Pandemide servetlerine servet kattılar! Milyarder listesine damga vuran isimler arasında Uğur Şahin de var-haberi

Bir senesi aşkın müddettir hayatımızda var olan koronavirüs, milyonlarca insana kabusu yaşattı. Daha salgının riskli boyutu ciddiyetini korurken, bu asama kimilerinin ise ahenk gösteren ücret manada dahada da büyümesine yollar açtı.

PANDEMİ ZENGİNLERİ

Pandeminin en kazançlı çıkan isimleri tıbbi ürün, test sistemleri, aşı, savunucu malzeme ve aygıt geliştirenler oldu. Ekonomi dergisi Forbes‘un açıklama ettiği ‘Yılın Milyarderleri’ listesinde evvel kez ‘COVID Milyarderleri’ diye tek bölüme yer verildi. Listenin 40 tertemiz milyarderi, salgın sayesinde toplaminda 77.9 milyar dolarlık servet edindi.

MİLYARDERLERİN 14’Ü ÇİNLİ

Bu kişilerin 14’ü salgının çıkış noktası Çin’den. Bu sayede Çin’in başkenti Pekin yeryüzünde en çok milyarderin yaşadığı kent oldu. 33 milyarder dahada eklenmesiyle şehirdeki milyarder sayısı 100’e çıktı.

Listeye tertemiz katılan 40 tertemiz dolar milyarderi arasında en zengini maske ve başka savunucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip var olan Li Jianquan. Şirketin 2020 seneninde Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın kişisel serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Aralarında Moderna ve tekrar Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu Bir takım şirketlerin değeri hatri sayilir büyüklükte yükselişe geçti. Aynı şirketten çok sayida milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

UĞUR ŞAHİN DE LİSTEDE

Salgınla ilişkili tertemiz milyarderler sıralamasında 4. sırada ülkemiz ve dünyanın yakından tanıdığı tek ad bulunuyor. Biontech Kurucu Ortağı Uğur Şahin, Forbes’a göre dört milyar dolarlık servete erişti ve evvel kez milyarderler listesine girdi.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir