Reuters’tan dikkat çeken analiz: Enflasyon Merkez Bankası Başkanı’nın üzerinde baskı oluşturdu-haberi

Tüketici enflasyonu yüzde 16,19 ile nihayet 22 ayın zirvesine yükselirken, Reuters haber ajansı, enflasyondaki yükselişin Merkez Bankası‘nın (TCMB) tertemiz başkanı Şahap Kavcıoğlu üzerinde baskı yarattığı yorumunda bulundu.

Haberde, “Türkiye’de enflasyon 2019 ortasından sonraki evvel kez martta yüzde 16’yı aştı. Bu durum, sürpriz atama sonrasında sıkı kazanç politikasını ayni ritimde devam ettirmesi ile alakalı TCMB’nin tertemiz başkanı Şahap Kavcıoğlu üzerinde baskı yarattı” ifadelerine yer verildi.

AĞBAL akabinde Lira YÜZDE 12 DEĞER KAYBETTİ

Reuters anketindeki beklentinin yüzde 16,11, şubat enflasyonunun yüzde 15,61 olduğu hatırlatılan haberde, nihayet dört senenin hatri sayilir büyüklükte bölümünde enflasyonun çift hanede kaldığı, resmi amaç var olan yüzde 5’in çok üzerinde izlediği hatırlatıldı.

TCMB’nin evvelki başkanı Naci Ağbal’ın 18 Mart’ta politika faizini yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardığını ve iki vakit ardindan görevden alındığına işaret edilen haberde, Ağbal sonrasında TL’de yüzde 12 kıymet kaybı görüldüğünü aktardı.

KAVCIOĞLU BANKACILARLA FARKLI KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki seneden kısa tek müddette dört TCMB Başkanını kovduğunu, bu adımların Türkiye’nin kazanç politikası güvenilirliğine zarar verdiğini ve TL’de uzunca süreli kıymet kaybını beraberinde getirdiğini anımsadan Reuters, bütün bunların da enflasyonu yükselttiğini vurguladı.

TCMB’nin tertemiz başkanı Kavcıoğlu’nın geçmişte sıkı kazanç politikasını eleştirdiğini, Erdoğan benzeri “yüksek üremin enflasyona neden olacağı” istikametindeki görüşü dile getirdiğini ama atama sonrasında yatırımcılar ve bankacılarla toplantısında çok enflasyon hasebiyle faizlerin çok kalması gerektiğini söylediğini aktaran ajans, Goldman Sachs’ın enflasyonda tek sonraki aylarda yüzde 18 ile zirvenin görüleceği tahminini aktardı.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir