Serengeti Parkı değil Balıkesir Ovası! Mandaların dereyle buluşma anı görsel şölen oluşturuyor-haberi

Altıeylül kazasina bağlı kırsal Balıklı ve Yakupköy mahalleleri manda üretimiyle ön plana çıkıyor. Mandalar, ineğe göre dahada yağlı tek sütü olması hasebiyle çoklukla kaymak üretiminde kullanılıyor.

KAYMAĞININ KİLOSU 100 LİRADAN SATILIYOR

Balıkesir genelinde 5 bine yakın manda bulunurken, toplaminda manda sayısının yarısı ise Balıklı ve Yakupköy semtlerinde bulunuyor. Manda sütünün kilosu perakende olarak 10- 12 liradan satışa sunuluyor. çoklukla tatlılarda kullanılan kaymağının kilosu ise 100 ila 120 liradan satılıyor.

“YAZIN DEREDEN güç ÇIKARIYORUZ”

Kırsal Balıklı Mahallesi’nde sürü seklinde meraya çıkan mandalar ise görsel şölen oluşturuyor. özellikle kırsal Balıklı mahallesi deresinden geçerken belgeselleri aratmayan görsel tek şölen sunan mandalar, çobanlara ise en güç vakiti sıcak havalarda yaşatıyor. Mandaların yazın dereden çıkmak istemediğini söyleyen Orhan Kahraman, “Yazın dereden güç çıkarıyoruz. dağılıp kalıyorlar” dedi.

MAHALLE HALKI BU GÖRÜNTÜLERE ALIŞIK

30 seneden buyana manda baktığını belirten Fahri Demir ise “Mandalar erken saatlerinde çıkıyor ve akşam üstü saat 18.00 civarında damlarına dönüyorlar. Meradan sürü seklinde gelen mandalar dereyi geçer geçmez ise kendisinin yollarına ilerleyerek damarına giriyorlar. Biz semtimizde artık bu görüntülere alışsak da, dışarıdan gelenler amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek görsel şölen oluyor” diye konuştu.

İşte o anne ait kareler;

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.