Şaşkına çeviren olay! Kelebekler Vadisi’nin suyunu 33 yıl kaçak kullanmışlar-haberi

Fethiye kazasinda bulunan ve dünyaca tanınan Ölüdeniz’deki, 80’den çok kelebek türünün yaşadığı Kelebekler Vadisi’ne tam ortasından dökülen şelale, takriben 50 metrelik tek ara kat ettikten ardindan denizle buluşuyor. Şelaleye, Babadağ eteklerindeki kırsal Faralya mahallesi Güdürümsü mevkisindeki kaynaktan çıkarak gelen su, nihayet vakitte azaldı. Yapılan incelemeler nihayetinde da kaynaktan şelaleye civarindan var olan takriben 200 metrelik kisimda çok sayıda kaçak boru olduğu belirlendi.

33 YILDIR KAÇAK SU KULLANMIŞLAR

Valilik inceleme, savcılık tahkikat başlatırken, suyun azalmasındaki sebebinin tam 33 sene öncesine dayandığı alana çıktı. alinan bilgiye göre, Faralya mahallesi sakinleri, aralarında kazanç toplayıp, 1988 seneninde bölgeye su deposu yaptırdı. Kaçak yerleştirdikleri borularla da hanelerine su çekti. Tarlalarını da buradan sulayan semt sakinlerinin derhal peşinden bölgedeki Bir takım otel, motel ve pansiyonlar da beton veyahut plastik su depoları yerleştirip, kaynaktan su almaya başladı. Böylelike tam 33 sene süresince 200 haneli, 568 kişi nüfuslu Faralya Mahallesi’ndeki haneler ile işletmeler tarafından kaçak su kullanıldı. Mahalledeki ev ve tesislerin hatri sayilir büyüklükte bölümünde su sayacı olmadığı benzeri abonelik bulunmadığı da belirlendi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nden DHA muhabirine yapılan açıklamada, Faralya bölgesinin Özel Çevre savunma alanı olduğu, bölgenin ulusal Emlak’tan belirlemesi amaciyla talepte bulunulduğu, belirleme işlemlerinden ardindan yapılacak analiz sonrası, su dağıtımı ile haneler ve işletmelere su sayacı takılmasıyla alakalı çalışma yapılacağı belirtildi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir