Prof. Dr. Tufan Tükek: Biontech aşısı için randevu alıp gitmeyenler yüzünden aşılar ziyan oldu-haberi

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, salgında gelinen nihayet vaziyetle alakalı değerlendirmelerde bulundu. Pandeminin üçüncü pikinde aşının ne civarindan mühim olduğunun görüldüğünü söyleyen Tükek, “Aşı Sahiden umut vaat eden tek durumda. 65 ıslak üstü kesim tek miktar dahada az yatmaya başladı hastanelere. Ölüm oranları da düştü. Ölüm sayısı az değil doğal ama bu yaştakilerin oranı çok dahada azaldı. Demek ki 40-60 ıslak arasını da aslında aşılamış olsak, ki haziran benzeri onun da tamamlanmasının planlandığı söyleniyor, o vakit hazirandan sonraki süreçte çok dahada huzurlu tek asama geçireceğiz benzeri gözüküyor. İngiltere Zati bunun örneğini verdi. tek doz aşılamayla dahi şu anda olay sayıları oldukça azaldı. Aşılamadan evvel İngiltere’deki olay sayıları Türkiye’den dahada perişan durumdaydı. tek doz aşılama dahi olay sayılarını oldukça azalttı. ülkemiz de eğer haziran benzeri 40-60 ıslak arasını bitirebilirse hazirandan sonraki mümkün salgınlarda bizim de çok dahada huzurlu edebileceğimizi söyleyebilirim” dedi.

“AŞI RANDEVUSUNA GİTMEYEN AŞIYI ZİYAN EDİYOR”

Salgınla mücadelede bütün stratejinin aşı üstüne kurulması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Tufan Tükek, özellikle Biontech aşısı amaciyla Buluşma alıp gelmeyenler hasebiyle aşıların zarar olduğunu söyledi.

Tükek, “Toplumda aşılamayı desteklemeyen Bir takım kitlelerin olduğunu görüyoruz. Bunların da inandirma edilmesi gerekiyor. Zira Sahiden aşı bu salgını durdurmak amaciyla elimizdeki en mühim silahlardan birisi. özellikle Biontech aşısı, sınırlı sayıda var. Ama randevusuna gelmeyenler olduğu vakit o kişinin aşısı çöpe gidiyor. Zira bu aşının gizleme koşulları hasebiyle aşı eritildikten ardindan tekrar dondurmanız mümkün değil. netlikle o anda kullanılması gerekiyor. Kullanılmadığı halde boşa gidiyor. Vatandaşlardan ricamız, bu aşılar çok kıymetli, boşa gitmemesi amaciyla aşı randevusunu aldığınız vakit netlikle randevunuza gidin ve aşınızı yaptırın. Zira tek flakon 6 kişilik ve dondurulmuş vaziyette. Eritiyorsunuz, uygulamaya başlıyorsunuz. Diyelim ki, o flakondan dört kişiye aşı yaptınız, art var olan iki kişi randevusuna gelmedi. O aşı dozları tekrar kullanılamıyor ve çöpe gidiyor. Dolayısıyla iki kişinin aşısı boşa gitmiş oluyor. Sahiden yazık, hatri sayilir büyüklükte israf. Bu durumda, başka kişilerin de hakkı yenmiş oluyor. Şu asama aşıya erişme imkanı bulamayan kişilerin de hakkı yenmiş oluyor” diye konuştu.

“TOPLU TAŞIMADA KALABALIK meselesi VAR”

Prof. Dr. Tükek, hatri sayilir büyüklükte şehirlerde filyasyonun uzunca vadede çok başarılı olamamasının en mühim nedenlerinden birinin kalabalık toplu taşıma ortamları olduğuna dikkat çekerek, kademeli mesai ile bunun tek nebze çözülebileceğini ama şu anki olay sayıları ile artık bunun amaciyla de geç kalındığını söyledi. Prof. Dr. Tükek, “İstanbul hatri sayilir büyüklükte tek megaşehir. Büyükşehirlerde salgınla mücadelede Yalnızca filyasyon ile başarılı olamayabilirsiniz. Zira filyasyon dediğiniz şey, hasta kisi var olan kişilerin tespit edilip temaslılarının yakalanması, o kişilerin de başkalarıyla temasının engellenmesi. Ama özellikle toplu taşımadaki kalabalık meselesi varken, bunu sağlamanız çok mümkün değil. Zira siz, temaslıyı bulana civarindan o kişiler çok kalabalık ortamlarda yolculuk uygulamak zorunda kaldığı için, bu süre içinde çok huzurlu tek şekilde hastalığı başkalarına bulaştırabilir” ifadesini kullandı.

“KALABALIKLAR ÖNLENEBİLİRSE denetim ALTINA ALINABİLİR”

Salgında artışın ama kalabalıklar önlenebilirse denetim altına alınabileceğine işaret eden Prof. Dr. Tükek, “İETT’nin bu konuyla alakali önerileri oldu. İl Pandemi Kurullları’nda brifingler verdiler. Sefer sayılarının arttırılması gündeme geldi ama seferlerin bu şekilde çok sıhhatli yürümeyeceği söylendi. yer sayısının azaltılması o asama amaciyla uygundu ama ona da ayni ritimde devam edilemedi. Kademeli mesai kavramı gündeme gelmişti, özellikle İstanbul’da kademeli mesai ile hususi sektör veyahut halk apartmanlarinda çalışanların mesaileri tek saat art çekilip belki İETT otobüsleri ve ulaşıma tek miktar dahada nefes aldırılması planlandı. Ama şu vakit uygulanmıyor. Bu civarindan çok sayıdaki kalabalıkların olduğu durumlarda, kısmi kısıtlamalar veyahut tam kısıtlamalardan başka deva yok benzeri görünüyor” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİRLERDE engelleme ŞART”

Vaka sayılarının 60 binli rakamlara dayandığı bugünlerde artık kademeli mesainin de çözüm olamayacağına işaret eden Prof. Dr. Tükek, “Bu kalabalıkların önlenmesi yerine kati tek çözüm bulunması gerekiyor. Şehir bazlı planlama aslında çok umut vadeden tek planlamaydı. minik şehirlerde, özellikle mahallelerde, semtlerde lokal kısıtlamalar yapılarak çok iyi takip etmek olasıydı krizi. Ama çok geçişli hatri sayilir büyüklükte şehirlerde bunu uygulamak çok mümkün değil. Dolayısıyla o şehrin komple kapatılması artık laf konusu. Hele bunun benzeri 60 binli rakamlarda, iyice kırmızıya çalan renk farklığı var olan ve devamlı de artacağını düşündüğümüz tek tablo ile karşı karşıya isek, artık yapacak başka tek şey olmadığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

“MÜCADELEDE EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ, AŞI”

Bu arada İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Bir gün evvel yasamsal medya hesabı üzerinden İstanbul’da aşılanma oranlarıyla alakalı açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İstanbul’umuzda toplaminda 2.814.919 olmak üzere, 1. doz 1.661.010, 2. doz 1.153.909 aşı yapıldı. 65 ıslak ve üstü büyüklerimizin aşı olma oranı yüzde 81,2’ye ulaştı. 15 vakit benzeri kısa tek müddette 60-64 ıslak grubundaki vatandaşlarımızın yüzde 46,4’üne aşı yapıldı. Mücadelede en hatri sayilir büyüklükte gücümüz aşı” açıklamasında bulundu. sağlık Bakanlığı’nın web sitesin alınan bilgiye göre ise Türkiye’de yapılan toplaminda aşı sayısı 18 milyon 499 bine ulaştı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir