Normalleşmeyi çok yanlış anladık! 9 il daha alarm veriyor, cumartesi yasağı geri gelebilir-haberi

Sağlık Bakanlığı haftalık olay sayısı 100 binde 10’un altındaki illerin “düşük”, 11-35 arasının “orta”, 36-100 arasının “yüksek”, 100’ün üstündeki illerin ise “çok yüksek” riskli’ sayılacağını açıklamıştı. bunun için göre, mavi düşük riskli, sarı ortada riskli, turuncu çok riskli, al çok fazla riskli sehirleri temsil ediyor.

20-26 Şubat haftasıyla mukayese ettiğinde Bir takım iller 100 binde 100’ün üstüne çıktı. geçtiğimiz hafta 100 binde 89.90 var olan olay oranını 111.57’ye çıkaran İstanbul da bu illerden biri. Şimdi bu şehirlerin kırmızıya dönüp dönmeyeceği ve dahada ağırbaşlı kısıtlamalara maruz kalıp kalmayacakları tartışılıyor.

BİLİM heyeti TOPLANIYOR

Son dakika gelişmesine göre; Koronavirüs bilim Kurulu, sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca‘nın başkanlığında saat 17.00’de video konferans yoluyla toplanacak. Toplantının derhal peşinden yazılı İzah yapılacak.

CUMARTESİ KISITLAMASI GERİ Mİ GELİYOR?

Geçtiğimiz hafta sonu kısıtlamasız evvel cumartesi gününde alana çıkan korkunç görünüm herkesi kaygıya derhal sevk etti. olay sayıları arttı çoğu kent haritada kızardı. Toplantıda tertemiz tedbirlerin alınması Hem de cumartesi günlerinin tekrar yasak vaziyete getirilmesi gündemde.

“RENK DEĞİŞİMİ bunun için GÖRE OLACAK”

26 şehirde harita kızarırken bilim heyeti üyesi Prof. Dr. Levent Akın, derhal tek renk değişimi olmayacağını belirterek, “Haftalık olay sayıları dışında, çok sayida gösterge ile asama takip ediliyor. olay sayılarında da ortalamalar dikkate alınıyor. Renk değişimi bunun için göre olacak” dedi. görevliler de olay sayılarının yanı sıra, sağlık kurumu yatış oranları, yatak sayısı benzeri Bir hayli etkenin illerin renginin belirlenmesinde kullanıldığını belirtiyor.

“HALKIMIZ kati KURALLARI BEKLEMEDEN, KENDİLERİ KURALLARI KOYMALI”

Bilim heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz ise Karadeniz’den başlayarak, Türkiye’deki Bir hayli alanda hızlıca yükselen hergün vakaların İngiltere kökenli varyantın tek göstergesi olabileceği görüşünde: “Halkımız katı kaideleri beklemeden, kendileri kaidelerini koymalı. Bunun amaciyla özellikle al bölgelerde yaşayanlara, iş ve eğitim benzeri mecburi konular dışında kapalı ve kalabalık ortamlardan ırak durmalarını öneriyorum.”

SİNOP’TA SOHBET, ÇAY VE SİGARA YASAK

Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan bilgilere göre, haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen COVID-19 olay sayısı 314.15’e yükselen Sinop’ta, İl Hıfzıssıhha heyeti tarafından ek tedbirler alındı. kent genelinde binaların önü ve girişlerinde iki veyahut dahada çok kişinin tek arada oturarak veyahut ayakta hasbihal etmesi, çay ve sigara içilmesi yasaklandı.

HES KODU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Kırmızı rengarenk Edirne’de 100 bin nüfusa karşılık gelen koronavirüs olay sayısı, iki Mart’ta 107.43 iken nihayet açıklanan haritada 180.01’e yükseldi. olay sayısı yükselen iller arasında evvel 5 sırada bulunan kentte, trafiğe kapalı var olan Saraçlar Caddesi ile Çilingirler Caddesi’ne girişlere bariyerler konarak dört metrekareye tek kişi sınırlaması ve HES kodu zorunluluğu getirildi. Çay ocaklarının faaliyetleri de belli tek süre olarak durduruldu.

İZMİR’DE YÜZDE 50 ARTTI

Yüksek riskli turuncu iller arasında bulunan İzmir’de Vali Yavuz Selim Köşger, kontrollü normalleşme sürecinin evvel günlerini de dahil kismina alan 27 Şubat- 5 Mart’ta şehirdeki COVID-19 olay sayılarının 8-14 Şubat haftasına göre yüzde 50 arttığını söyledi. Vali kaidelere uyulmaması seklinde şehrin hızla çok fazla riskli iller arasına girebileceğini bildirdi.

26 İLDE TEHLİKE ÇANLARI

Sağlık Bakanlığı’nın 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında açıklama ettiği olay oranları listesinde 9 il, tek evvelki hafta 100 bin kişide 100 olay sınırının altındayken üstüne çıktı. Bu iller Kırklareli, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Mersin, Kilis ve Artvin olarak sıralandı. geçen haftaki haritada 17 kent al renkteydi. Başka bir deyişle 17 şehirde olay oranı 100 bin kişide 100’ün üzerindeydi. 9 kent de sınırın üstüne çıkınca toplaminda 26 şehirde olay artışları, tehlike sinyalleri vermeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir