Sağlığınız için toprağa basın-haberi

Her ne civarindan faydalı olduğu bilinse de toprağa basmak çoğu sefer aklımıza dahi gelmez. Aslında yoğun tempolu kent hayatında bunu yapmaya fırsat da bulamayız. “Doğadan uzaklaştıkça sağlığımızın bozulduğunu unutmamalıyız” diyen Biyokimya ve Anti-Aging Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, çıplak ayakla toprağa basmanın gövde sağlığına faydalarını şöyle açıkladı…

Dr. Ayşegül Çoruhlu

Lastik ayakkabı toprakla temasımızı keser

Günlük yaşamımız doğadan kopuktur. hanedeyken terlik ve halıyla, uyurken yerden çok yatakta, yolda-işte ayakkabı ile temastayız. Önceden makosen ayakkabılar vardı. Şimdi ise plastik, kauçuk benzeri akım iletken olmayan ayakkabılarla toprak üzerinde gezeriz. kimi aylarca toprakla dolaysiz temas kuramayız. ama tek tatilde deniz kenarında, parkta, ormanda sade ayak dolaşırsak veyahut denize girersek hatri sayilir büyüklükte tek deşarj olma hissederek neler kaybettiğimizi anlarız. O gece çok dahada iyi uyuruz.

Topraklanmak amaciyla neler yapabiliriz?

■ Toprakta, ıslak çimde ve kumda sade ayak dolaşmalıyız.

■ Ağaçlara temas etmeliyiz.

■ Denize girmeliyiz.

■ Sokaktaki hayvanları sevmeliyiz.

Tansiyonu dengeler

Topraklanmak, parasempatik sistemi aktive eder. Parasempatik sistem, stresli olduğumuzda etkin var olan sempatik sistemin tersidir. Başka bir deyişle bizi gevşeten deşarj olan sistemdir. bu sebeple parkta, kumda çıplak ayakla gezince tek deşarj olma hissederiz, gerginliğimiz, stresimiz azalır. Oysa tek alışveriş merkezinde vakit geçirince, çıkışta arabanın kapısına dokunduğumuzda o minik elektriklenmeyi hissederiz. Bu bizi yorgun ve gergin yapar. Çalışmalarda, kardiyoloji alanında da topraklanmanın tesiri incelenmiş, kamp yaparak toprak üzerinde uyuyanlarda çok tansiyonun hızla dengelendiği görülmüştür. Depresyonu azaltmada ve kronik ağrıları hafifletmede de müspet tesirleri görülmüştür.

Sebze ve meyvelerdeki antioksidan gibidir

Yerküremiz tek bataryaya benzer. Üzerinde akım yükü vardır. Bolca hür elektronlar olarak tanımlanan parçacıkları barındırır. doğa olaylarıyla bu elektik yükünü hep çok tutar. Her vakit dünyanın değişik yerlerinde binlerce şimşek çakar. rüzgar hareketleri, yağmur, güneş ışınları hepsi yerkürenin yüzeyini bu hür elektronlarla devamlı şarj eder. Elektronlar yoksun yüklü atom altı parçacıklardır. bu sebeple biz onlara ‘negatif yüklüler’ deriz. Yeryüzü negatif yüklüdür. Dünyanın değişik yerlerinde değişik miktarda negatif yük olabilir. Bir takım yerlerin şifalı onay edilmesinde o bölgedeki negatif yükün Başka bir deyişle hür elektronların fazlalığı laf konusudur. Peki bu hür elektronların olup olmamasının bize nasıl yararı var? Topraklama ile Başka bir deyişle toprağa temas ederek yerküreden aldığımız hür elektronlar birer antioksidan benzeri çalışır. (Antioksidanların hür radikallere karşı bizi savunan maddeler olduğunu biliriz. Sebze ve meyvelerde bolca var olan antioksidanların sağlığımız amaciyla mühim olduğunu onay ederiz.)  Koskoca yer küre koskocaman tek elektron havuzudur ve onla birlikte temas ettiğimiz her anda meyve sebzeden aldığımız antioksidanlar benzeri tek yarar sağlarız. Toprakta ne civarindan çıplak ayakla yürürsek öylesine sıhhatli oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir