Myanmar’da kanlı gün: 100 gösterici hayatını kaybetti-haberi

Myanmar’da protestoları izleyen dogruluk grupları, protesto gösterisinin gerçekleştiği bölgelerden gelen haberlerin derhal peşinden bugünkü can kaybı sayısının 100’e ulaştığını bildirdi.

Avrupa Birliğinin Myanmar heyeti Twitter’dan yaptığı açıklamada, Myanmar’da bu erken kutlanan Silahlı Kuvvetler Günü’nün 76. yıldönümünün “terör ve onursuzluk günü” olarak anılacağını kaydederek, “Çocuklar da dahil silahsız sivillerin öldürülmesi savunulmaz tek eylemdir.” ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi Thomas Vajda da “güvenlik güçlerinin silahsız sivilleri öldürdüğünü” söyleyerek, Myanmar halkının askeri yönetim altında yaşamak istemediğini belirtti.

AMERİKAN KÜLTÜR MERKEZİ’NE SALDIRI

ABD’nin Myanmar Büyükelçiliği de, Yangon Şehri’ndeki Amerikan Kültür Merkezi’ne ateş açıldığını açıkladı. Açıklamada, kimsenin yara almadığı belirtildi.

Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle Myanmar ordusu tek Şubat’ta idareye el koymuş, gerçekleşen olayların derhal peşinden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İngiltere, Myanmar’a yaptırım kararı almıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, idarenin el değiştirmesinin derhal peşinden yaptığı flaş izahta yaptırım kararını açıklayarak, ”Ordu, derhal (darbe yaparak) eline aldığı gücü art vermeli, demokratik yollarla seçilmiş siyasi liderleri ve aktivistleri hür bırakmalı ve Burma halkının iradesine saygı göstermelidir. tekrar demokrasiye dönene civarindan darbeci askerlere yaptırım getirdik” izahını yapmıştı.

Biden açıklamasında Myanmar’ yerine, 1989 askeri vuruş öncesi kullanılan ülkenin Daha önceki isimi ‘Burma’yı kullanmıştı.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının alana atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin derhal peşinden tek Şubat’ta idareye el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili öncüsü ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere Bir hayli yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve tek yıllığına fevkalade durum duyuru etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 380’in üzerinde gösterici hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına ayni ritimde devam ediliyor.

Kaynak: Anadolu ajansı / Sümeyye Dilara Dinçer

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir