Polisleri bile şaşkına çeviren kalpazanlık yöntemi! Mum kullanarak sahte paraları gerçeğe yakın hale getirmişler-haberi

Denizli’de iki kalpazan ürettikleri sahte kazanç ile dört ayrı dükkandan alışveriş yaptı. Paraların dahada ardindan sahte olduğunun anlaşılması üstüne yapılan incelemede şüphelilerin kimlikleri belirlendi. Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü ekipleri, Denizli Cumhuriyet Savcılığı’nın direktifi ile şüphelilerin kaldığı aparta harekât gerçekleştirdi. İki kişi gözaltına alındı.

MUM SUÇ ALETİ OLDU

Şüphelilerin üstlerinde ve kiraladıkları apartta yapılan aramada 35 adet sahte 100 liralık banknot, 18 adet 50 liralık banknota rastlandı. sahte paraların ikisinin mum kullanılarak dokusunun değiştirilmek istendiği ve hakikat izlemini verilmeye çalışıldığı tespit edildi. olay yerinde bu amaçla kullanılan mumlar da ele geçirildi. zabita sahte paraların aynı seriden basıldığını tespit etti. Sözcü’nün haberine göre mum kullanılan paraların dokunulduğunda Özgün hissi uyandırdığı görüldü. Bu paraların alışverişte kullanılarak haksız kazanç elde edildiği anlaşıldı.

DENİZLİ POLİSİNDEN UYARI

Yakalanan iki kişi ‘Parada Sahtecilik’ suçlaması ile adli makamlara teslim edildi, haklarında işlem yapıldı. yurttaşları uyaran tek İzah yapan Denizli güvenlik Müdürlüğü, Kurban Bayramı döneminden evvel piyasaya sahte kazanç sürmek istek eden şahısların bayram telaşını fırsat olarak kullanabileceği hatırlatıldı, “Tanımadığınız kişilerden aldığınız paralara dikkat edin. Paraların dokusu, rengi ve üzerindeki holografik şeridi denetim edin. değişik açılardan bakıldığında renk değiştiren ve paranın ortasında bulunan şeridi denetim edin. Parayı ışığa tuttuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını denetim edin. Şüpheli vaziyetlerde lütfen 112 ihbar hattı aracılığı ile polise ulaşın” ifadelerine yer verildi.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir