Sezgin Baran Korkmaz’ın tutuklanmadan önce yaptığı telefon konuşması ortaya çıktı-haberi

ABD’nin talebiyle Avusturya‘da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz‘la alakalı gelişmeler kamuoyunu meşgul etmeye ayni ritimde devam ediyor. Korkmaz’ın tutuklamadan tek saat evvel medya mensubu Deniz Zeyrek ile tek telefon görüşmesi yaptığı alana çıktı.

KARA kazanç SORUŞTURMASI İDDİALARINI YALANLADI

Görüşmede Kıraça Holding hisselerinden kaynaklanan alacağını silmek istemediği amaciyla başına bunların geldiğini laf eden Korkmaz, ile alakalı ABD’de kara kazanç soruşturması olduğu ve bu sebeple arandığı bilgisinin doğru olmadığını argüman etti.

Gazeteci Deniz Zeyrek, tutuklanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı telefon görüşmesini bugünkü köşesinde paylaştı.

Zeyrek’in yazısından alakalı bölüm şöyle:

Cumartesi İstanbul’dan Ankara’ya dönerken Bolu tünelini geçmiştim ki telefonum çaldı. Ülke kodu 41 görünüyordu. Şans yapıtı tünelden derhal ardindan tek mola yeri var ve oraya girdim, telefonu açtım. Arayan Sezgin Baran Korkmaz’dı.

“KAYITTA GEÇEN İSİM NEDENİYLE hepsini PAYLAŞMIYORLAR”

Programda yaptığımız yorumları dinlemiş. Orada Bir takım sualler sormuş, ses kaydının tamamının açıklama etmesi gerektiğini söylemiştim. Kaydın art kalanında geçen tek isminin duyulmasını istemiyorlarmış, o nedenle açıklamıyorlarmış.

“Gölge boksu yapıyorsunuz, her biri gerçeğin tek bölümünü açıklıyor, çıkın olayın tamamını açıklayın, kaydın tamamını açıklayın” dedim. Özetle dile getirmek gerekirse, Kıraça Holding hisselerinden kaynaklanan alacağını silmek istemediği amaciyla başına bunların geldiğini anlattı ve ile alakalı ABD’de kara kazanç soruşturması olduğu ve bu sebeple arandığı bilgisinin doğru olmadığını argüman etti. Gelin görün ki bu konuşmamızın üzerinden Daha tek saat geçmişti ki telefonuma “ABD istedi Avusturya Sezgin Baran Korkmaz’ı tutukladı” başlıklı tek haber düştü.

DAVA DOSYASINA KONULDU

Öte istikametten ABD’nin talebiyle Avusturya’da gözaltına alındığı anlatilan Sezgin Baran Korkmaz’ın kara kazanç akladığı, Amerika’dan Türkiye’ye aktarılan kara parayla satın aldığı çeşitli mülkler ve yaptığı çeşitli yatırımların listesi Utah Başsavcılığı tarafından, Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in süre gelen dava dosyasına konuldu.

TRANSFER EDİLEN PARALARIN LİSTESİ İSTENDİ

Davanın görüldüğü Utah Bölge Mahkemesi hakimi Jill N. Parish, 10 Haziran 2021 tarihinde başsavcılıktan, ABD’nin kara kazanç aklamaktan seçici kurul tarafından suçlu bulunan Lev Aslan Dermen’in Amerikan Vergi Kuruluşu’nu (IRS) dolandırıp ele geçirdiği parayı nerede akladığı ve federal hükümetin el koymak istediği esya varlıkları ve tasima edilen paraların listesini istedi.

“TÜM esya VARLIKLARINA EL KONULSUN”

Utah kent başsavcısı Andrea T. Martinez, 17 Haziran 2021’de hak Bakanlığı’na bağlı elektronik işlem sistemi aracılığıyla Lev Aslan Dermen ve Sezgin Baran Korkmaz’ın el konulması koşul olan esya varlıklarının listesini yayınladı. 7 sayfalık listede, davanın baş sanığı Dermen ve Korkmaz’ın ABD’de müsterek olduğu SBK USA Inc bütün esya varlıklarına el konulması gerektiği kaydedildi.

AMERİKAN HAZİNESİNE DEVRİ İSTENİYOR

Mahkeme hakimine sunulan dilekçede, savcılığın yayınladığı listedeki bütün malların kara kazanç aklanarak elde edildiği, savcılığın esya varlıklarının Amerikan hazinesine devriyle alakalı yapılacak duruşmada bütün iddialarını kanıtlamaya hazır oldukları belirtildi.”

ABD'den Sezgin Baran Korkmaz açıklaması: bütün esya varlığına el konulsun

ABD’den Sezgin Baran Korkmaz açıklaması: bütün esya varlığına el konulsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.