Roma için Euro 2020 seyirci kapasitesi beli oldu-haberi

İtalya’da Mario Draghi hükümeti, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) ev sahipliği yapacak kentlerden var olan Roma’da stat kapasitesinin asgari yüzde 25’i civarindan seyirci alınmasını garanti edecek.

Normalde geçen sene oynanması gerekirken tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hasebiyle bu seneye ertelenen avro 2020’ye ev sahipliği yapacak kentlerden Roma’nın vaziyetini netleştirmeye değin İtalyan hükümetinden mühim bir adım geldi.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, Başbakanlık Spordan Sorumlu Devlet Müsteşarı Valentina Vezzali, İtalya Futbol Federasyonu Başkanı (FIGC) Gabriele Gravina’ya Roma Olimpiyat Stadı’nın kapasitesinin asgari yüzde 25’ine denk seyirci kotası sağlama taahhüdünü bulunan tek name gönderdi. reis Gravina, yaptığı açıklamada, Vezzali’den gelen mektubu büyük memnuniyetle karşılarken, “İtalya ve Roma (bu organizasyonda) varlar. Hükümetin, Roma’daki avro 2020 maçları amaciyla seyirciye onay vermesi mükemmel tek havadis ki, bunu hemen UEFA’ya bildireceğiz.” ifadesini kullandı.

En az yüzde 25

Hükümete teşekkür eden Gravina, “Salgınla ugras eden ve aynı zamanda net, belirlenmiş tek program çerçevesinde emniyetli şekilde yeniden başlamaya çalışan İtalya’nın, bu cesarete sahip olduğunu gösteren tek karar.” değerlendirmesinde bulundu.

UEFA’nın, bu turnuvaya ev sahipliği yapacak 12 Şehirden stat kapasitesinin asgari yüzde 25’i civarindan seyirci garantisi istediği biliniyor. FIGC Başkanı Gravina, geçtiğimiz hafta hükümete, Roma’nın ev sahipliğini  kaybetmemesi amaciyla UEFA’ya vaktinde taahhüt verilmesine değin tek name yazmıştı.  İtalyan hükümeti de bu konuya müspet yaklaşarak çalışma başlatmıştı. Hükümete bağlı koronavirüs bilim heyeti azalarından ne civarindan seyirci alınabileceğinin belirlenmesine değin UEFA’dan dahada çok vakit istendiği haberlerinin gelmesi,  İtalyan basınında Roma’nın avro 2020 ev sahipliğinin garanti olmadığı yorumlarına neden olmuştu.

Roma Olimpiyat Stadı’ndaki dört mücadele amaciyla 15 ile 20 bin arasında seyirci

İtalyan hükümetinin yüzde 25 seyirci kotasını garanti etmesi sonrasında 68 bin seyirci kapasiteli Roma Olimpiyat Stadı’ndaki dört mücadele amaciyla 15 ile 20 bin arasında seyirci alınması bekleniyor. avro 2020’nin dahada evvel için mücadele takvimine göre Roma Olimpiyat  Stadı, İtalya ile ülkemiz arasında 11 Haziran’da yapılacak turnuvanın açılış  karşılaşması dışında 2’si (A) Grubu biri de çeyrek final müsabakası olmak üzere üç  maça dahada ev sahipliği yapacak.

AA

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir