Rusya’dan ABD’yi kızdıracak S-400 açıklaması: Türkiye ile ikinci anlaşma yakın-haberi

Rusya’dan S-400 müdafaa sistemi satın aldıktan ardindan F-35 harp jeti programından çıkarılan Türkiye, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile kriz yaşamıştı. S-400’ler ile alakalı art adım atmayan Türkiye’nin, Rusya ile 2. tek anlaşma yapacağı argüman edildi.

“ANLAŞMA YAKIN”

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı sistemle alakalı Rusya’nın askeri dışsatım şirketi Rosoboronexport’tan İzah geldi. beynelmilel sema ve feza fuarı MAKS-2021 kapsamında konuşan Rosoboronexport CEO’su Alexander Mikheyev, ülkemiz ve Rusya arasında S-400’ler amaciyla 2. tek anlaşmanın yakın olduğunu öne sürdü. Tass haber ajansının aktardığına göre Mikheyev, “Projeyi tek sonraki aylarda bitirmeyi bekliyoruz. nihayet müzakereler yürütülüyor. tek finansal model oluşturuldu. Proje içinde teknik iş birliği programı da yer alacak” ifadelerini kullandı.

F-35 KRİZİNDE YAŞANAN SÜREÇ

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasına itiraz eden ABD, bu sisteminin NATO sistemleriyle ahenk gösteren olmadığını neden göstererek Ankara’yı uyarmıştı. Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi üstüne ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı. ülkemiz ve Rusya, 2.5 milyar dolarlık S-400 anlaşmasını 2017’de imzalamış, Haziran 2019’da da sema müdafaa sistemleri Türkiye’ye nakledilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir