MÜSİAD Bursa’da ihtiyaç sahibi ailelerin borçlarını kapattı-haberi

Osmanlı Devleti’nde ramazan ayı geldiğinde hayırseverler esnafları dolaşır, ‘Zimem Defteri’ denilen borç defterinin tek bölümünü veyahut tamamını satın alırlardı. Hayırseverlerin kimin borcunu ödediği, borçlu olanın da borcunun kim tarafından ödendiğini bilmemesi bu geleneğin en iyi tarafıydı. Bu kadim geleneği sürdüren ve istikbal nesillere aktarmak amaciyla çaba gösteren MÜSİAD Bursa Şubesi de, bakkallara borçlarını ödeyemeyen gereksinim sahiplerinin borçlarını ödedi.

İKİ mahallede BORÇLAR KAPATILDI

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay ve yönetim heyeti Üyeleri, Osmangazi kazasinda bulunan Alemdar ve Hürriyet semtlerinde tespit edilmiş bakkallara giderek, borçlarını Parasal yetersizlikler hasebiyle ödeyemeyen ihtiyaci var olan vatandaşların borçlarını kapattı.

“ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ YAŞATMAKTAN MUTLUYUZ”

Ramazan ayında iyilik ve zerafet yaymanın önemine değinen MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, “Birlik beraberliğin ve yardımlaşmanın en üst seviyelere çıktığı ramazan ayında bu ruhla devinim etmeye çaba gösteriyoruz. Osmanlı’dan bize kalıt var olan ‘Zimem Defteri’ geleneğini Daha yaşatıyor olmaktan mutluluk dolu olmak duyuyoruz. MÜSİAD Bursa Şubesi azalarının yapmış oldukları bağışları iyi tek şekilde değerlendirmiş olduk. Biz kimin borcunu kapattığımızı bilmiyoruz, borcu kapatılan da bunu kimin yaptığını bilmiyor. Umarım bu benzeri davranışlar teşvik edici olur ve sayıları artar. Rabbim hayırlarımızı onay etsin” dedi.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir