Revizyon iddialarıyla gündemde yer alan Kabine yarın toplanıyor! Patlayan vakalar sonrası yeni tedbirler yolda-haberi

AK Parti’nin 7. alışılmış olan Kongre sürecinin sona ermesinin derhal peşinden kulislerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Kabine’nin Bir takım üyelerini değiştirebileceği iddiası dillendiriliyordu. bu yüzden ülkemiz gözünü günlerdir, tertemiz bakanimiz atamalarına ait Cumhurbaşkanı kararının yayımlanacağı Resmi Gazete’de.

Siyasiler, bürokratlar ve medya mensupları kongreden bu yana Sanki Resmi Gazete nöbeti tutsa da, geçen süre içinde mevzu hakkinda rastgele tek İzah yapılmadı. Erdoğan’dan da somut tek ileti gelmedi. ama Bir gün evvel iki haftada tek alışılmış olan toplantısını yapan Kabine’nin, yarın Külliye’de toplanacağı duyuruldu. Bu duyuruyla birlikte, siyasi kulisler tekrar “revizyon” ve “bakan toto” iddialarıyla dalgalandı.

YENİ ÖNLEMLER YOLDA

Kabine farklığı arayışı sürerken gerçekleştirilecek toplantının anne gündem maddesini koronavirüs olay sayılarındaki hızlı yükselişin derhal peşinden alınacak tertemiz tedbirler oluşturacak. bilim Kurulu’nun 25 Mart’ta yaptığı toplantının çıktılarının masaya yatırılacağı toplantıda, hergün 30 bin hududuna dayanan olay sayılarındaki artışın nedenleri, atılması koşul olan adımlar değerlendirilecek; Türkiye’nin aşı tedarikinde geldiği nihayet nokta, türk mali aşı çalışmaları, tam normalleşmeye geçiş takvimi benzeri başlıklar ele alınacak. Türkiye’ye gelen BioNTech aşılarının dağıtımı, gizleme planlaması ve sürece ait Detaylar da masada olacak.

Toplantıda, 27 aza ülkenin katıldığı Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin ülkemiz ile Yunanistan arasındaki istikşafi müzakereler ve vize serbestisi benzeri başlıklardaki çıktıları değerlendirilecek. Ayrı olarak Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile evvel kez surat yüze görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ülkemiz arasındaki güvenlik işbirliği konusundaki müzakerenin detaylarını aktaracak.

YPG’NİN yükselen SALDIRILARI DA MASADA

Kabine toplantısında Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin emniyetli vaziyete getirdiği İdlib ve Fırat Kalkanı Harekât bölgelerine yönelik, Suriye Rejimi’nin ve YPG’nin yükselen saldırıları da ele alınacak. Bu kapsamda ulusal müdafaa Bakanı Hulusi Akar’ın iki vakit evvel Rusya müdafaa Bakanı Sergei Şoygu’yla yaptığı ağırbaşlı müzakere ve tertemiz tedbirlerin alınması ile alakalı varılan uyusmaya değin teferruatlara ait kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Kabine toplantısının anne gündem maddelerinden tek tanesini de, ortada Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının derhal peşinden ahenk gösteren ücret göstergelerde yaşanan dalgalanmalar oluşturacak. 12 Nisan’da ABD’de gerçekleşecek Halkbank temyiz davasının da toplantının mevzu başlıkları arasında olacağı ifade ediliyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Milliyet’in haberine göre Türkiye’nin dahil siyasetine dönük gelişmelerin de görüşüleceği bakanlar heyeti toplantısında, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin derhal peşinden yaşanan “yetki” tartışmaları ve fesih kararının aksisedaları değerlendirilecek. HDP’ye açılan kapatma davası, Meclis’te onuncu hafta görüşülmeye başlanacak güvenlik soruşturması düzenlemesi de toplantıda ele alınacak başka başlıklar olacak.

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir