NATO’dan Türkiye açıklaması-haberi

NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu telefon görüştü. Stoltenberg müzakere sonrası yasamsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile en yakın ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurma kararları ile alakalı konuştuk” ifadelerini kullandı.

“BU TARİHİ ANDA BİR ARADA OLMALIYIZ”

Türkiye’nin kıymetli tek müttefik olduğunu belirten Stoltenberg, “Türkiye kıymetli tek müttefiktir ve bütün güvenlik endişelerinin ele alınması gerekir. Bu tarihi anda tek arada olmalıyız” dedi.

Öte istikametten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bir gün evvel NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın derhal peşinden düzen ettiği medya toplantısında, “Teröre destek veren ülkelerin NATO müttefiki olmaması gerektiğine inandığımız amaciyla bu tutumu sergiledik” ifadelerini kullanmış, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile yaptığı üçlü görüşmede ayni vakitte da NATO toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın pkk terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği desteği gündeme getirdiğini belirtmişti.

İsveç'ten NATO üyeliğiyle alakalı açıklama İlginizi Çekebilir İsveç’ten NATO üyeliğiyle alakalı açıklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.