Skandal olay! Yanlışlıkla bir yerine beş doz aşı yapılan kişi hastaneye kaldırıldı-haberi

Skandal olay, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin’deki aşılama merkezinde yaşandı.

5 KAT dahada çok DOZ İÇEREN AŞI YAPILDI

Schwerins Volkszeitung isimli gazetede bulunan habere göre, merkezde tek kişiye normalde yapılması gerekenden 5 kat dahada çok doz bulunan aşı yapıldı. Yapılan hatanın ayrım edilmesi üstüne mevzubahis kişi hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, kişinin sağlık vaziyetinin iyi olduğunu, müşahade emeliyle hastanede tutulduğunu açıkladı.

“ÜZÜNTÜ VERİCİ”

Schwerin’deki aşılama kampanyası yöneticisi gazeteye yaptığı izahta olayı “üzüntü verici” olarak nitelendirirken, hatanın kullanmadan evvel sulandırılarak seyreltilmiş aşı şişeleriyle, seyreltilmemiş şişelerin karıştırılmasından kaynaklandığını söyledi. BioNTech/Pfizer ortaklığında geliştirilen ve hususi gizleme koşullarında savunan aşının muhafaza edildiği şişelerde 5 dozluk aşı bulunuyor. Aşı yapılırken her tek doz aşı sulandırılarak seyreltiliyor.

AŞILAMA KAMPANYASI HIZ KAZANDI

Üçüncü dalga hasebiyle fevkalade kısıtlamaların uygulandığı Almanya’da nihayet 24 saat içinde 24 bin 329 tertemiz olay görüldü. hali hazırda enfekte olanların sayısı 303 bin 600. nihayet 24 saat içinde 306 kişinin Covid-19’dan hayatını kaybetmesiyle, salgının başından bu yana ölümlerin sayısı 82 bin 850’ye yükseldi. Almanya’da aşı tedariğinde ve dağıtımında yaşanan zorluklar ve gecikmeler hasebiyle uzunca süre ağır ilerleyen aşılama zamani ise nihayet vakitlerde hız kazandı. Bir gün evvel Yalnızca tek günde, Almanya genelinde, 916 bin 388 kişiye aşı yapıldı. Bugüne civarindan Almanya nüfusunun yüzde 26,9’u asgari tek doz koronavirüs aşısı oldu. Tam savunma amaciyla İhtiyaç duyulan aşıları bitirmiş olanların oranı ise Yalnızca yüzde 7,7.

Kaynak: Deutsche Welle

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir