Ömer Çelik, Yunanistan’ın mülteci zalimliği karşısında susan AB’ye tepki gösterdi: Bu görüntülere ne diyorlar?-haberi

AK Parti ortada Yürütme heyeti (MYK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası kamera karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik’in konuşmasından satır başları;

“DİYARBAKIR ANNELERİNDEN 24 AİLE EVLADINA KAVUŞTU”

“Diyarbakır annelerinden 24 aile evladına kavuştu. 595. gününe girildi. Bu hayat tarihinde annelerin evlatlarına kavuşması amaciyla yaptıkları en uzunca nöbettir. bütün annelerin evlatlarına tek vakit evvel kavuşmasını umut ediyoruz. Bize gönderdikleri bütün selamları mesajları alıyoruz, yakından takip ediyoruz.

AMİRALLERİN BİLDİRİSİ İÇİN KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ GÖSTERDİ

Emekli amiraller tarafından yayınlanan siyasete geçmişteki perişan girişimleri anımsadan tek bildiri olduğunu geçtiğimiz hafta size anlatmıştım. Yargının devreye girmesinden dolayı konuya girmemiştim. Bu asama içinde AK Parti’yi ima eden Kılıçdaroğlu’ndan ve Bir takım CHP’li arkadaşlardan onay edemeyeceğimiz söylemler oldu. Bu metnin değiştirilmesinde veyahut gece yayınlanmasında iktidarın sorumlu olduğu istikametinde İzah yaptılar. Bunlar baştan aşağı yanlıştır. eğer bu bildiri değiştirildiyse veyahut gece yayınlanması ile alakalı müdahale olduysa, neden gece yayınlanır, yayınlanmaz Bir takım çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiraller İzah yapmaya çalıştı? eğer gece yayınlanması ile alakalı tek provakasyon varsa bunu o gece yayınlanır yayınlanmaz, “Ben bu bildirinin arkasındayım” tweeti atan amirallere soracaklar. Bizim eleştirimize karşı “gece uykulu olarak okumuşlar, erken anlarlar” diye saygısızlık yaparak sahip çıktılar. Kılıçdaroğlu’nda bilgi varsa içeriğine kim müdahale etmiş? Bu nihayet derece yanlış tek iştir, bizim iktidarımızın suçlanması bu eylemi örtmek amaciyla bu suçlamalara girişmektedir. Ayrı olarak bu değiştirildiği bilgisi kim tarafından Kılıçdaroğlu’na gelmiştir. derhal sahiplenenlerin Niçin bunun için sahiplendiği onlara sorulması koşul olan tek iştir.

“SON DERECE BAĞNAZ ŞEKİLDE ÜLKEMİZİ İTHAM ETTİ”

Yunan Dışişleri’nin ülkemize tek ziyareti oldu. ananesel misafirperverliğimiz çerçevesinde sorunlarımızı konuşmaktan memnuniyet duyuyoruz. ama biz burada gördük ki, Yunan Dışişleri Bakanı Ankara ile konuşmak amaciyla gelmemiş, Atina’ya konuşmak amaciyla gelmiş. nihayet derece yobaz tek şekilde ülkemizi itham etti. Dışişleri Bakanımız, cevapladıktan ardindan nihayet sözü tekrar konuk bakana verdi. Ama tekrar aynı şekilde ayni ritimde devam etti. Müzakereye gelmiş ama müzakereyi sabote etmiş olarak kayıtlara geçmiş oldu. bütün hayat da bu tavrı görmüş oldu. hayat Ayrı olarak müzakere istek eden müspet taraf kim bunu da görmüş oldu. Beni en çok şaşırtan şey, “İster minik hükümet olsun arzu eder hatri sayilir büyüklükte hükümet olsun. bütün devletler kendisinin ülkelerinin egemenliklerini savunmaya muktedirdir söylerler. Bunun dışındaki tek ifade hükümet olma kapasitesinden geriye gitmek olarak ifade edilir. İlk kez tek bakanın kendisinin ülkesinden değil, Avrupa Birliği’nden bahsetti. kendisinin ülkesinin egemenliğinden değil, Avrupa’nın egemenliğinden bahsetmesiyle evvel kez karşılaştık. Müzakere sürecini akıllı tek dille, akıllı tek hükümet anlayışıyla biz sürdürmeye hazır olduğumuzu sürdürüyoruz. Yunanın dışişlerinin yaptığı konuşma, ülkemiz ile Yunanistan arasındaki krizi göstermekten çok bakanın kendisinin ülkesindeki krizi göstermektedir. Cumhurbaşkanımız şunu ifade ediyor; derhal yönerge veriyorum dokümanları size gönderiyorum” diyor. dokümanları gönderiyoruz, ama tek cevap alamıyoruz.

“YUNANİSTAN KATLİAMA İMZA ATTI”

Mülteci botuna yaklaştıktan ardindan Yunanistan kıyı güvenlik unsuru, mültecilerin üstüne yakmak amaciyla yakit döküyor. su ülkesi tek üyenin yaptığı kalpsiz davranışı durduran milletimizin asil evlatları kıyı güvenlik güçlerimizdir. Kalabalık var olan sığınmacı botunu şişlendiğiniz vakit yasamda kalma imkanı vardır. Yunan güvenlik güçleri yakit dökerek tek katliam yapmaya imzasini atıyor. Türk kıyı güvenlik ekiplerimiz orada olmasa denizleri kabir yapacaklar. Hepsi Akdeniz’de ölecekti. Bizim karşımıza devamlı Yunan ülkemiz ilişkilerini Ankara su ilişkisine sokmaya çalışıyorsunuz. devamlı bize belge yok diyorsunuz. Bakın buna. 41 göçmen, Türkiye’nin kıyı güvenlik ekibi sayesinde kurtarılmıştır. su devamlı olarak azamizin arkasındayız diyor. Bu olay su karasularında gerçekleşiyor. Bu görüntülere ne diyorlar? Bunu herkesin görmesi gerekiyor.

AFGANİSTAN’A DESTEK

Milli güvenliğimiz açısından Afganistan barışına verdiğimiz destek stratejiktir. Öte istikametten kardeş tek memleket olarak Türkiye’nin ev sahipliği mühim olacaktır. ülkemiz tek defa dahada hayat barışına destek var olan bu katılımı düzenleyecektir.

UKRAYNA-RUSYA KRİZİ

Donbas’taki mütareke ihlallerinde 20’ye yakın Ukrayna askerinin ölümüyle sonuçlandı. Rusya arkasından Karadeniz’de bölgeyi kapattı. Rusya, Ukrayna ve AGİT arasında tek çözümün olmasını istiyoruz. Kuşkusuz biz Kırım bölgesindeki işgali tanımıyoruz. Ukrayna ve Rusya ile yakın ilişkilerimiz var.Bu zamani de diplomatik tek süreçte 3’lü temasla çözülmesini arzu ediyoruz.

FİLİSTİN’İN YANINDAYIZ MESAJI

Üzülerek söylüyoruz İsrail tekrar Gazze’ye saldırıda bulunmuştur. batı Şeria’da Filistinli politikacilari tutukluyor, bunun için karşı batıdan kuvvetli tek ses çıkmıyor. Kınamaların İsrail’i etkilemediği alana çıktı. Kuşkusuz Filistin’in yanındayız, dogruluk ve hukukunu savunmaya koşul olan tavırları almayı sürdüreceğiz.

“23 NİSAN’I ANARKEN BİLE YANLIŞ ARGÜMANLAR KULLANMIŞ”

CHP sözcüsü arkadaşımız medya toplantısı yapmış, Burada 23 Nisan’ı anarken dahi yanlış argümanlar kullanmış. Atatürk, doğal Meclis’e her vakit önem verdi. Dünyadaki bütün meclisler savaştan ardindan kurulmuştur ama bizim Meclis’imiz Kurtuluş Savaşı’nın yönetmiştir. Şimdi, Atatürk üzerinden cümle kuran CHP’li arkadaşımızın söylediği doğru değil. Onlar, her Meclis’in kapatıldığı darbede destek verdiler. Ve netice itibarıyla keşke değişik tek tutum alana koysaydılar da siyasi partiler açısından elverişlilik olarak görmezdik ve belki evvel kez cumhuriyet milletçe partisi demokrasiye katkı vermiş olurdu amirallerin bildirisine karşı çıkmış olsaydı. Siz 60, 70 ve onun ötesindeki her girişime destek verdiniz. Bunu birbirine karıştırmayın. Biz gazi olmuş ulu Meclis’i her vakit saygıyla savunmaya ayni ritimde devam edeceğiz. genel Başkanları kumpası ifade ediyor. Bu kumpas kurma geleneği bizim bakanlarımızda geleneğimizde yok. Kumpas diye bahsettikleri, “Gece yayınlanmasında iktidar var veyahut bildirini değiştirilmiş ve iktidarın tek kolu var” “Sabah okurlarsa anlarlar diyor” bunu söyleyen imzasini atan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral. Niçin demiyor, “içeriğinde bu ifadenin olması gerekiyor, başlığın atılmaması gerekiyordu” diye. Kumpas amaciyla uzağa gitmeyeceksiniz. Bu ifadeyi söyleyen çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallere söyleyeceksiniz. Ondan ardindan bunun için karşı çıkanları kumpasla suçlamaya çalışıyorsunuz. Kumpası burada arayacaksınız.

SARIKLI AMİRAL SORUŞTURMASI

TSK’daki düzen zamani ayni ritimde devam ediyor. Ne yapılsın Silahlı kuvvetler soruşturmayı kendisinin tamamlamasın mı? O görüntüyü onay etmiyoruz arkadaşlar. TSK’da kendisinin içinde bunu halledeceğine inanıyoruz. O görüntüye vurgu yaparak, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin bildirisini meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Bu ikisini birlikte dövüş ettirerek nereye varmaya çalıştığınızı biliyoruz. Bununla alakalı atmadığımız adım mevzubahis olamaz. TSK’nın disiplini bizim amaciyla çok önemlidir.

128 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASI

Bu 128 milyar dolar mevzusunu devamlı alana çıkarıyorlar. kendisinin milletvekilleri en iyi yanıtı verdi. Neredeymiş, “bakması bilene gözünün önündeymiş” Kim söylüyor? kendisinin CHP’li milletvekili.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Anayasa çalışmalarıyla alakalı akademisyen arkadaşlar siyasi tartışmaya taban hazırlıyorlar. O çalışma kuvvetli tek şekilde ayni ritimde devam ediyor. Burada olgunlaştıktan ardindan başka partilerle de konuşacağız. Bu uyusmaya katılan olur katılmayan olmaz onların bileceği iş ama bu kapı açık olacaktır. istikbal nesillere bu anayasayı bırakmamalıyız. Bunu istikbal nesillere borçluyuz. vuruş dönemine ait olmayan evvel sivil anayasayı geleceğe bırakmalıyız.

KKTC’DE KUR’AN egitimi KARARI

Türkiye’yi geçmişteki mahveden şey konjektür hazretleri ile mevzuat efendileriydi. Geçmişte biz bunu gördük. Bunlar laikçilik diye demokrasi uydurdular. Laiklik, ülkemiz amaciyla yasamsal barış ilkesidir. Laiklik tam manasıyla uygulanmalıdır. Bu da inanç ve kalp hürriyetinin uygulanmasıyla olur. Hiç kimse laikliği inanç ve kalp hürriyetine ters yorumlayamaz. Aynı acılar Niçin KKTC’de olsun. elbet ki Türkiye’nin atacağı adımlar vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Tatar’da aynı ifadeleri ifade etti zaten. Geçmişte bu Türkiye’de yapıldı bunun aynısının KKTC’ye yapılmasını arzu etmeyiz.

YUNANİSTAN’IN AKDENİZ TEMASLARI

Yunanistan müdafaa Bakanı, Dışişleri Bakanı’na biz şunu söylüyoruz; “Gelin bu konuları birlikte çözelim” Dendias’ın Türkiye’ye gelip, ‘Şunlar hukuka uygundur’ dediklerinin hepsi hukuka ahenk gösteren değildir. Biz, Yunanistan’ı güç vaziyette olduğu vakit hiç istismar etmedik. zerzele oldu, yardıma gittik. Bunun tamamlayıcısı olarak da şöyle tek şey yapıyor. Türkiye’yi kuşatmak amaciyla Libya’ya gidiyor, Mısır’a gidiyor. Bu gittikleri devletlerle bizim de ikili ilişkilerimiz var. Akdeniz Katiyen kan gölü olmaz. Yunanistan şöyle tek hükümet vaziyetine düşüyor. Yunan halkını bu vaziyete düşürmesi ile alakalı da herkesin düşünmesi gerekir. Türkiye’ye karşı kumpas oluşturmaya çalışan tek konuma düşüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.