Mutant virüsün çocuklardaki etkisi katlanarak artıyor! 14 günden uzun süren pozitiflik oranı yüzde 2’den 52’ye çıktı-haberi

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, uzayan PCR pozitifliğine ait değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ceyhan, İngiltere mutantı dağılmaya başlayınca en dikkat çeken özelliğinin evvel başlarda hızlı ve basit bulaşmasının olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, “İngiltere mutantı Türkiye’de dağılıp vakaların yaklasik olarak tamamının etkeni olmaya başlayınca en dikkat cazip özelliği hızlı ve basit bulaşmasıydı. ‘Hastalığın şiddeti açısından ayrım var mı yok mu’ sualine cevap olarak üç adet çalışma var dahada ağır seyrettiğini belirten; ama onun karşısında da 8 adet aynı şekilde seyrettiği, tek ağırlaşmaya neden olmadığı istikametinde ova var. Çocuklarda öncekine göre dahada ağır vakalar görüldüğünü her biri söylüyor, bu noktada tek düşünce birliği var” diye konuştu.

”14 GÜNDEN ardindan PCR POZİTİFLİK ORANI YÜZDE 52’YE ÇIKTI”

Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarla alakalı uzunca süre gelen PCR pozitifliğin dikkatlerini çektiğini, bununla alakalı tek çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu vakalar dahada uzunca süre PCR pozitifliği ile gidiyor. Bir gün evvel akşam çıkardığım verisi hazır var olan vakaları incelediğimde şunu gördüm; mutant virüsün Türkiye’de yayılmadığı dönemden evvel aşağı yukarıya 14 günden uzunca süre gelen PCR pozitifliği oranı yüzde iki kadar. Şubattan ardindan mutant virüs tespit ettiğimiz vakalarda 14 günden ardindan PCR testi pozitifliği yüzde 52. Başka bir deyişle yüzde 2’den yüzde 52’ye çıkmış.

KARANTİNA SÜRESİ 10 GÜNE ÇEKİLMİŞTİ

İlk başta Özgün virüs ile alakalı az sayıda olay bildirdiğimizde her biri bunu şöyle açıklama ediyordu; ’10 günden ardindan bunlar canlı kalmıyor, virüs canlılığını yitirse dahi PCR müspet çıkabilir bunun da ehemmiyeti yok’ deniyordu. bu sebeple evvel başta 14 vakit tatbik edilen karantinalar 10 güne çekilmişti. sağlık personeli başta olmak üzere başka iş grupları da 10’uncu vakit bitince işe başlatılıyor” diye konuştu.

”EN AZ 14 GÜNE ÇIKARILMASI LAZIM”

Prof. Dr. Ceyhan, bu noktada Bir takım problemlerle de karşılaştıkların belirterek, “Örneğin tek çalisan geliyor, 10’uncu vakit bitiyor işe başlıyor, koronavirüs servisi dışındaki başka servislerdeki hasta kisi olanlarda ara ara koronavirüse eş belirtiler çıkıyor, test yapıyoruz tek türlü temizleyemiyoruz. tek bakıyorsunuz 3-4 hasta kisi pozitifleşmiş. oysa bunların testi yatarken negatif. ardindan çalisan taraması yaptık. Baktık çalisan 10’uncu vakit işe başlamış; ama PCR testi hali hazırda pozitif. bunun benzeri tek şey varsa eğer 10 hergün izolasyon süreleri yeteri civarindan değil. asgari 14 güne çıkarılması lazım. ’14 günden dahada uzunca süre de gerekir mi’ bunu çalışmalarla görmek lazım.

”AYNI vaziyeti YETİŞKİNLERDE DE GÖRMEYE BAŞLADIK”

Yetişkinler amaciyla de aynı verilerin yayımlanmasını bekliyorum. Bu durum çocuklara hususi mi, yetişkinlerde de var mı; ama personelde de bunun için eş vaziyetler görmeye başladık; bu salgın denetimi açısından nihayet derece mühim tek nokta. Aynı Vaziyetin yetişkinlerde de olma olasiligi çok yüksek. hali hazırda pozitifliği süre gelen çocuklar var takip ettiğimiz, bunlar kaç vakit ayni ritimde devam edecek bilmiyorum. Biz başka iki artış döneminde görmediğimiz civarindan ağır hasta kisi görüyoruz. Bunlar çevreye bulaştırma ile alakalı da riziko oluşturuyorlar” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir