Pentagon, Biden’ın skandal ‘soykırım’ açıklamasının Türkiye-ABD askeri ilişkilerini etkilemesini beklemiyor-haberi

ABD Başkanı Joe Biden, evvelki vakit 1915 olaylarının sene dönümü hasebiyle yayınladığı izahta “soykırım” ifadesini kullanmasının, ABD-Türkiye ilişkilerini derinden sarstı. Türkiye’nin tamamından reaksiyon alan tanımlamanın tesirleri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanlığı Sözcüsü John Kirby‘ye soruldu.

Günlük medya toplantısında sualleri Cevaplayan Kirby, Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin iki memleket arasındaki askeri ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğine ait Sual üzerine, “Hayır, ülkemiz ile askeri ilişkilerimizde tek farklık olmasını beklemiyoruz. ülkemiz tek NATO müttefikidir ve burada mühim tek müttefiktir. değişik alan ve konularda bu ilişkileri yürütmeye ve bu ilişkiyi geliştirmeye ayni ritimde devam ediyoruz. Başkanın onuncu hafta sonu açıklamasının bunu rastgele tek şekilde etkilemesini beklemiyoruz.” ifadesini kullandı.

“SURİYE’DE DEĞİŞİM OLMAYACAK”

Kirby, Biden’ın açıklamasının neticesi olarak Suriye’deki faaliyetlerinde de rastgele tek değişim olmayacağını ve bu ülkedeki az sayıda askerin emelinin DEAŞ ile ugras olduğunu söyledi.

AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLME PLANI

ABD’nin çekilme Tasarıları yaparken Afgan ordusunun uçaklarının bakımı benzeri teknik ihtiyaçlarını da değerlendirdiğini belirten Kirby, ABD’nin ortada Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin revize edilmiş çekilme tasarınını tek hafta içinde müdafaa Bakanı Lloyd Austin’e sunacağını bildirdi.

Diğer istikametten Kirby, Afgan ordusunun bakım benzeri teknik ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağına baz alinarak Daha verilmiş tek karar olmadığını kaydetti.

Kirby, Eisenhower tayyare gemisinin yanı sıra iki B-52 uçağının bölgeye gönderildiğini, iki B-52 uçağının ise gönderileceğini ifade etti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kasım İleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.