Monaco GP’si değerlendirmesi-haberi

Monaco GP’si sürprizleriyle ünlüdür. Yarış içinde geçiş olmaz ama yağış ve güvenlik aracı doğrultusunda sonsuz tek Strateji opsiyon ve sürpriz netice vadeder. onuncu hafta sonu da alana Sahiden enteresan tek netice çıktı diyebiliriz.

Şimdi Sual cevaplarla ilerleyerek yarışı anlamaya çalışalım.

Leclerc Yarışa neden Başlayamadı?

Ferrari’nin iş bilmezliği sebebinden başlayamadı. Ferrari’nin takım olarak senelerdir tekrar ettiği yanlislar var: O hatali arabanın sıralamalara ve yarışlara hazırlanması sırasındaki savrukluk. derhal tek çırpıda iki elin parmağı civarindan hatali sayabilirim. 2018’deki Japonya ve Malezya yarışlarından derhal evvelki buji arızaları, 2019 Avusturya ve Almanya GP’lerinin sıralamalarında üç defa turbo borusu arızaları hasebiyle piste çıkamamaları. tekrar 2019 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ GP’sinde Vettel’in süspansiyonunun kırılması. 2020 Monza’da yarış esnasında frenlerin montajının yanlış yapılması neticeninde Vettel’in sağ art frenin yarış esnasında alev alarak dönem dışı kalması. Ve bu yarış…

Bu sorunların tamamı arabanın yarışa ve/veya sıralamalara hazırlanması sırasındaki iş akışlarının kusurlu olmasından kaynaklanıyor.

Sıralamalarda Leclerc’in kazasından ardindan şanzıman değişimi gerekebileceği konuşulurken, “Darbe çok hafifti, şanzıman arızası beklemiyorum.” dedim. Zira vuruş direk şanzımana değildi ve şanzıman irtibatları asgari dört adet M12 hususi imalat cıvatalarla yapılır. Ama sağ art süspansiyonun aldığı darbeden ardindan diferansiyel ve sol-sağ kardan millerinin denetim edilmesi gerekirdi. Ferrari direk vuruş alan sağ mili değiştirirken sol mili denetim etmedi bile. Bu Sahiden inanılmaz tek rahatlık. Bu inanılmaz rahatlık, Leclerc’in yarışına esya oldu.

İyi havadis şu: Binotto pazartesi bugünü İzah yaparak bu konudaki iş akışlarını düzelttiklerini açıkladı.

Verstappen Nasıl Kazandı?

Ferrari en kuvvetli araba, Red Bull 2. kuvvetli arabaydı. Mercedes üçüncü kuvvetli arabaydı ki bu Vaziyetin beklenmesi gerektiği de belliydi. Mercedes’in uzunca dingil mesafesi, dar Monaco caddeleri amaciyla ahenk gösteren değil.

Leclerc’in yarış dışında kalmasıyla Verstappen çok rahatladı. Ön çizgiden yalnız start alacak Verstappen amaciyla her şeyin dahada basit olmasını ve güle oynaya galibiyete gitmesini bekliyordum. ama Verstappen dahada yarışın başında iki hatali yaptı. Önce arabasını başlaması koşul olan cebin dışına taşırdı. kaidelere göre bu tek karar gerektirirdi. Nitekim gecikmeli de olsa karar geldi.

Sonra da startta uzunca süre patinajda kaldı. Üçüncü cepten start alan Bottas, pistin dar olması hasebiyle Verstappen‘ı geçemedi belki. Ama eğer Leclerc start alabilseydi, Verstappen büyük olasılık start’ı kaybedecekti.

Her şeye karşın evvel viraja lider giren Verstappen, pit esnasında Bottas’ın yarış dışı kalmasıyla da iyice rahatladı.

Verstappen haklı tek galibiyet aldı. Yarışa lider başladı, start sonrasında hatali yapmadı, yarışı tek şampiyon benzeri en önden denetim etti ve kazandı. ama hakemlerin, Verstappen’ın start anındaki ihlalini geç cezalandırması iyi tek görsel vermedi. eğer bu karar yarış esnasında çıksaydı, Sainz’ın galibiyet amaciyla tek şansı olabilirdi. Zira Sainz, geçişin güç olduğu pistte Verstappen’ı geçemeyeceği amaciyla yarışın sonlarına doğru temposunu düşürdü. Bu sayede üç saniyelik fark, 9 saniyeye civarindan çıktı. eğer karar yarış esnasında verilseydi Sainz temposunu savunarak Verstappen’e 5 saniye civarindan yaklaşabilirdi. Bu vaziyette galibiyet Ferrari’ye ve Sainz’e giderdi.

Bunun  ters de mümkündü. Verstappen, önde olduğu amaciyla ve Monaco’da geçiş imkansız olduğu amaciyla temposunu düşürebilirdi. Sainz yetişse dahi nasıl olsa geçemez diye düşünebilirdi. Bu vaziyette Sainz ile arasındaki ayrım 5 saniyenin altına da düşebilirdi. Bunun neticeninde yarış sonundaki ceza, galibi değiştirebilirdi.

Dolayısıyla yarıştan ardindan verilen karar anlamsızdı ve az da olsa yarışın neticenine etki ettiği izlenimini doğurdu.

Mercedes Nerede hatali Yaptı?

Her yerde. Açıkçası oto ayarlarından pit stoplara, oradan da taktiğe civarindan her yerde kötüydüler. Nitekim Toto yarıştan sonra, “Tek uygulamak istediğim Haneye gidip ağlamak.” dedi.

Her yarış arabasının kendine has tek DNA’sı vardır. Bu DNA gereği, arabalar Bir takım pistlerde iyi görsel verirken, bazılarında iyi görsel vermeyebilir. Başka bir deyişle tek oto her pistte hızlı olamaz. F2004, FW15, MP4/4, W11 benzeri her pistte hızlı var olan arabalar tarihte bazı vakit alana çıkar.

Mercedes’in bu sezonki arabası var olan W12 bu faik arabalardan biri değil. uzunca sözün kısası, bu pist Mercedes W12 amaciyla ahenk gösteren değildi. W12’nin uzunca dingil mesafesi ve lastiklerini geç ısıtan karakteristiği bu pistte başarılı olmasının engelleyen faktörlerdendi. Karakteristik olarak önden kaymaya eğimli pistlerde Bottas’ın, sıralama performansında Hamilton’ın belli tek süre dahada önünde olmasını normal karşılamak gerekiyor. Onun sürüş stili bu tip pistlere dahada uygun. Ama Hamilton’dan bu civarindan hızlı olması normal değildi. Nitekim dahada sonradan Hamilton’ın arabasında tek ayar hatası yapıldığı alana çıktı. Lastikleri acele ısıtması amaciyla yapılan kanat ve süspansiyon ayarlarının ön lastikleri aşırı hırpaladığı alana çıktı.

Tüm bunlara yarış esnasında Strateji ekibinin hataları da eklendi. Yarıştan evvel “overcut” yapma niyetinde var olan Hamilton’ın ön lastikleri, bu ayar hatasından dolayı umulandan acele tükendi. böylelikle yola “overcut” amaciyla çıkan Mercedes takımının elinde tek şans kalmıştı: “Undercut”. Bu doğrultuda Hamilton’ı erkenden pit’e alan Mercedes, Gasly’yi geçemeyerek başarısız oldu. Üzerine Vettel’in overcut’ına da yenilerek tek sıra dahada geriye düştü.

Böylece Monaco’daki yarış, yengi peşinde koşmaktan ziyade Yalnızca zararı azaltmaya çalışılan  

McLaren, Alpha Tauri ve Alpine

Bu hafta sonu başlarken McLaren’ın işinin güç olduğunu biliyorduk. Ferrari’nin yavaş virajlardaki temposu ve Monaco’da motor gücünün bütün ehemmiyetini kaybetmesi hasebiyle McLaren zorlanacaktı. Öyle de oldu.

McLaren hafta nihayetinde dördüncü kuvvetli ekipti. Leclerc’in yarışa başlayamaması, Hamilton’ın düşmesi, Bottas’ın şanssızlığı hasebiyle Norris alabileceği maksimum dereceyi aldı ve üçüncü oldu. Belki McLaren’ın dördüncü takım olması sürpriz değildi ama Monaco’nun prenslerinden var olan Ricciardo’nun takım arkadaşından tur yemesi sürprizdi. Ricciardo ve McLaren dahada birbirine alışamadı, tek geçiş zamani yaşıyorlar. Bu ikilinin ahenk sağlamasını dört gözle bekliyorum.

Alpha Tauri evvel kez olması gerektiği benzeri tek yarış çıkardı ve olması koşul olan yere kondu. Gasly, Hamilton’ın undercut denemesini boşa çıkaran turuyla üstüne düşeni yaptı. Vettel’İn overcut’ına yenilmesiyse onun hatasından ziyade Aston Martin’in sürpriz derecede iyi olması ve Vettel’in süper tek yarış çıkarmasıyla ilgiliydi.

Haftanın perişan sürprizi Alpine takımıydı. Pist net onlara ahenk gösteren yapıdaydı. ama arabadan beklenen verimi alamadılar. Onlar da pürüzsüz asfaltta lastiklerini çalıştıramayan takımlar arasındaydı. böylelikle Alpine’in tek karakteristik özelliği dahada alana çıktı. Lastikleri çalıştırabilmeleri amaciyla asfaltın yapısı ve sema sıcaklıkları belirleyici oluyor. Yani, arabanın randımanlı çalışma aralığı oldukça kısıtlı. genel manada bu durum başka arabalar amaciyla de etkilidir. Ama Alpine kolayca lastik çalışma sıcaklığı aralığının dışına kolayca düşüyor.

Aston Martin

Haftanın iyi sürprizi Aston Martin’di. Araba, Mercedes ile birlikte dingil mesafesi en uzunca araba. bu yüzden burada zorlanmalarını bekliyordum. Ama onlar sezonun en iyi neticenini alarak bizleri şaşırttılar. Çok mühim tek geliştirme paketleri getirmemelerine karşın çok iyi tek performans gösterdiler. Bunun nedeni, arabayı dahada iyi anlamaları ve geçmiş haftalarda getirdikleri güncellemelerden maksimum verimi almalarıydı.

Aston Martin, çok iyi mühendislerden heyeti tek ekip. İyi olmalarını beklediğimi de evvelce yazmıştım. Bundan ardindan ivmenin yukarıya doğru dönmesini bekliyorum. Kendilerine ahenk gösteren olmayan tek pistte gösterdikleri bu performans umut vericiydi.

Bir ayraç de Vettel’e. nihayet 1-2 yarıştır performansı olumluydu. Bu yarış bize onun dönüşünü müjdeliyor olabilmektedir mi? Umarım. Alonso, Vettel ve Hamilton benzeri ihtiyar kurtların, sürünün gençleriyle dişe diş ugras ettiği günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu hafta yarış olmadığı amaciyla size enteresan tek mevzu seçerek cuma bugünü karşınızda olacağım.

Fırat KESKİN

  • Formula 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir