Pandemi bitmedi tedbiri elden bırakmayın-haberi

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte yurttaslar pandemi bitmiş benzeri davranmaya başladı. Oysa pandeminin ayni ritimde devam ettiğini anımsadan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok, tek vakit dahada kaidelere dikkat etmemiz gerektiğini belirterek şu ikazlarda bulundu…

Doç. Dr. Duran Tok

Tedbirler gevşetilirse salgın alevlenebilir

Corona virüsleri devamlı mutasyon geçirebildiğinden, aslında pandeminin ne vakit sonlanacağını kestirmek mümkün değildir. Salgınlar çogunlukla dalgalar şeklinde seyreder. Bu dalganın çıkan kolu olabileceği benzeri inen kolu da olur ki bunu yurttaslar “galiba artık salgın bitiyor” şeklinde algılayabilir. Aşılamanın yeteri civarindan olmadığı ve tedbirlerin gevşetildiği toplumlarda salgın devamlı alevlenme potansiyeli taşıyacaktır. ama virüs müspet tek mutasyon geçirir veyahut artık muayenehane hiç ölümcül seyretmemeye başlar ve bu varyant da baskın vaziyete istikbal ise salgının sonu göründü diyebiliriz.

Yaz ayları avantaja dönüşebilir

Mevsim geçişleri üst solunum yolu enfeksiyonları açısından; aslında oluşan hararet ve nem farklarından dolayı hep dezavantaj olmuştur. ama sıcaklıkların artması, solunum yolu enfeksiyonları semptomlarının (öksürük, burun akıntısı vb.) azalması ve kapalı ortamda bulunma ihtiyacının azalması benzeri nedenlerden dolayı bahar ve yaz ayları bizim amaciyla avantaj oluşturur. Açık havada vakit geçirmek, kapalı ve kalabalık mekanlardan ırak durmak virüsün yayılma hızını belli ölçüde azaltacaktır.

Açık havada mesafemizi koruduğumuz ve kalabalık oluşturmadığımız sürece maske kullanılması zaruri değildir. ama bahar ve yaz etkinlikleri, konserler, lokal olarak hep birlikte çok sesle şarkı söyleme ve bütün bu aktiviteler esnasında kalabalıkta ve mesafesiz bulunma her vakit riziko oluşturan durumlardır. İnsanlar pandemi süresince artık Bir takım zorunluluklardan bıktı. elbette gereksiz teferruata her birimiz karşıyız ama kendimizi ve sevdiklerimizi savunacak önlem ve davranışlardan Katiyen ödün vermemeliyiz. netice olarak bahar ve yaz ayları cemiyet amaciyla belli ölçüde avantajdır.

Bayramda titiz olun

Eğer kalabalık bayram sofraları ve toplu ziyaretler tedbirlerin gevşemesiyle özensizce icra edilirse bulaş rizikonunu artırıp cemiyet sağlığını ve olay sayılarını menfi etkileyebilir. Biz hangi mevsimde olursak olalım, Katiyen kalabalık yapmamaya itina göstermeli ve semptomlu iken başka insanların hastalanmaması amaciyla sorumlu davranıp kalabalık ortamlarda bulunmamalıyız. Bu sene amaciyla açık havada, kısıtlı sayıda kişinin katılacağı ve mesafenin korunacağı belli sayıdaki aktiviteye tedbirlere uymak şartıyla destur verilebilir.

Bill Gates'ten Covid-19 salgını uyarısı: dahada en kötüsünü görmedik İlginizi Çekebilir Bill Gates’ten Covid-19 salgını uyarısı: dahada en kötüsünü görmedik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.