Sakarya’da günlük vaka sayıları 15 gün öncesine göre yüzde 60 azaldı-haberi

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık olay sayısı azalan illerin listesinde bulunan Sakarya’da hergün olay sayıları 250’lerin altına düştüğünü belirtirken, tek sevindirici haber de İl sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’den geldi. Kasım-Aralık ayının pikine göre Mart – Nisan ayında vakaların yüzde 50 oranında azaldığını ifade eden Sakarya İl sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, 15 vakit öncesine göre ise takriben yüzde 60 oranında azalma olduğunu aktardı.

VAKA SAYILARI YÜZDE 50 AZALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve sağlık Bakanlığına yaptıkları öz verili çalışmalar nedeni ile teşekkür ederek konuşmalarına başlayan Sakarya İl sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Son tek senedir pandeminin gidişatına baktığımızda Kasım-Aralık ayında özellikle Sakarya çok ağır tek yük geçirdi. ama aldığımız tedbirler, en başta karantina önlemlerine çok önem verdik Sayın Valimizin koordinesinde bütün vakaları karantinaya aldık. Bu bize Mart-Nisan ayındaki pikin dahada huzurlu atlatılmasını sağladı. Kasım-Aralık aylarına göre yaklasik olarak yüzde 50 dahada az olay vardı. aynı zamanda filyasyon çalışmaları netlikle olmazsa olmazdı. Bizim temaslıları izole etmemiz çok mühim çalışmaydı, arkadaşlarımız canla başla çalıştılar. Daha dahada o şekildeler, şuanda iftarını yolda yapan arkadaşlarımız var, aynı şekilde çalışmalar ayni ritimde devam ediyor. Hepsine minnettarız” dedi.

“BİR KAÇ AY İÇİNDE MİNİMUM RAKAMLARA İNECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Sakarya’da olay sayılarının hatri sayilir büyüklükte oranda düştüğünü belirten Öğütlü, “Bunun yanında karantina çalışmasının, normal izolasyon çalışmasının üzerinde tek çalışma olduğunu söyleyebilirim. tek ara derhal hemen 12 bin karantinamız vardı, şuanda elbet sayılar düştü. Kasım-Aralık ayında ki sayılara göre yüzde 50 dahada düşüktü Hem de 10-15 vakit öncesine göre baktığımızda da olay sayımız yüzde 50-60’a civarindan düşmüş durumda. Bunda da kapanmanın çok hatri sayilir büyüklükte tek tesiri var. Kapanmanın nihayetinde allahın izniyle çok dahada iyi rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum. Burada başka müesseselerin ve denetimlerin çok hatri sayilir büyüklükte tesiri oldu, şuanda çok hatri sayilir büyüklükte denetimler var. Denetimler, kapanma, filyasyon ekibi çalışması ve en ehemmiyetlisi karantinanın tesiriyle Sakaryamız’da Sahiden tek sonraki ani çok ay içinde minimum rakamlara ineceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“AŞILAMADA DA ŞUANDA 300-3100 BİN RAKAMLARINA ULAŞTIK”

Aşılama ile alakalı konuşan Öğütlü, “Sakarya’da şimdiye civarindan 100 bine yakın vakanın olduğunu görüyoruz. Aşılamada da şuanda 300-310 bin rakamlarına ulaştık. Dolayısı ile Sakarya nüfusunun yüzde 25’i aşılanmış ve hastalığı geçirmiş durumda. Aşılama bu hızda ayni ritimde devam ederse aynı şekilde tekrar yüzde 60-70’lere eriştiğimizde bağışıklık düzeyinde o vakit Zati salgının bitme seviyesine civarindan geldiğini görmüş olacağız” şeklinde konuştu.

SAKARYA’DA TEDBİRLERE HASSASİYET YÜKSEK

Vatandaşların önlem ve önlemlere hatri sayilir büyüklükte oranda riayet ettiğini belirten Öğütlü, “Sakaryamızın tedbire uyma ile alakalı ki hassasiyetinin çok olduğunu düşünüyorum. Dışarıya inanın tek defa bendeniz maskesiz çıkmıştım, her biri bana öcü benzeri bakıyordu, ani anladım ve sonrasında maskemi taktım. Bu çok iyi tek şey, herkesin şuanda nazar açısı aynı seviyede. Burada bütün müesseselerin katkısı, medyanın bu konuyla alakali çok hatri sayilir büyüklükte katkısı oldu. Sakarya’da ki özellikle maske, ara ve temizlik kaidelerine ahenk ile alakalı yaklasik olarak çok fazla tek sıkıntı çıkmadı. Zati uyumsuz olanlar ile alakalı da kolluk kuvvetlerince denetimler yapılarak, cezai işlemler uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

YATAK VE YOĞUN BAKIM SIKINTISI YAŞANMADI

Tam kapanma sürecinin vakalardaki düşüşün en mühim öğe olduğunu belirten Öğütlü, “Kasım-Aralık dalgasına göre Mart-Nisan ayındaki pandemi dalgası Sakarya’da belli tek süre dahada Başka bir deyişle yüzde 50 civarindan düşük seyretti. Bunun nedeni de en başta alınan tedbirler oldu. Buradaki yatak ve yoğun bakım sıkıntısı Sakarya’da, Mart-Nisan ayında yaşanmadı çok şükür. Şuanda olay sayılarının düşmesi ile birlikte artık biz arkadaşlarımız ile başka sağlık hizmetlerinde nasıl tek artırıma gidebiliriz toplantılarını yapmaya başladık. Vatandaşların tedbire uyması çok mühim ama tedbirlerin global alınması, toplu alınması en mühim tedbirler. Zati yapılan ilmi çalışmalarda da şu gösterilmiş; en tesirli önlem iki haftalık kapanma. Ondan ardindan başka tedbirler alınıyor. Şuan da tatbik edilen tam kapanmada salgının minimuma inmesinde ki en tesirli yöntem” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / BURAK CAN TOKYÜREK

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir