Mısır, Süveyş Kanalı’nı kapatan gemiyi göller bölgesine çekti! Tazminat alana kadar alıkoyacak-haberi

Mısır, Süveyş Kanalı‘nın günlerce kapanmasına yollar açan gemiyi tazminat alana civarindan alıkoyacak. Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, Mısır’ın “ON” kanalına yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı’nda talihsiz kaza yapan konteyner gemisinin sefer veri kayıt cihazını (VDR) deşifre etme işleminin tamamlandığını belirtti.

1 MİLYAR dolar degerinde BİR zarar SÖZ KONUSU

Kazanın sebebinin teknik bozukluk olabileceğini söyleyen Rabi, geminin sahiplerinin kanalın uğradığı zararı tazmin etmeyi reddetmesi seklinde konunun yargıya taşınacağını ve yollar açtığı zarar tazmin edilene civarindan göller bölgesine çekilen geminin alıkonulacağını ifade etti.

Rabi, tazminat istemi amaciyla talihsiz kaza sonrası Süveyş Kanalı’nın uğradığı zararın net olarak belirlenmesine çalışıldığını, takriben tek milyar dolarlık tek zararın mevzubahis olduğunu kaydetti.

Kazadan ardindan günlerce kanalda beklemek zorunda var olan gemilere Bir takım tazminatlar verilmesiyle alakalı meseleler üzerinde düşünüldüğünü belirten Rabi, Süveyş Kanalı’nın emniyetli tek geçiş kanalı olduğunu, silahlı kuvvetlerin kanalın emniyeti amaciyla Her vakit çalıştığını kaydetti.

KAZA NEDENİYLE DENİZ TRAFİĞİ DURMUŞTU

“The Ever Given” adli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve perişan sema koşulları hasebiyle görüş mesafesinin düşmesi neticesi 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak talihsiz kaza yapmıştı. Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzunca gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması hasebiyle olmamış petrol, LNG ve Bir hayli mahsul sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanal İdaresi, 6 vakit süre gelen çalışmaların derhal peşinden 29 Mart’ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı. Bu süreçte Mısır’ın hergün takriben 12-14 milyon dolar zarara uğradığı olasılık edilirken, kazadan ardindan göller bölgesine çekilen The Ever Given’ın küresel ticarete verdiği hergün zararın ise 10 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir