Milyonlarca çalışan için erken emeklilik şansı! İşte yıpranma hakkı olan meslekler-haberi

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ek prim hakkı veriliyor. İlave primler, emeklilik amaciyla gereksinim duyulan primin erkenden tamamlanmasını sağladığı benzeri emeklilik yaşını da öne çekiyor. Fiili hizmet süresi zammı olarak da Bilinen yıpranma hakkından 45 işkolu yararlanıyor. Bu işleri yapanların zorluk derecesine göre var primlerinin üstüne senelik belli tek prim ekleniyor.

MADEN İŞÇİSİ 180 GÜN dahada çok ÇALIŞMIŞ SAYILIYOR

Yıpranma hakkından Mermi ve arsenik işlerinde çalışanlar, polis, sağlık çalışanları ve milletvekilleri de yararlanıyor. Örneğin normal şartlarda 360 vakit çalışılması gerekirken, cıva üretiminde çalışanlar tek sene içinde 450 vakit çalışmış sayılıyor. Madenlerde çalışanlar amaciyla bu süre dahada çok 180 gün, Başka bir deyişle 6 ay. Yeraltı madenlerinde çalışan tek işçi 360 vakit çalıştığında fiili hizmet süresi zammı uygulandığında 540 vakit çalışmış sayılıyor; bu da emekliliği öne çekiyor.

5 YIL YIPRANMA HAKKI ELDE EDEN SAĞLIKÇI 2,5 YIL acele EMEKLİ OLABİLECEK

Sağlıkçılara tanınan yıpranma hakkı, üç Ağustos 2018’den sonraki çalışmalara uygulanıyor. Sağlıkçılara çalıştıkları her 360 güne karşılık, 60 vakit ek edilecek. sağlık çalışanları, yıpranma hakkı kapsamında 5 seneye civarindan fiili hizmet süresi zammından yararlanabilecek. 30 sene çalışanlar, 35 sene çalışmış onay edilerek, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylıkları 35 sene hizmet üzerinden bağlanacak. ıslak haddinden de fiili hizmet süresi zammının yarısı oranında indirim yapılacak. Posta’da bulunan habere göre, 5 sene yıpranma hakkı elde eden tek sağlık çalışanı, 2.5 sene acele çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olabilecek.

İNFAZ savunma MEMURU İÇİN 2017’DEN akabinde GEÇERLİ

Ceza infaz kurumlarında çalışanlara sağlanan senede 90 hergün yıpranmadan karar infaz müessesesi müdürü, yönetim memuru, infaz ve savunma başmemuru, infaz ve savunma memuru unvanlı kadrolarda bulunanlar ile karar infaz kurumlarında cezali ve tutuklularla bilfiil bağlantı içinde var olan başka görevliler yararlanabiliyor. İnfaz müessesesi personeli amaciyla yıpranma, 25 Ağustos 2017’den sonraki çalışmaları amaciyla olabilitesi çok sayılıyor. Memurların yararlandıkları yıpranma sürelerine Ayrı olarak emeklilik ikramiyesi ödeniyor.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir