Müteahhitliği bırakıp memleketinde çilek üretimine başladı, yıllık 60 bin lira kazanıyor-haberi

Develi kazasinda Daha 13 yaşındayken inşaatlarda çalışmaya başlayan ve askerden ardindan da çalışmak amaciyla gurbete giden 58 yaşında olan Çalış, dahada ardindan kendisinin işini kurarak müteahhit oldu. uzunca yıllar bu işi yaptıktan ardindan 5 sene evvel memleketine dönüp stresten ırak yaşamaya karar veren Çalış, Erciyes Dağı eteklerindeki ata topraklarında geçimini sağlayabilecek üç dönümlük araziye çilek ekti. Çalış, evvelki işinden çok dahada çok kazanç kazandığını ama stresten uzak, keyifli tek Hayatı seçenek ettiğini söyledi.

“6 TON ÇİLEK ALIYORUM”

İnsana paradan çok huzurun lazım olduğunu belirten Çalış, “İnsanlarla uğraşmak Sahiden çok güç ve bunun amaciyla müteahhitliği bırakmaya karar verdim. baski atmak, doğa ve bitkiyle dahil içe olmak amaciyla bu işle uğraşmaya başladık. İnşaat işini takriben 5 sene evvel bıraktım. Yazın serin olduğu amaciyla ve hep dışarı illerden gelen çileğin bu alanda az olmasından dolayı, doğal olarak yetiştirelim istedik. İlaçsız, gübresiz Tamamiyle doğal olarak hazırlıyoruz. Yalnızca doğal hayvan gübresi ve su ile yetiştiriyoruz. bendeniz üç dönümlük arazide bu işi yapıyorum ve takriben 6 ton çilek alıyorum. senelik 60 bin Lira benzeri tek gelirim oluyor. Çok şükür yevmiyemiz çıkıyor. İşçi getirsek 200 Lira hergün kazanç alır ama biz kendimiz bu işi yapıyoruz. Biz, müşterilere ‘kendin gel kendin topla’ diyoruz.” dedi.

“İNSANLAR BÖYLE YAŞAMA HASRET”

Ailelerin çocuklarıyla bahçesine geldiğini laf eden Çalış, insanların bunun benzeri yaşamlara hasret kaldığını dile getirdi. Çalış, erkek çocuğu Emre’nin de işlerinde kendisine yardım ettiğini ve birlikte çilek üretimini keyifli vaziyete getirdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Müzahim Zahid Tüzün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.