Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın isminin verildiği okulun adını değiştirmek istiyorlar-haberi

Edremit Lisesi ve Edremit Körfez Anadolu Lisesi Mezunları Derneği, Edremit Körfez Anadolu Lisesinin adinin Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi olarak değiştirilmesini bulunan valilik onayının iptali istemiyle mahkemeye müracaat ettiği argüman edildi.

“AYBÜKE’NİN ANNESİ VE BABASI OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Edremit ulusal Eğitim Müdürü Yakup Özbek mevzu hakkinda yaptığı İzah ile olayların eğitim camiasını derinden üzdüğünü ifade ederek, “Aslına bakarsanız, dört Mayıs 2020 tarihinde Edremit kaza ulusal Eğitim Müdürlüğü atandığımda burasının İsiminin Edremit Lisesi değil, Körfez Anadolu Lisesi olarak buldum. Bizim aslında ad değiştirme ile alakalı tek teşebbüsümüz de yoktu. Buraya atanmamdan iki ayin ardindan iki kişi geldi. tek anne adayi tek erkek. Kendilerinin merhum Şehidimiz Aybüke Yalçın’ın annesi ve babası olduklarını söylediler. Sadık amca sağ olsun. Burada duygusal tek atmosfer oluştu. ‘Benim kızım Şehit Aybüke Yalçın, burada Körfez Anadolu Lisesinden mezun oldu. Benim çocuğumun ismini buraya verirseniz size müteşekkir olurum’ deyince bunu hükümet olarak bu ülkeye evladını şehit vermiş tek annenin tek babanın tek nebze olsun acısını dindirmek yerine hatri sayilir büyüklükte tek memnuniyet ile karşıladık. Bunu 24 Kasım’a uyarladık. Arkadaşlarımız ile karar aldık. 24 Kasım’da Yalnızca Körfez Anadolu Lisesi’nin değil, aynı zamanda ortada Anaokulu’unda, bu iki okulunda isimlerini değiştirdik. ayni vakitte da 24 Kasım’a uyarlayarak Şehit Necmettin Yılmaz Anaokulu ve Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın ismini verdik” dedi.

“İSMİNİ VERMEKTEN BÜYÜK ŞEREF DUYDUK”

Edremit ulusal Eğitim Müdürü Özbek, “Burada en çok rahatsız eden konu, bu ad buradan kaldırıldığında; Edremit Lisesi evet tarihi tek okul. Bu isminin buradan kaldırıldığı tarih 26 Haziran 2010 üzerinden tam 11 sene geçmiş. Keşke o vakit bu hassasiyeti bu vakit gösterenler o vakit de göstermiş olsalardı. mesele belki o vakitten da halledilebilirdi. Buradaki Körfez Anadolu Lisesine biz Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın ismini vermekten de hatri sayilir büyüklükte onur duyduk. Şeref ile de oraya o tabelayı taktık” dedi.

İsim tartışmalarının mahkemeye verildiği iddialarını değerlendiren Edremit ulusal Eğitim Müdürü Yakup Özbek, “Sizler benzeri duyduğumuz burada oradan mezun tek büyüğümüz tarafından tekrar Körfez Anadolu Lisesi’ne çevrilmesini istek ediyoruz diye tek mahkeme başvurusu olduğunu duyduk. Bizler de sizler benzeri sükünet ile mahkemenin ve kararın neticesini beklemekteyiz” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir