Sevindiren gelişme! Kırmızı kategorideki Trabzon’da aşılama çalışmaları sonuç verdi-haberi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampüsü Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de Kovid-19 salgını sürecinde evvel vakanın görülmesinin derhal peşinden tek sene geçtiğini anımsatarak Trabzon‘un bu süreçte vakaların çok olduğu illerden birisi olduğunu söyledi.

“HASTALIĞI GEÇİREN KİŞİ SAYISI öylesine YÜKSEK DEĞİL”

Trabzon’un, Kovid-19 riziko haritasında “çok çok risk” kategorisinde yer almasının Bir takım sebepleri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Türedi, “Trabzon neden lokalizasyon ve etki faktörü açısından Türkiye’nin Bir hayli iliyle irtibatlı olduğu amaciyla evvel vakanın görüldüğü şehirlerden tek tanesi. İlk ve 2. girişken döneminde özellikle kişisel savunucu ekipmanlar, maske, ara ve hijyene halkımızın riayet etmesi hasebiyle 2. atağı aşırı perişan tek görünüm ile atlatmadık. Dolayısıyla Trabzon içinde yayılım oranı, hastalığı geçiren kişi sayısı aslında başka illerle mukayese ettiğinde öylesine çok değil.” değerlendirmesinde bulundu.

AŞILAMA ÇALIŞMASI ETKİLERİNİ GÖSTERDİ

Prof. Dr. Türedi, sağlık kurumu servisleri ile ameliyathanelerin normal işleyişini sürdürdüğüne dikkati çekerek şöyle ayni ritimde devam etti: “Sayılarda bariz tek azalma var. özellikle aşının tesiriyle birlikte Trabzon’da bunun müspet etkilerini görebilmekteyiz. çoklukla şu anda sağlık sisteminin üstesinden gelebileceği tek yükle karşı karşıyayız. Bu açıdan benim düsünceme göre normal sağlık hizmetini sürdürebildiğimiz sürece çok kaygı edilecek tek düzey değil. hergün takriben 200-250 civarında olay sayısının olduğu, ama hastaneye yatış oranlarının çok dahada düşük olduğu tek asama yaşıyoruz. Kovid ile ayırmış olduğumuz yoğun bakım ve servislerde de kendini çevirebilir tek sayı var. Biz bunun çok dahada çok rakamlarını deney ettik. tabiki gönül dahada düşük rakamlar istiyor. ama dediğimiz benzeri Trabzon Sahiden değişik tek şehir. İller arası geçişin çok olduğu tek şehir. Bundan dolayı olay sayımız hali hazırda çok diyebiliriz.”

“PERSONELİMİZİ ÇOK İYİ ŞEKİLDE KORUDUK”

Hastanede kişisel ekipmanların kullanmasıyla alakalı sağlık Bakanlığının önergelerine Bir takım eklemeler yaptıklarını kaydeden Türedi, “Personelimizi çok iyi şekilde koruduk. ülkemiz genelindeki enfekte oranının çok altında bulunuyoruz. Bu sürecin başlangıcında pandemi ile mücadelenin deney edilmediği evvel üç ayda hiç enfekte çalisan vermedik. Aslında Kovid ile uğraşan en yoğun sağlık kurumu olmasına karşın o dönemde personelimiz enfekte olmadı.” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampüsü yoğun bakım uzmanı Dr. Gonca Armutçu ise salgın döneminde her sağlık çalışanının çok güç tek asama yaşadığını söyledi.

Hastalığın tanınması ve aşı çalışmalarıyla birlikte Türkiye’nin mühim ilerlemeler kaydettiğini belirten Armutçu, “Çok şükür pandeminin yılını doldurduğu bugünlerde artık nefes alabiliyoruz. Yoğun bakım yataklarımızda artık boşluklar görebiliyoruz. Yoğun bakım ve servis yatışlarımız azaldı. Şu anda tek nefes alma dönemindeyiz.” ifadesini kullandı.

Armutçu, salgının evvel dönemlerini Katiyen unutamayacaklarını ve iş hayatları açısından mühim tek deney olarak kalacağını belirterek her sağlık çalışanında bu dönemin üzüntü hatıralarının bulunduğunu aktardı.

“YOĞUN BAKIMDA YATAN hasta kisi SAYIMIZDA CİDDİ DÜŞÜŞLER VAR”

Salgın sürecinde şu anki günlere nazaran çok dahada yoğun ve yorucu dönemler geçirdiğini ifade eden Dr. Armutçu şunları kaydetti: “Yoğun bakım hiç boş kalmadan başka hastaları alıyorduk, nefes alabilecek vaktimiz yoktu. bütün gücümüzle savaştık. Bakanlığımız bu süreçte benim düsünceme göre çok iyi tek yollar aldı. Biz şu anda bunun rahatlığını yaşıyoruz. Aşı ile birlikte yoğun bakımda yatan hasta kisi sayımızda ağırbaşlı düşüşler oldu. özellikle Trabzon genelinde 65 ıslak üzerinde aşı ortalamamız gayet iyi. Bu da dolaysiz bize yansıdı diyebiliriz. bunun için karşın hiçbir şekilde rehavete kapılmamamız lazım. Bizler iki maske takarak dolaşıyoruz. Yoğun bakımdaki arkadaşlarımız tekrar aynı şekilde savunucu ekipmanlarını kullanıyorlar. Evet aşı olduk ama bu hastalığın hali hazırda Bilinen tek Rehabilitasyonu yok. hali hazırda vatan dışında vefat oranları çok yüksek. Maske, ara ve hijyen çok önemli. Aşı olsak dahi evvel günkü benzeri tedbiri bırakmamamız gerekiyor.”

Armutçu, aşı olunmasına karşın tedbirlerden vazgeçilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Hastalığın Bilinen tek Rehabilitasyonu hastalığa yakalanmamak. Yakalandıktan ardindan bizi ne civarindan ağır tutacağını bilemiyoruz. Yakalandığımızda da Bakanlık ve hastanemiz olarak koşul olan bütün tedavileri yapıyoruz. Ama asama hastalar amaciyla yorucu ve üzücü. Yoğun bakımda bizler dışında kimseleri olmuyor. Bu onları da çok üzüyor. bunun benzeri tek şeyi yaşamak istemiyorlarsa tedbirlerini alacaklar.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir