Osman Gürün’den restorasyon açıklaması: Cami özgün dokusuna uygun restore edildi-haberi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, 10 Haziranda Twitter hesabından, takriben iki asırlık geçmişe sahip Çeşmeköy Camisi’nin Daha önceki ve tertemiz fotoğraflarıyla birlikte “Datça- Cumalı mahallesi tarihi Çeşmeköy Camii restorasyon çalışması tamamlandı. Kültürel mirasımızı koruyup, istikbal nesillere aktarıyoruz” paylaşımında bulundu. Çalışmalarda sıva üstüne kiremit parçalarının yapıştırıldığı ve beyaza boyandığı görülen caminin restorasyonu tepkilere neden oldu.

Türkiye’de gündem konusu var olan restorasyonla alakalı olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün İzah yaptı. Gürün, caminin üstündeki sıvaların döküldüğünü belirterek, “Bazı yerlerinde sıvalar Daha var. Biz sıvayı bunun için göre yaptık. Kiremit basmalı sıva şekli bu. Datça’daki Bir takım mahallerde hali hazırda var. Restorasyon projesi de bunun için göre yapıldı. Kültür Varlıklarını savunma heyeti bunun restorasyon projesini onay etti. Biz de restorasyonu yaptık” dedi.

Restorasyonun derhal peşinden tekrar kurula gösterdiklerinde ‘usule ve kaidelere ahenk gösteren olduğunun’ belirtildiğine dikkati çeken reis Gürün, “Yapılan işlem badana değil, sıva. Sıvanın üstüne de kiremit dokunmak ek edildi. Orada badana yok. Biz orijinaline Tamamiyle ahenk gösteren yaptık. Restorasyonu yapan arkadaşlar çok titiz çalıştı. Muğla’da Bir hayli restorasyon yaptık. Hiçbir mesele olmadı. Yapılan restorasyon Tamamiyle orijinal dokuya uygundur. Hiçbir şekilde katliam yoktur” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir