‘Montrö bildirisi’ soruşturmasında gözaltına alınan amirallerin yazışmaları ortaya çıktı-haberi

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz, ‘bildirinin hazırlanmasında ve yayımlanmasında faaliyette bulundukları’ saptanan 6’sı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral ile ülkemiz çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Subaylar Derneği (TESUD) genel Başkanı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan hakkında, ‘delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla’ arama/el koyma direktifi verdi. haneleri de aranan amirallerin yaşları ve korona salgını vaziyeti göz önüne alınarak gözaltına alınmadı.

İFADELERİ ALINDI

Hürriyeti’in haberine göre, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin ikametgâhlarının bulunduğu İstanbul, Antalya ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılıkları’na yazılan yönerge yazısıyla, ‘yaşları ve Kovid-19 salgını hasebiyle gözaltı işlemi yapılmayarak, 22 Nisan’da çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiraller Ali Yüksel Önel, Işık Biren, Nurhan Kahyaoğlu, İlker Güven, Alper Çetin Tezeren, Osman yazi Açımuz, TESUD Başkanı Namık ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Tuğgerenal Kemal Çalışkan ifadeye çağrıldı. tahkikat dosyasında çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amirallerin WhatsApp yazışmalarına yer verildi.

İşte o yazışmalardan dikkat çekenler:

 • Metin Açımuz: Sayın Komutanlar, A kamarası olarak tek deklarasyon yayınlayarak bunu protesto edemez miyiz?
 • Işık Biren: Evet Deniz Kuvvetleri benzeri tek kurumda bunun benzeri yobazlıklara destur verilemez. Atatürk Cumhuriyeti’nde tarikatlara, tekkelere yer olamaz. Hem de gazeteye duyuru dahi verebiliriz.

“BİLDİRİ YAYINLAMAK CİDDİ BİR İŞ”

 • İfadeye çağrılanlar arasında yer almayan tek çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral: “Elbette üzülmemek, sindirmek mümkün değil ama tekrar de sağduyulu davranmak ahenk gösteren olur düşüncesindeyim, bildiri yayınlamak ağırbaşlı iştir.
 • Ergun Mengi: Sayın komutanlarım, Işık Biren komutanım evvel vakit öneri etmiş. bu erken de Nurhan ve Atilla amirallerim hatırlattı. E.Alb Z.T’nın bu yazısı çok güzel. Bildiri benzeri değil. tek bildiri hazırlamayıp bu ova güç ve donanma komutanına gönderilir. Ekine Ayrı olarak takunya amirallin resimleri konur. E-postanın kapak kağıdı bölümüne da üzüldüğümüz belirten tek giriş yazabiliriz.
 • Işık Biren: Katılıyorum

“BÖYLE BİR GİRİŞİMİN HERHANGİ BİR yarar SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

 • Aynı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral: güç komutanı ve donanma komutanı da içimizden biri değil mi, bahse mevzu olaylara bizim benzeri tepkili değil mi ki… Kanaatimce bütün bunları dahada iyi değerlendirebilecek konumdalar, bunun benzeri tek teşebbüsün rastgele tek yarar sağlayacağını düşünmüyorum. Olsa olsa sıkıntı, acı yaratır kanaatindeyim.

“BİRAZ BEKLEYELİM”

 • Nurhan Kahyaoğlu: Sayın komutanım bendeniz de ağırbaşlı tek medya bildirisinden laf ediyorum. Muhtıra değil.
 • Aynı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral: Sayın amiralim toplumun bütün dinamikleri tavırlı da biz mi dışında kaldık, belli tek süre beklemenin kime zararı var ki?
 • Ergun Mengi: Nurhan amiralimin gönderidiği Boğaziçi bildirisini okudum. Çok iyi ve basit. İçindeki Bir takım kelimeleri değiştirerek bize uydurmaya çalıştım. Aşağıdadır.
 • İlker Güven: Bildirinin evvel paragrafına da aşağıdaki bölümünün konmasının ahenk gösteren olacağını değerlendiriyorum. “Yüce Türk Milleti…”
 • Işık Biren: İyi tek ibare.
Son Dakika! Montrö bildirisiyle alakalı 6 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral ve tek çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli general ifadeye çağrıldı

Son Dakika! Montrö bildirisiyle alakalı 6 çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli amiral ve tek çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli general ifadeye çağrıldı
Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir