Rusya’dan ABD’nin yaptırım kararına ilk tepki: Bedelini ödeteceğiz-haberi

ABD Başkanı Joe Biden, siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine etki etmeye baz alinarak faaliyetlerle irtibatlı oldukları gerekçesiyle 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı. Washington yönetiminin Moskova’ya baz alinarak aldığı yaptırım kararının derhal peşinden Rusya‘dan evvel reaksiyon geldi.

“TÜM mesuliyet AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ TARAFINA AİTTİR”

Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington yönetiminin tertemiz yaptırım kararı karşısında tek cevap vermelerinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, “Yaptırımlar iki ülkenin de çıkarlarına ters. Rusya yaptırımlara cevap verilecektir, bütün mesuliyet AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafına aittir. Moskova ile ilişkileri bozmanın bedelini ABD’nin ödeyeceğinin farkına varması lazım.” ifadelerine yer verdi.

WASHİNGTON’DAN MOSKOVA’YA YAPTIRM KARARI

Washington yönetimi, ülkede geçtiğimiz sene yapılan başkanlık seçimlerine müdahale, siber hücum ve Kırım’ın işgali gerekçeleriyle Rusya’ya baz alinarak uygulayacağı tertemiz yaptırımları açıkladı. ak Saray mevzu hakkinda yaptığı açıklamada, Kasım 2020’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanlık seçimlerine müdahale girişiminde bulunan 32 kişi ve kuruluşa, Rusya’nın Kırım’ı işgali hasebiyle 5 kişi ve üç kuruluşa ve SolarWinds olayı denilen siber hücum girişimi dahil, 6 Rus teknoloji firmasına da yaptırım uygulanacak.

Son Dakika: İki memleket arasındaki gerilim yükseliyor! ABD'den Rusya'ya tertemiz yaptırım kararı

Son Dakika: İki memleket arasındaki gerilim yükseliyor! ABD’den Rusya’ya tertemiz yaptırım kararı

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir