Milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiriyor! Tartışmalı WhatsApp sözleşmesi için yarın son gün-haberi

Facebook’un içindeki hasbihal uygulaması WhatsApp’ın kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle reaksiyon toplayan güncelleme zamani yarın başlıyor. Uygulamayı kullanmak isteyenler amaciyla mecburi var olan güncellemeyi onay etmediklerinde ağır ağır uygulamanın Bir takım alanlarını kullanamayacak ve sürecin nihayetinde uygulamayı hiç kullanamayacak. dahada evvel nihayet tarih olarak duyurulan 8 Şubat gelen tepkilerin derhal peşinden 15 Mayıs’a uzatılmıştı. mevzubahis güncellemenin Avrupa ülkelerinde mecburi olmaması reaksiyonları dahada da arttırmıştı. Rekabet heyeti ve kişisel verileri savunma Kurulu, Facebook ve WhatsApp ile alakalı re’sen tahkikat başlatmış, #WhatsappıSiliyoruz hashtag’li reaksiyon kampanyaları yasamsal medyada moda olmuştu.

SÜREÇ ne türlü İŞLEYECEK?

2 milyara yakın kullanıcısı bulunan WhatsApp’tan yapılan izaha göre, saklılık ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden ardindan Daha onay etmeyen kullanıcılara ne olacağıyla alakalı nihayet günün 15 Mayıs olduğu ve bu tarihten ardindan Daha sözleşmeyi onay etmeyenlerin ağır ağır sınırlandırılacağı belirtildi. Öncelikle kullanıcılar, sözleşmeyi onay etmeleri gerektiğini belirten tek bildirim alacak ve tek vakit ardindan bu bildirim kalıcı vaziyete gelecek. dahada ardindan kullanıcılar aramaları cevaplandırabilecek ama hasbihal listelerine erişemeyecek. tek sonraki adımda kullanıcılar bu özellikten de yoksun kalacak.

YERLİ UYGULAMA TÜM DÜNYADA ALTERNATİF OLDU

Ocak ayından beri kullanıcılar verilerinin üçüncü taraflarla paylaşılmasını dayatması ve kişisel verilerin güvenliği endişesi ek ve dahada emniyetli platform arayışına sürükledi. Platformlar arasındaki Turkcell BiP uygulaması Yalnızca Türkiye‘de değil dünyanın tek çok ülkesinde dikkatleri üstüne çekti. BiP; şeffaf saklılık politikası, emniyetli teknolojisi, rekabette öne çıkan faik nitelikleri ve sunduğu deney ile bu süreçte hemide Türkiye’de hemide yurtdışından hatri sayilir büyüklükte tek istek gördü. böylelikle en çok tertemiz kullanıcı galip gelen uygulamalardan biri de BiP oldu. Türk mühendislerinin geliştirdiği BiP, yeryüzünde da adından laf ettiriyor. Dünyanın 192 ülkesinde kullanılan BiP, bu erken takriben 80 milyon indirme sayısına ulaştı.

DİĞER UYGULAMALAR

Alternatifler arasında dikkat çeken Telegram, üçüncü şahıslar ve hükümetlerle rastgele tek veri paylaşmadığını açıkladı. ama uçtan uca şifreleme özelliği düşünülen olarak kapalı geliyor. Ayrı olarak saklı hasbihal özelliğini başlatmak amaciyla görüşeceğiniz kişinin profiline girip “Gizli hasbihal Başlat” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Şifreleme protokolü olarak da MTProto kullanılıyor ama açık kaynak kodlu değil.

Signal ise çok kaynaklı Signal Protokolü’nü kullanıyor ve uçtan uca şifrelemeye sahip. Meta verilerini de şifreleyen Signal, kişiler arasında emniyetli iletişim amaciyla de Sealed Sender özelliğini kullanıyor. Mesajlaşmanın kimler arasında olduğunun bilinememesinin yanı sıra ekran görüntülerini engelleme seçeceği de öne çıkan güvenlik özelliklerinden biri.

DİJİTAL GÖÇ

Yaşanan gelişmelerle birlikte BiP, Ocak-Şubat aylarında toplaminda 12 ülkede 1. sıraya yerleşti ve 19 ülkede evvel üç arasında yer aldı. kişisel veri hassasiyeti hasebiyle rakip uygulamalardan gerçekleşen dijital göçün başladığı 9 Ocak’tan bu yana BiP’in kazandığı tertemiz kullanıcı sayısı 33,2 milyonu aştı. Bunun yarısından fazlasını ise ülkemiz dışındaki kullanıcılar oluşturdu. özellikle Endonezya, Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Malezya başta olmak üzere yurtdışında 16,4 milyon üzerinde tertemiz kullanıcıya ulaştı. BiP’in etkin kullanıcısı aylık vasati 30,4 milyonu aştı. Sesli müzakere sayısı takriben dört kat artarken, grup görüntülü müzakere süresi ise 7 katın üzerinde artış gösterdi. BiP, Web de kullanıcılarımız tarafından seçenek edildi ve buradaki kullanıcı sayımızda da 16 kat büyüme kaydetti. BiP, ocakta ve Şubat aylarında Google Play’de en çok indirilen uygulama olurken, AppStore’daki 4.6 ve Google Play’deki 4.5 memnuniyet puanı ile rakiplerinden açık ara önde yer alarak kullanıcılardan da tam nokta aldı.

GRUP TAŞIMA GEÇİŞİ KOLAYLAŞTIRACAK

BiP’in ayrım oluşturan kabiliyetleri arasında 106 dilde anlık çeviri, uygulama içinde kazanç transferi, aciliyetli durum butonu, HD kalitesiyle 10 kişiye civarindan sesli ve görüntülü grup müzakere benzeri gelişmiş özellikler yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde sunulan ‘Grup Taşıma’ özelliği kullanıcılara var mesajlaşma uygulamasındaki grup ve hasbihal geçmişlerini hızlı ve basit tek şekilde uygulamaya taşıma imkanı sağlıyor. başka mesajlaşma uygulamalarından değişik olarak kullanıcılar uygulamaya var hasbihal gruplarını aktarırken, uygulamayı yüklemiş var olan kullanıcıları tek tek seçmek zorunda kalmıyor ve uygulamaya otomatik olarak taşıyabiliyor.

VATANDAŞ ALTERNATİFLERE YÖNELECEK

WhatsApp dayatması ile alakalı görüşlerini ifade eden vatandaşların hatri sayilir büyüklükte bölümü güncellemeyi onay etmeyeceklerini belirterek alternatiflere yöneleceklerini söylediler. uzunca vakittir WhatsApp kullandığını belirten Davut Çabuk adli vatandaş, “Eskiden WhatsApp dahada güzeldi. saklılık sözleşmesinden ardindan belli tek süre endiseli olmaya başladım. saklılık sözleşmesinin onay etmeyeceğim. Telegram ve BiP ek uygulamalar arasında yer alıyor” dedi.

WhatsApp’ı evvel çıktığı günden beri kullandığını belirten Serdar Karaca ise, “Uygulamayı kullanmayı ayni ritimde devam etmeyi düşünüyorum. Zati saklı tek şeylerimin olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı. WhatsApp’ı yıllardır kullandığını ifade den Serhat Ulusoy, “WhatsApp’a ekstradan Telegram, Signal benzeri uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalara yönelim oldu. her biri başka uygulamalara yönelince WhatsApp art adım atmıştı” diye konuştu.

Gözde Özkocaman da, WhatsApp’ı beş senedir kullandığını söyleyerek, “Gizlilik sözleşmesini onay etmeyeceğim. WhatsApp’a ek Bir hayli uygulama bulunuyor. Bende değişik uygulamalara yöneleceğim” dedi.

“TÜRKİYE’NİN VERİSİ TÜRKİYE’DE KALMALI”

Dünyanın geleceğine istikamet veren ‘veri’nin bu erken yakit veyahut altın civarindan kıymetli tek varlık haline geldiğini belirten Turkcell genel Müdürü Murat Erkan mevzu hakkinda yaptığı izahta şunları söyledi: “Yıllardır ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ prensibiyle devinim ediyor, sunduğumuz mahsul ve hizmetleri bu prensip doğrultusunda geliştiriyoruz. Bu teknolojilerden elde edilen verileri de Türkiye’nin dört tek yanında kurduğumuz, modern donanımlı ve faik güvenlikli veri merkezlerinde koruyoruz. Küresel teknoloji firmalarının topladıkları hatri sayilir büyüklükte veriyi; bireyleri, toplulukları ve Hem de devletleri etki altında bırakmak amaciyla kullanabildiği tek gerçek. riziko analizi ve idaresi açısından bu stil potansiyel tehditlere karşı ülkemizin siber sınırlarının savunmasının hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin mühendisleri tarafından geliştirilen türk mali ve ulusal uygulama BiP; yazılımıyla, altyapısıyla, sunduğu ek özellikleriyle ve en ehemmiyetlisi kişisel verilerin korunmasına baz alinarak hassasiyetiyle tümüyle Türkiye’ye ait tek platform. BiP’teki bütün veriler güvende olup hiçbir şekilde üçüncü şirket veyahut kişilerle paylaşılmıyor. rastgele tek üçüncü şahsın buradaki bilgilere erişmesi de mümkün değil. Küresel tehdit ve risklere karşı siber vatanımızın sınırlarını savunmak yerine var gücümüzle çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.