Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararı 350 milyon euroluk rezervasyonu etkiledi-haberi

Rusya’nın, Türkiye‘de Covid-19 vakalarının artması gerekçesiyle uçuşları kısıtlama kararı Bir hayli Rus turisti direk etkiledi. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, kısıtlamaya ait Rus basınına yaptığı açıklamada, “Hesaplamalarımıza göre, 15 Nisan’dan Mayıs sonuna civarindan tur rezervasyonu yapan 500 binden çok ecnebi gezgin bu uygulamadan etkilenecek. Bu asama amaciyla rezerve edilen turların toplaminda maliyeti 354 milyon 600 bin avro veyahut 32 milyar ruble oldu” dedi.

RUSYA’DAN ÖNLEM AÇIKLAMASI

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova ise alınan karar hasebiyle oluşması muhtemel zararlara karşı önlem paketi hazırladıklarını söyleyerek, “Alınan kısıtlama kararı hasebiyle hemide insanların ayni vakitte da şirketlerin güç tek durum karşısında kaldığını biliyoruz. bu yüzden var uygulamalara ekstradan kısıtlamaların getireceği zararı minimuma indirmek amaciyla ek önlem paketleri hazırladık ve hepsinden ehemmiyetlisi turistlere ve işletmelere karşı yükümlülükleri adina getireceğiz” dedi.

Turistlerin rezervasyon yaptırdıkları turizm şirketleri aracılığıyla rezervasyonlarını dahada ileri tek tarihe alabileceklerini belirten Doguzova, “Bağımsız olarak ülkemiz ve Tanzanya’da tatil yapan turistler de planlarına ahenk gösteren olarak Rusya’ya dönebilecek. Bilet aldıkları havayolu şirketlerinin web sitelerindeki verileri takip etmelerini öneri ediyoruz. Turun bitiş tarihinden evvel dönmeye karar veren turistler, bunu tur operatörleri ile anlaşarak yapabilecek” dedi.

KARAR akabinde RUSYA’NIN GÜNEY BÖLGELERİNDE HAREKETLİLİK

Türkiye’ye yapılan uçuşların kısıtlanması kararı hasebiyle binlerce Rus turistin mağdur olmasına karşı Rusya’nın denize kıyısı bulunan cenup bölgelerinde hareketlilik başladı. Gelencik, Soçi, Adler, Lazariskaya benzeri Rusya’nın turistik kentlerine rezervasyonların yapılmaya başlandığı açıklanırken tatil kentlerinin bağlı olduğu Krasnodar bölge Valisi Veniamin Kondratyev İzah yaptı. Rusya’nın cenup kisminda Covid-19 salgının tesirinin azaldığını belirten Kondratyev, sıhhi manada da alanda yeterliliğin bulunduğunu mayıs ayında 500 bin türk mali ecnebi gezgin rezervasyonunun bulunduğunu ama ülkemiz rezervasyonlarını iptal edenleri de cenup bölgelerinde konuk edebilecek kapasitelerinin bulunduğunu söyledi. Kırım yöneticileri de ani alınan Türkiye’ye kısıtlama kararı hasebiyle bölgelerine rezervasyonlar alındığını ama Kırım’ın mayıs ayı süresince tam kapasite dolu olduğunu duyurdu.

RUS HAVAYOLU ŞİRKETLERİNDEN AÇIKLAMA

Rusya’nın, Türkiye’ye yapılan havayolu uçuşlarını kısıtlama kararının derhal peşinden Rusya’nın en hatri sayilir büyüklükte havayolu şirketi Aeroflot’tan İzah geldi. Aeroflot, yolcuların mağduriyet yaşamaması amaciyla önlem aldıklarını belirterek kısıtlama tarihinden iki vakit döneminden evvel yapılan seferlere ek seferler konulacağını böylelikle Türkiye’den, Rusya’ya dönmek isteyenlerin kolayca ülkeye dönebileceklerini duyurdu. Aeroflot Ayrı olarak 15 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında ülkemiz uçuşlarına bilet alanların hiçbir karar ödemeden biletlerini iptal edebileceğini veyahut ileri tek tarihe alabileceğini belirtti. Rusya’nın önde gelen havayolu şirketleri S7 Airlines ve Ural Havayolları kısıtlama duyuru edilen tarihlerde Türkiye’ye karşılıklı uçuşlarını durdurduklarını ve kısıtlama tarihleri arasında bilet alan yolcuların biletlerinin iptal edileceğini, yolculara kazanç iadelerinin yapılacağını duyurdu.

Türkiye ile Rusya arasında yolcu taşıyan Azur Air, Nordwind, Rossia Airlines ve Utair havayolu şirketlerinin de kısıtlama prosedürlerini bekledikleri ve uçuş iptalleriyle alakalı detayları bu prosedürler ellerine eriştiğinde yolcularına duyuracakları öğrenildi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir