Şeyh Said’in torunu Abdurrahim Fırat, AK Parti MKYK listesine girdi-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta 2023’ün manifestosu olacak dediği AK Parti 7. alışılmış olan Kongresi’ne katılmadan evvel salon önünde tek araya toplanan vatandaşlara seslendi.

MKYK ÜYE SAYISI ARTIRILDI

Hafta süresince partiden mühim değişikliklerin yapılacağı konuşulurken, Erdoğan buradaki açıklamalarında MKYK sayısını 50’den 75’e çıkardıklarını duyurdu.

ŞEYH SAİD’İN TORUNU ABDURRAHİM FIRAT LİSTEDE

Listede kimlerin yer alacağı heyecan konusu olurken, geçtiğimi saatlerde AK Parti MKYK listesi belli oldu. Listede dikkat çeken isimler yer alırken, bunlardan biri de 2018 seneninde HDP’li tek grup tarafından hücum düzen eden Şeyh Said’in torunu Abdurrahim Fırat oldu.

HDP’Lİ GRUBUN SALDIRISINA UĞRAMIŞTI

Abdurrahim Fırat Erzurum’da AK Parti tarafından mebus adayı gösterilirken, alanda yaptığı tek ziyaret esnasında takriben olarak 50 kişilik HDP’li grubun saldırısına uğramıştı.

ABDURRAHİM FIRAT KİMDİR?

Abdurrahim Fırat,1966 seneninde Erzurum’da dünyaya geldi. İlk, ortada ve lise eğitimini Erzurum’da tamamlayan Abdurrahim Fırat, Dicle Üniversitesi haklar Fakültesinden mezun oldu. Abdurrahim Fırat Erzurum Barosuna bağlı hür avukat olarak çalışmaktadır.

Fırat, 2007 ve 2011 seneninde yapılan genel seçimlerde AK Parti’den aday adayı oldu. 2012 Haziran ayında yapılan AK Parti 4.Olağan Kongresinde Erzurum İl idarenine seçildi. politika akademisi 10. ve 15.Dönem Kurslarını Erzurum İl birincisi olarak tamamladı. 2013 seneninde en çok aza kaydı yapan İl yönetim heyeti üyesi ödülünü aldı. Abdurrahim Fırat evli ve üç bebek babasıdır.

ŞEYH SAİD KİMDİR?

Şeyh Said, 1865 seneninde Elazığ’da doğdu. Palu, Diyarbakır ve Muş bölgelerinde tahsil gördü. Bu dönemde Nakşibendi Tarikatı’na katılarak dergahın başına geçti.I. hayat Savaşı esnasında Rusya’nın doğu Anadolu’yu işgal etmesi üstüne Piran’a taşındı. dahada ardindan Hınıs Kolhisar’a yerleşti. 29 Haziran 1925 tarihinde Diyarbakır’da idam edildi.

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir