Şırnak’ta 5 ayrı noktada termal su kaynağı bulundu-haberi

Valilik ve İl Özel İdaresi tarafından, Belkısana Kaplıcalarının tekrar dönüşümü emeliyle yürütülen restorasyon çalışmaları esnasında 5 ayrı noktada su kaynakları tespit edildi. Valilikçe, bu su kaynaklarının değerlendirilmesi amaciyla çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında su kaynaklarının yeteri civarindan debiye ulaşması seklinde seracılık, meyve kurutma ve balıkçılıkta kullanılması hedefleniyor.

3 AYLIK ÇALIŞMADA 5 KAYNAK BULUNDU

Termal su kaynakları projesi danışmanı Şırnak Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, bölgenin her tarafında sıcak su kaynakları olduğunu ve üç aylık çalışmada 5 sıcak su kaynağı bulduklarını söyledi.

Güçlükonak’ta bulunan sıcak suyun değerlendirilmesi çalışmalarına üniversite olarak destek verdiklerini ifade eden Nalbantçılar, “Su kaynaklarının doğal mecrasına bakıldığında Sanki Denizli’deki Pamukkale travertenlerine eş yapıda ak rengarenk tortu bırakıyor. Rekreasyon çalışmalarıyla, buranın neden sıcaklığı ve mineral zenginliği gerekse de görsel zenginliği ile bölgenin çekim merkezi olması yolunda mühim tek adım atılmış olacak.” dedi.

“HER KAZILAN NOKTADA 60 DERECE ÜZERİNDE SU ÇIKIYOR”

Sıcak suyun termal turizmin yanı sıra yeteri civarindan debiye ulaşması seklinde seracılık amaciyla de kullanılabilecek potansiyele sahip olduğunu belirten Nalbantçılar, “Her kazılan noktada 60 derece üzerinde sıcak su çıkmakta ve bu sular alanda yüzlerce senedir termal turizm Emelli kullanılmaktadır.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Nihat Kaya, kaplıcaların tarihi özellikte olduğunu ifade ederek, vatandaşların romatizma, kireçleme ve eklem ağrılarına şifa bulmak amaciyla bu su kaynaklarını seçenek ettiğini belirtti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Faruk Küçük

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir