S-400 krizi tırmanıyor! ABD yine Türkiye’yi tehdit etti-haberi

Türkiye ile Amerika arasında yaşanan “S- 400” krizi tırmanarak kendisini göstermeye ayni ritimde devam ediyor. Rusya’nın hükümet askeri dışsatım şirketi Rosoboronexport’un istikbal aylarda Türkiye’ye 2. parti S-400’leri yollamak amaciyla tek proje geliştirileceğini açıklaması, Amerika cephesinde kati şekilde karşılandı.

YAPTIRIM TEHDİDİNDE BULUNDULAR

ABD, Ankara’nınaralarında Rus sema müdafaa sistemi alımı da var olan “istikrar bozucu” davranışları hasebiyle Türkiye’ye dahada çok yaptırım uygulama tehdidinde bulundu.

“BÜYÜK SİLAH ALIŞVERİŞİ CAATSA YAPTIRIMLARINI TETİKLER”

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, “Türkiye’nin Rus S-400 sema müdafaa sistemlerini almasına ve konuşlandırmasına karşı çıkmaya ayni ritimde devam ediyoruz. Rusya’dan başka tek hatri sayilir büyüklükte silah alışverişi yapılmasının tertemiz CAATSA yaptırımları tetikleyeceğini açık söylemiştik” dedi.

“S-400’LER OLDUKÇA, F-35 GÖNDERİLMEYECEK”

ABD’nin yasama sisteminin üst meclisi var olan Senato’nın Dış İlişkiler Komitesi’nin Washington’ın ülkemiz politikası ile alakalı seansında konuşan Nuland, “F-35 harp uçaklarının satışı ve müsterek üretimindeki yasaklar ayni ritimde devam edecek” dedi. Senatör Jim Risch de, “S-400’ler Türk toprağında olduğu sürece F-35’ler Türkiye’ye gönderilmeyecek” diye konuştu.

“KADEMELİ OLARAK SIFIRLANACAK”

Türkiye’de tek noktada F-35’ler amaciyla 900 civarindan parça üretildiğine dikkat çeken Risch, “Minimal seviyeye indirildi ve kademeli olarak sıfırlanacak” ifadelerini kullandı.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir