Şehirler arası seyahat kısıtlaması nasıl uygulanacak? Bakanlık ayrıntıları paylaştı-haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden açıklama ettiği koronavirüs tedbirleriyle alakalı İçişleri Bakanlığı‘ndan 81 ilin valiliğine “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderildi.

Bu kapsamda; sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerde mecburi haller dışında vatandaşların toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine destur verilmeyecek.

Herhangi tek mecburi vaziyeti var olmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerdeki şehirler arası seyahatleri ama toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile alakalı illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası yolcu edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ UYGULANACAĞI SÜRELER

Hafta içinde bulunan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00- ­05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve sektör günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de bitirecek şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

ZORUNLU HALLER

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile derhal sevk var olan ve/veya dahada evvelce alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
  • Kendisi veyahut eşinin, vefat eden birinci derece yakınının veyahut kardeşinin cenazesine katılmak amaciyla veyahut cenaze atama işlemine refakat edecek var olan (en çok 8 kişi),
  • Bulunduğu şehre nihayet 5 vakit içinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek istek eden (5 vakit içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
  • ÖSYM tarafından duyuru edilen ve başka merkezi imtihanlara katılacaklar ve refakatçileri,
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
  • Özel veyahut kamudan günlü sözleşmeye çağrı yazısı olan,
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Belirtilen bu durumların varlığı seklinde toplu ulaşım araçlarıyla veyahut İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden veyahut Valilik/Kaymakamlıklara direk müracaat yoluyla yolcu İzin Kurullarından destur almak kaydıyla hususi araçlarıyla yolcu edebilecek.

İZNİ OLMAYANLARIN SEYAHATİNE İZİN VERİLMEYECEK

Sokağa çıkma kısıtlaması tatbik edilen süre ve günlerdeki şehirler arası yolcu kısıtlamasının etkinliğinin artırılması emeliyle şehirlerin bütün giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) denetim noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla yolcu edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları kati tetkik edilecek ve olabilitesi çok tek mazereti/muafiyeti var olmayan kişilerin şehirler arası seyahatlerine destur verilmeyecek.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi toplu ulaşım araçlarında; oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırılacak, minibüs/midibüsler ile yer kapasitelerinde rastgele tek seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler benzeri dahil hacim itibariyle fiziki ara kurallarının uygulanamayacağı kent içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek, bunların dışında var olan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve yer kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler benzeri ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki ara kaidelerine ters olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe genel hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve yer kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan kısmi kapanma genelgesi! heyecan edilen bütün detaylar netleşti

İçişleri Bakanlığı’ndan kısmi kapanma genelgesi! heyecan edilen bütün detaylar netleşti
Kafe, spor salonu, halı saha, kahvehane benzeri işletmeler 17 Mayıs'a civarindan faaliyetlerine ara verecek

Kafe, spor salonu, halı saha, kahvehane benzeri işletmeler 17 Mayıs’a civarindan faaliyetlerine ara verecek
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir