Profesörler antikor konusunda sosyal medyadan tartıştı! Vatandaşlar hangisine inanacağını şaşırdı-haberi

Koronavirüs salgını döneminde görüşüne en çok müracaatlan iki ad Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz ve Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sönmez, sosyal medya hesapları üzerinden aşının sağladığı bağışıklık ile alakalı münakaşa yaşadı.

Prof. Dr. Güner Sönmez, gazeteye verdiği demeçte, “Aşı olanlar Yalnızca antikorun savunduğunu düşünüyor ama bağışıklık sistemimizin tek antikor yanıtı, tek de hücresel yanıtı var. Yalnızca antikor düzeyleri değil, B ve T hücreleri de koronavirüs ile savaşmayı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Sönmez’in verdiği demeci, Prof. Dr. Derya Unutmaz’a soran tek vatandaş, kafasının karışık olduğunu ve kime inanacakları ile alakalı mesele yaşadıklarını aktardı.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ UZMANLARINI TAKİP EDİN”

Vatandaşın sualine cevap veren Prof. Unutmaz ise, “Bağışıklık sistemi uzmanlarını takip etmenizi öneri ederim. aynı zamanda 30 senedir da T hücresi çalışıyorum” dedi.

Unutmaz, antikorların dahada mühim olduğunu ve hücreler ile alakalı kati konuşmamak gerektiğini kaydederek, “30 senedir T hücreleri ile çalışıyorum, virüslere, kansere karşı, evvel kez keşfettiğimiz ismini verdiğimiz tertemiz T hücre subtipleri var-ben bu civarindan kati konuşamıyorum-ama Bir takım şuurlu olmayan “uzmanlar” bu beyanatları verebiliyor. benim düsünceme göre antikorlara takılın, önemli. Başka ne deyim?” dedi.

SÖNMEZ’DEN cevap GECİKMEDİ

Prof. Unutmaz’ın sözlerine meslektaşı Prof. Dr. Güner Sönmez’den cevap gecikmedi. Sönmez, Prof. Unutmaz’ın kullandığı dilin rahatsızlık veren tek boyuta geldiğini belirterek, “Daha evvel başka tek tweetin altında da semt dedikodusu kıvamında tek şeyler karalamışsınız, görmezden geldim. Ama artık rahatsızlık veren boyuta geldi. Amerika’da var olan ve hiç Covid hastası bakmamış biri civarindan bu konularda yazmaya hakkım var zannediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha ardindan mevzu hakkinda tek Tweet dahada atan Sönmez, şunları söyledi:

Yazdığım her şeyi okur araştırır öyle yazarım. Size de öneri ederim, argüman ettiğiniz benzeri her şeyi Yalnızca siz bilemezsiniz. Yapılan röportajlara gazetelerin attığı manşeti bizim belirlemediğimizi de bilmeniz lazım.

Sosyal medyada konuya yorum yapan çok sayıda vatandaş, profesörler arasında kaldıklarını ve baş karışıklığı yaşadıklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.