Prof. Dr. Alper Şener: Pandemi bitti demek için henüz erken-haberi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim heyeti üyesi Prof. Dr. Alper Şener, pandemi ile alakalı hayat genelindeki fevkalade Vaziyetin hâlâ ortadan kalkmadığını belirtti. sağlık kurumu benzeri riskli alanlarda maske zorunluluğunun sürdüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

TEYAKKUZ HALİ ayni ritimde devam EDİYOR

– Corona virüsü servislerimiz artık derhal hemen boş diyebiliriz. Yoğun bakımlarda da Covid tanılı hasta kisi sayımız derhal hemen sıfıra indi. Pandeminin evvel başladığı asama tek yana, 6-7 ay öncesini kıyas aldığımızda dahi çok iyi durumdayız ama sağlık kurumu benzeri riskli alanlarda Daha maske ile dolaşma zorunluluğumuz ayni ritimde devam ediyor.

– Zira pandemi zamani ile alakalı hayat genelinde de fevkalade durum ortadan kalkmış değil. bu erken İngiltere, Almanya, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve bize yakın ülkelerde de Omicron varyantının asagi tipleri pençesi altındalar. Ülkemiz amaciyla fevkalade tek durum yok ama hastanelerde teyakkuz vaziyeti ayni ritimde devam ediyor. Bu Vaziyetin da tek vakit dahada ayni ritimde devam etmesi gerekiyor.

ENDEMİK vaziyete GELMESİ LAZIM

– Kış çagi gribal enfeksiyonların yaygın olma çagi vaktinde tekrar tek Covid-19 enfeksiyonunda kıpırdanma görülecek olursa, ona baz alinarak teyakkuzumuz sürüyor. Daha dahada servislerimiz kapatılmış değil ve bütün çalisan tedbirler çerçevesinde çalışmaya ayni ritimde devam ediyor. Yaz döneminde de bu kışa baz alinarak tatbikat ve idman yapıyoruz diyebiliriz. Kış döneminde de özellikle eylül, ekim ayından bu yana ülkemize istikbal var olan tertemiz varyantların da tırmanış seyrine bakacağız.

– Daha pandemi bitti diyemiyoruz. Diyebilmemiz amaciyla virüsün endemik vaziyete gelmesi lazım, Başka bir deyişle Covid-19 virüsünün başka solunum yolu virüsleriyle aynı seyirde olması lazım. Şu vakit Covid-19 virüsü başka solunum yolu virüslerine göre dahada düşük seviyede ama eylül-ekim ayını görmeden tek şey dile getirmek çok zor. bu sebeple de pandemi bitti, endemiye dönüş gerçekleşti demek amaciyla Daha erken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir