Şanlıurfa’da yalnızca ilkbaharda yetişen ve kebabı yapılan Keme mantarının kilosu 150 liradan satılıyor-haberi

Yemek kültürüyle öne çıkan Şanlıurfa‘daki kebap çeşitleri, yöre halkının yanı sıra damak tadını önemseyen türk mali ve yabancı turistlerden de rağbet görüyor. alanda bahar aylarından düşen yağışların derhal peşinden yetişen keme mantarı, nemli alanlarda ve dağlarla kaplı bölgelerde bulunabiliyor.

PORSİYONU 40-50 LİRA ARASI

Köylüler tarafından tek araya toplanan bu mantarı, kebap ustaları etle karıştırıp şişe dizerek itinayla pişiriyor. Keme kebabı, közlenmiş biber, soğan, limon ve yeşillikle servis ediliyor. Yalnızca mart ve nisan aylarında tüketilebilen ve porsiyonu 40 ila 50 liradan satılan lezzet, çok fiyatına karşın alaka görüyor.

SADECE MART VE NİSAN AYLARINDA VAR

Kentin önde gelen kebap ustalarından biri, alanda bahar yağışların düşmesiyle keme kebabının akla geldiğini ve bu manada vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi. Keme mantarının sağlık açısından faydaları da olduğunu belirten Duran, “Bu mantar, Yalnızca mart ve nisan aylarında tüketilen tek tür. Köylüler aracılığıyla toplayıp zırhla çekilmiş etle kebap haline getiriyoruz. Müşterilerimiz de yoğun alaka gösteriyor.” dedi.

KİLOSU 150 LİRAYI BULUYOR

Usta, Şanlıurfalıların bu lezzeti tatmak amaciyla mart ve nisan aylarını dört gözle beklediğini dile getirerek, “Toplanması zahmetli ve güç olduğu amaciyla ücreti başka kebaplardan belli tek süre fazla. Kemenin kilogramı 150 lirayı buluyor. Keme bize etten dahada pahalı geliyor. bunun için karşın fazlaca seçenek ediliyor. Mart ve nisan ayı döneminde yurttaslar Sanki buraya akın ediyor. Lezzetini iyi bilen Zati ondan vazgeçemiyor. Hafta 2-3 vakit gelip yiyenler oluyor. Bu aylarda üç ton civarında keme tüketimi oluyor.” diye konuştu.

“KEBABA FARKLI BİR TAT KATIYOR”

Başka tek kebap ustası da, “Her sene bahar aylarının başlamasıyla keme aş isteyenlerin yoğunluğu yaşanıyor. Keme tabiatta spontane yetiştiği amaciyla doğal tek ürün. Keme kebaba değişik tek tat katıyor. Satırla doğranmış ete katılıp kömür ateşinde pişiriliyor, çok iyi tek tat alana geliyor. Ağzının tadını iyi bilen müşteriler vazgeçemiyor, severek yiyor.” ifadelerini kullandı.

“HERKESE TAVSİYE EDERİM”

Keme kebabını evvel kez tadan Enes Ağaday ise ismini sık sık duyduğu kemeyi çok heyecan ettiğini anlatarak, “Buraya evvel kez geliyorum. Arkadaşlarım keme kebabından bahsediyorlardı, bendeniz de çok heyecan ettim. Sahiden çok güzel, değişik tek tadı varmış. Herkese öneri ederim.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Yasin Dikme

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir