Rusya’dan Türkiye’ye küstah Ukrayna uyarısı: Askeri duyguları körüklemeyin-haberi

Lavrov’un izahı Türkiye ile Ukrayna arasında müdafaa sanayii ile alakalı işbirliğini artırma açıklamasının derhal peşinden geldi.

“UMARIM ANKARA ÇİZGİSİNİ DÜZELTİR”

Lavrov, Argumenti i Fakti gazetesine yaptığı izahta “Türk meslektaşlarımıza vaziyeti titiz tek biçimde analiz etmelerini ve Kiev’in militaristik duygularını teşvik etmeyi durdurmalarını şiddetle öneri ediyoruz” dedi. Lavrov Rusya topraklarına kattığı Kırım’a baz alinarak Ukrayna’nın “saldırgan” eylemlerini teşvik faktörün Rusya’nın toprak bütünlüğüne tecavüz boyutuna ulaştığını söyledi. Lavrov “Umuyoruz ki Ankara izlediği çizgiyi yasal endişelerimiz uyarınca düzeltir” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN nihayet GÖRÜŞMEDE KIRIM’IN İLHAKINA DEĞİNMİŞTİ

Türkiye başka NATO ülkeleri benzeri Moskova’nın 2014 seneninde Kırım’ı ilhakını eleştiriyor ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek veriyor. Erdoğan, Zelenskiy ile yaptığı görüşmede de “Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini kuvvetli tek şekilde savunduk. Kırım’ın ilhakını tanımama istikametindeki prensip kararımızı tek sefer dahada teyit ettik” demişti.

TÜRKİYE’NİN SATTIĞI SİHA’LAR RUSYA’DA huzursuzluk YARATIYOR

Savunma ihracatını dış siyasi hedeflerinden biri haline getiren Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı SİHA’larda Rusya’da rahatsızlık yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.