Şanlıurfa Valiliği, Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut hakkında inceleme başlatıldığı haberlerini yalanladı-haberi

Sosyal medya, Eyüp Akbulut adli Cumhuriyet Savcısı‘nın Türkiye’deki koronavirüs salgını süresince atılan adımlarla alakalı sözlerini konuşuyor. Salgında haklar devletine yaraşmayacak uygulamalar görüldüğünü ve bunların hatri sayilir büyüklükte mağduriyetlere kapı araladığını argüman eden Akbulut, bu erken uygulamada var olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve yolcu yasaklarının tamamının hukuka ters olduğunu öne sürmüştü. Savcı Akbulut, bu kararların zarar veren olduğunu öne sürerek resen tahkikat başlattığını açıklamıştı.

“VALİLER BİZLERE AKLIMIZIN ALMAYACAĞI ŞEYLER EMREDEBİLİR”

Alınan tedbirlerle alakalı olarak kent idaresi kanununun zikredildiğini ve işlemlerin 11C ve 66. maddeler uyarınca yapıldığını belirten Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut, “Fakat tek Yasada ‘Vali koşul olan tedbirleri alır’ denmesi bu kısıtlamalar amaciyla hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. esas dogruluk ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu Yasaya güvenerek yapamazsınız” dedi.

“BU METİNLER HUKUKEN ÇÖP”

Akbulut yasamsal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı: “Aşı inandirma timleri kurulup yurttaslar aşılanıyor ve onay dokümanı isimi altında tek belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta kisi hakları yönetmeliği benzeri mevzuatın ön gördüğü koşulları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Zira Bir hayli insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler görevliler tarafından giderilmezken, ortada tahkikat açılmasını gerektirir Bir hayli argüman varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez.

“BEN İŞİM GEREĞİ GEREKLİ CESARETİ GÖSTERİYORUM”

Aşının prospektüsünde bulunan taraf etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var denemez. bendeniz aşı karşıtı birisi değilim, mesleğim icabı adıma aşı tanımlandığı amaciyla araştırmaya başladım. Ve araştırırken de medyada ilmi verilerle de desteklenen, tıp alanında şuurlu kişilerin beyanlarını, raporlarını gördüm. Bunlar kan dondurucu ifadeler. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar onay edip tahkikat uygulamak zorunda. ama bu dillendirildiği vakit yurttaslar cesaret edemiyor. bendeniz işim gereği İhtiyaç duyulan cesareti gösteriyorum.”

İDARİ İNCELEME BAŞLATILDIĞI İDDİALARI YALANLANDI

Bu izahlar sonrasında Bir gün evvel Akbulut ile alakalı yönetimsel analiz başlatıldığı öne sürülmüştü. Şanlıurfa Valiliği, koronavirüs tedbirleriyle alakalı yasamsal medya hesabından paylaşım yapan Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut ile alakalı analiz ve tahkikat başlatılmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Viranşehir kazasinda görevli Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut’un koronavirüs tedbirleriyle alakalı yasamsal medya hesaplarından gerçekleştirdiği paylaşımların derhal peşinden Bir takım medya yayın uzuvlarında bulunan Valilik tarafından inceleme-soruşturma başlatıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Hakim ve savcılar hakkındaki analiz ve soruşturmaların ne şekilde yapılacağı ve bunun için karar verecek görevli mercilerin kimler olduğu yasayla açık şekilde belirlenmiş olup, Valiliğimizin bu çerçevede başlattığı rastgele tek analiz bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Rauf Maltaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.