demirci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir