Peynirci ile tatlıcı arasına sıkışan tarihi su terazisi yeniden açılacak-haberi

Esenler’de asagi katlarında peynirci ile tatlıcı bulunan binalar arasında var olan su terazisi tarihçilerin tepkisine neden oldu. Üzerine sprey boyalarla yazılar yazılan su terazisinin çevreninde da çöpler yer alıyor.

EN ESKİ KÜLTÜREL MİRASLARDAN BİRİ

Tarihçi Mehmet Dilbaz, terazi ile ilgili, “Bizans dönemine civarindan tarihlenen Daha önceki tek kültürel miras. Su terazilerinin anne fonksiyonu Bilinen su ile alakalı sıkıntısı var olan tek şehirde yaşıyoruz . İstanbul‘a kent dışından kazançlan suların basıncını ayarlamak amaciyla inşa edilmiş tek nevi su basınç sistemi denetim mekanizması. Esenler kazasinda bulunan bu su terazisi aslında kaza sınırlarındaki ender sayıdaki eserlerden tek tanesi” dedi.

“DAHA İYİ KORUNMASI GEREK”

“Ne yazık ki 1960’lı senelerde bunun Çevrenindeki binalara izin verilerek, binaların arasında mapus kalmış” diyen Dilbaz, “Zaten az sayıda bulunan kültürel kalıtın dahada iyi şekilde savunması gerekiyor. eğer bununla alakalı tek çalışma yapılmamış olsaydı, bu kültürel kalıt da binalar tarafından yutulacaktı” diye konuştu.

“YENİSİNİ İNŞA ETMEK DE MÜMKÜN OLMUYOR”

Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu ile görüştüğünü belirten Dilbaz, “İki binanın istimlak edilerek, buranın tek kültürel tarih parkı haline dönüştürüleceğini söyledi. o nedenle mutluyuz, Esenler ve İstanbulumuz amaciyla bunlar tekrar art getirilemeyecek civarindan kıymetli eserler. tek su terazisinin artık işlevi de kalmadığı amaciyla yenisinin inşa edilme şansı olmuyor. bu sebeple az sayıda bulunan bu tarihi yapıtları savunmamız gerekiyordu. bu konuyla alakali hızlıca, doğru adımın atılması bizi çok mutluluk dolu etti” şeklinde konuştu.

TERAZİYİ AÇMAK İÇİN DÜZENLENEN PROJE HAZIR

Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu da yasamsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “80’li senelerde yapılmış var olan bu haneleri kaldırıp Osmanlı kalıtı su terazimizin çevrenini açma projemiz hazır. Hedefimiz burayı tarihi eserimizin de alana çıktığı iyi tek hayat alanı yapmak” ifadelerini kullandı.

ŞEHİRDE 86 SU TERAZİSİ VAR

Geçmişte çeşme, sebil, cami ve hamamlara, İhtiyaç duyulan suyu sağlayan, su yollarında basıncı ayarlayan ve suları ölçerek dağıtan su terazileri, sayıları azalarak günümüze ulaşan yapılardır. Yapılan araştırmalar neticeninde İstanbul gene­linde 86 adet su terazisi tespit edildi. Bunlardan 62 adedi Avrupa Yakası’nda, 24 adedi ise Anadolu Yakası’nda bulunuyor, İlçelere göre dağılımına bakıldığında ise yoğun­luğun Fatih ve Sarıyer ilçelerinde olduğu belirtiliyor. Fatih’te 22, Sarıyer’de 16, Üsküdar’da 11, Eyüp’te 10, Beykoz’da 8, Kadıköy’de 5, Beşiktaş’ta 3, Beyoğlu’nda 3, Şişli’de 2, Bayrampaşa’da 2, Güngören ve Esenler ilçelerinde birer su tera­zisi bulunuyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.